Koncept nulového eura a info o ňom, ktoré sa inde nedočítaš
Nulové eurobankovky

Koncept 0€ bankoviek – info, ktoré si nikde inde online neprečítaš!

Koncept nulového eura zaujal na Slovensku slušnú hromadu ľudí. Verím, že sám francúzsky autor či autori celej idei s podobným úspechom (a zárobkom) ani zďaleka nepočítali. O tom koľko špekulantov a kšeftárov tento projekt zaujal, píšem v článku o zberateľstve bankoviek. Na tomto mieste chcem fanúšikom a skutočným zberateľom tohto novodobého fenoménu priniesť a prinášať informácie, ktoré sa inde nedočítajú. Alebo aspoň nie v slovenčine.

Aktualizácia: 18.09.2019, 21:30

Koncept nulového eura a jeho číslovanie

Určite spolu so mnou aj ďalší zberatelia registrujú fakt, že nulové eurobankovky neprichádzajú do predaja v abecednom poradí. (Píšem o tom EEAM a podobne v ľavom dolnom rohu na prednej strane bankovky.) Zrejme všetci sme pochopili, že to „EE“ je priradné Slovensku. I keď faktom zostáva, že to druhé „E“ je označením tlačiarne a teda mohlo by sa (z)meniť. Resp. možno niekde v zahraničí sa mení – nesledujem to.

Abecedne vyskladanou druhou dvojicou písmen sa označuje „zákazník“ čiže zadávateľ objednávky na koncept nulového eura. Jeden zákazník môže vydať neobmedzené množstvo edícií (dotlačí, opráv alebo úplne nových motívov). Príkladom je vydavateľ hneď druhej slovenskej – Mesto Bratislava. To pod kódom „AB“ vydalo najprv „Bratislav_ký hrad“ so zámerne uvedeným preklepom, následne opravenú verziu a o niečo neskôr tretiu verziu s pridanými národnými symbolmi: erbom a vlajkou.

Koncept nulového eura sa pripravuje v abecednom poradí

Avšak do predaja sa dostáva podľa okolností. Niekedy tiež abecedne a niekedy s poprehadzovaným poradím. Prípadne niektoré označenie aj vyslovene vypadne. Dočasne. Vysvetlím.

(Článok pokračuje pod ilustratívnymi obrázkami, ktoré pre účely tohto blogu poskytol Palko Husar.)

Kód v správnom abecednom zoradení je pripravovanej bankovke pridelený v momente jeho objednávky alebo zadania žiadosti. Lenže príprava niektorých vydaní trvá týždeň, niektorých aj pol roka. Všetko záleží od konkrétneho zadávateľa. Od jeho promptnosti, od kvality poskytnutého obrazového materiálu, dohodnutia zmluvných záležitostí a tiež od toho, či už má zadávateľ konkrétnu predstavu o motíve. Pri niektorých motív sa schváli hneď prvá verzia, iný až po desiatej úprave. Kým jeden zadávateľ dokáže schváliť grafiku za deň, niekomu to trvá mesiace. Práve preto

dochádza k skutočnosti, že edície nejdú do predaja abecedne.

Tiež sa môže stať, že k realizácii niektorého z vydaní z nejakého dôvodu nedôjde vôbec. Jeho kód sa potom spätne nahradí novým motívom od iného zadávateľa v poradí. Tiež sa môže stať, že zadávateľ síce má schválený a pripravený motív už povedzme v januári, no do predaja ho chce z vlastných (napr. marketingových) dôvodov zaradiť až v septembri.

Ale nastávajú aj opačné situácie. Zadávateľ sa napríklad v máji rozhodne o vydaní nulového eura, rýchlo sa schváli motív a k predaju príde už v auguste.

Takto sa teda môžu jednotlivé série preskakovať

Môže sa stať, že motív je schválený už viac ako pol roka, ale keďže nie sú dotiahnuté ostatné záležitosti, nie je zverejnený ani len jeho náhľad, nieto ešte nejaké informácie o ňom.

Eurosouvenir ako slovenský vydavateľ, držiteľ „licencie“ sa snaží, aby medzi vydaniami neboli medzery a aby žiadne série nechýbali. Ako tomu vraj často často býva v zahraničí. Ak dôjde k definitívnemu zrušeniu niektorej edície, je nahradená inou sériou. Z toho titulu sa celkom určite dočkáme aj vydania edície/série EEBU. O ktorej vo chvíli publikovania tohto textu niet ani najmenšej informácie.


Koncept nulového eura len pre oficiálne lokality

Podľa tvrdenia pána Klajbana zo slovenského Eurosouvenir platí u nás striktné pravidlo. Že vydať nulovú eurobankovku môže na Slovensku jedine nejaké oficiálne miesto, lokalita. Nie sú prípustné rôzne súkromné či sprostredkované vydania, ani edície s nezmyselnými motívmi. (Namiesto toho si robíme poradovníky 3 dni pred predajom a nepochopiteľne preceňujeme niektoré čísla bankoviek: čísla pod tisíc či „ročníkové“ s rokom narodenia a pod.)

Je to paradox. V zahraničí bežne vychádza nulové euro s motívmi, ktoré by človek na bankovke sotva očakával: katakomby, lego, animované postavičky atď. Napriek tomu sme my neoficiálnymi rekordmanmi a

lídrami v počte vydaných edícií na počet obyvateľov štátu.

Ďalšie info bude pribúdať postupne.


Zdrojom ilustračnej fotografie a spolu s ňou takmer všetkých na tomto webe je môj vlastný archív. Nefotím v tom pravom zmysle slova. Iba pre vlastnú radosť a zábavu “lovím zaujímavé pohľady”.

Ako na autora tohto webu na mňa môžeš nazerať optikou podľa vlastnej voľby. Ak budeš chcieť, uvidíš zdanlivo arogantného, holohlavého a výrazne tetovaného grázla. Médiami titulovaného "guruom erotického priemyslu" a za jednu jeho zložku kedysi dokonca stíhaného. Ak sa rozhodneš inak, uvidíš vo mne možno až prekvapivo duchovne založeného človeka s nadhľadom, žijúceho podľa karmických princípov. Fungujúceho vo vlastnom malom svete. Konajúceho s presvedčením, že každý je strojcom vlastnej spokojnosti a že hranica akéhokoľvek konania je presne tam, kde by mohlo uškodiť niekomu inému. Pestovateľa orchideí, držiteľa najvyššej, ergo Kňazovického medaily za 100 bezplatných darovaní krvi (a to iba na Slovensku). Chlapa komunikujúceho na vysokej úrovni, keď aj bez najmenšej servítky pred ústami. Člena Mensy, ktorý nemá problém relevantne použiť vulgarizmus. Šikovného "textára" - blogera, copywritera, spisovateľa. Voľba uhla pohľadu - napokon, tak ako všetkého v živote - je len a len na tebe. A maj na pamäti, že tvoj výber optiky veľa vypovedá najmä o tebe.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *