Párové fotenie: frajer a fanúšička - TFP projekt páru, fotografov a vizážistu

TFP projekt: párové fotenie “frajerský alfa samec a jeho zbožňujúca fanúšička”

V roku 2020 som sa po dlhšej dobe znovu začal venovať fototvorbe. Tak “naozaj”. No a vyvinulo sa to aj tým smerom, že som si vymyslel párové fotenie “frajer a fanúšička”. Ako tzv. TFP projekt, * do ktorého sa môže zapojiť modelka, fotografi (aj viacerí a to ženskí aj mužskí) a vizážista, ktorý zvláda aj úpravu vlasov. (Aktualizované 08. 06. 2023)

* Ponuku účasti na tomto projekte som zverejnil na soc. sieti v skupinách, ktoré riešia výlučne a len TFP záležitosti a majú to aj v názvoch. Napriek tomu sa prihlásili aj ľudia, ktorí sa medzi prvým zaujímali o honorár. Preto v prípade, že nemáš istotu, čo presne táto skratka znamená, prečítaj si na wikipedii o TFP spolupráci. A ak ako žena hľadáš honorované párové fotenie, prečítaj si ponuku na uvedenom odkaze.

Samozrejme, výzva na spoluprácu platí len do momentu, kým na tomto mieste neoznámim, že projekt je už zrealizovaný. (Aj vtedy ma však pokojne kontaktuj v prípade, že ťa z akéhokoľvek titulu niečo podobné zaujíma. Vždy sa dá vymyslieť pokračovanie či nejaký úplne iný projekt, pri realizácii ktorého si môžeme byť nápomocní pre obojstranný prospech.)

Párové fotenie “frajer a fanúšička” sa uskutoční

priamo v alebo pri Bratislave. Miesto nie je ešte vybrané finálne, tipov mám viacero. Bude to však buď vyslovene exteriér alebo nejaká zaujímavá stará a/alebo rozpadávajúca sa stavba či niečo podobné. Ak však vieš o mieste, ktoré sa ti pre niečo takéto zdá byť zaujímavým a vhodným, určite daj vedieť. Rád to zvážim.

Nakoľko sám aktuálne nevlastním auto, musí ho mať niekto zo zúčastneného “štábu”. Vlastne ho asi musia mať dvaja účastníci, aby sme na miesto fotenia dopravili všetko potrebné – a zostalo miesto aj pre nás samotných.

Termín pre párové fotenie “frajer a fanúšička”

som zatiaľ presne nestanovil. Dvoma hlavnými príčinami sú: po prvé, zatiaľ stále ešte zima vonku a po druhé, ako konský sopeľ ešte stále sa vlečúca mediálna pandémia. Pre ktorú je pomaly problémom plánovať aj návštevu toalety, nieto párové fotenie “frajer a fanúšička” s toľkými aktérmi. V každom prípade, je vecou dohody všetkých strán.

Z hľadiska toho, že fotenie prebehne viac-menej resp. prevažne v exteriéri, najpravdepodobnejším časovým rámcom jeho realizácie je pokročilá (a teda už teplá) jar alebo leto 2023. Prípadne teplá jeseň.

Informácie pre záujemkyňu o pozíciu modelky

Ilustračné fotky pre predstavu o tom, čo sa vlastne bude fotiť, si pozrieš na konci textu. Spolu s opisom mojej predstavy a zámeru. Fotenie bude podľa môjho odhadu trvať 3 hodiny. No a dopravu na miesto fotenia v rámci Bratislavy zabezpečím, samozrejme.

Moja skromná predstava optimálnej modelky je zhruba nasledovná.

  • Mala by si mať štíhlu alebo jemne ženskú postava, súmernú a pekne tvarovanú. * Viem, sú to priam prevratne objavné parametre na modelku, ktoré doteraz nikomu nenapadli.
  • Bude skvelé, ak už máš nejakú skúsenosť alebo aspoň prirodzený talent na pózovanie. Napriek tomu, že polohy a pózy viac-menej vymyslím a naplánujem vopred. Ideálne v rámci diskusie s tebou.
  • Mala by si mať bratislavské pôsobisko alebo aspoň byť schopná dopraviť sa do hlavného mesta v správnom termíne a načas.
  • Super by bolo, ak by si mala aspoň minimum hereckého talentu. Aby si vôbec dokázala zahrať to, čo presne má byť náplňou tohto fotenia (viď na konci textu). A mal by to akceptovať tvoj prípadný priateľ, prirodzene.

* Nestanovujem žiadnu výšku, pretože na tej absolútne nezáleží. Či si o kus vyššia odo mňa alebo naopak, to všetko je hravo riešiteľné.

Ako sa môžeš uchádzať o miesto zamilovanej a zbožňujúcej fanúšičky frajerského alfa samca?

Napíš mi cez niektorý z mojich kontaktov a podľa možnosti mi rovno pošli nejaké tvoje fotky. Alebo link, na ktorom si ich môžem pozrieť (napr. profil na insta a pod.).

Ak sa ti párové fotenie “frajer a fanúšička” páči

a máš k nemu doplňujúce otázky, ktoré ti tento text nezodpovedal (a tak som sa snažil…), pokojne sa ma v správe na čokoľvek spýtaj. Je výrazne pravdepodobné, že sa finálne dohodnem s modelkami dvoma, poťažmo troma. Z týchto dôvodov:

  • fotenie bude zaujímavejšie a zábavnejšie s viacerými účastníkmi;
  • fotenie modelka + model sa pomaly, ale isto stáva otrepaným a nudným – atraktívnejšou pre všetkých zainteresovaných aj po všetkých stránkach bude väčšia skupinka;
  • niektorá modelka môže na poslednú chvíľu z nejakého dôvodu vypadnúť a dlhodobé plánovanie by bolo v prdeli. A to nechceš ani ty, však?

So zopár najzaujímavejšími modelkami, z ktorých budem mať pocit, že to myslia vážne a je pri nich predpoklad, že sa fotografovania skutočne zúčastnia a fotenie s nimi dobre dopadne, sa zrejme stretnem osobne. Predsa len, osobný dojem je asi tak stodvadsať trikrát lepší než písanie si.

Informácie pre potenciálnych fotografov

Tu ani nie je veľmi čo písať. Prosto, ak máš záujem fotiť projekt typu párové fotenie “frajer a fanúšička”, daj mi vedieť. Ak sa nepoznáme, ukáž mi niečo z tvojej tvorby. Miesto vidím pre dvoch, troch, možno aj pre štyroch fotografov či fotografky.

Informácie pre MUA + vlasových štylistov

Pozri vyššie, platí to isté čo pre fotografov. S tým rozdielom, že vizážistu bude treba len jedného/jednu. Musíš však zvládať všetko: mejkap, vlasy, zle oholené podpazušia (žartujem, preboha).

Párové fotenie “frajer a fanúšička” – ďalšie info

Doplním priebežne, aj podľa otázok od vás – záujemcov o spoluprácu. V každom prípade si po ohlasoch v troch TFP skupinách na fb, kde som projekt párové fotenie “frajer a fanúšička” zverejnil, sa celkom silno domnievam, že z toho nakoniec bude taká malá pecka.

Som si istý tým, že všetci zúčastnení budú mať veľmi príjemný zážitok – a zážitky sú život, no nie? Všetci získame ako skúsenosť, tak veľmi pekné, atraktívne, provokatívne a pôsobivé fotografie do vlastného portfólia.

No a na záver teda

ešte detailnejšie o tom, čo presne budeme fotiť.

Fotografie, resp. my na nich budeme v podstate úplne oblečení. Napriek tomu z nich musia priam sálať dve veci:

  • Po prvé, akoby žiadostivosť fanúšičky po svojom alfa samcovi, po svojom idole.
  • A po druhé, malo by to celé mať nádych veselosti, vtipu až jemnej paródie.

Inými slovami, malo by byť vidieť (keď aj len zdanlivo, i keď… ktovie), že sa priťahujeme. Ja ako “frajer” a ty ako moja “zbožňujúca fanúšička”. Zároveň by to celé malo vyvolať aj úsmev. Malo by to byť vzrušujúce, provokatívne až dráždivé – no tiež veselé, s vtipnou iskrou. Ťažko sa mi to opisuje a ešte ťažšie sa hľadajú obrázky toho typu na webe. Až na niečo úplne ideálne natrafím, hneď to sem doplním.

Fakt je, že rozumné a nenásilné odhalenie nejakej pokožky, prvky glamour či takmer až náznaky decentného a umeleckého aktu toto

fotenie “frajer a fanúšička” úžasne oživia a okorenia.

Mám na mysli niečo ako na zábere s odhaleným chrbtom. Ak budeš mať ako modelka pocit, že v rozumnej miere si schopná a ochotná ukázať nejakú svoju nahú pokožku, ukážem ti ďalšie ilustračné fotky. Priamo sem ich nedávam, aby zbytočne neodradili záujemkyne s menšou mierou odvahy a zmyslu pre dobrodružstvo. Pretože ako podmienku žiadnu pikantnosť určite nestanovujem!

Jednoznačne by si však ako modelka nemala mať problém odfotiť ani jeden z ukážkových záberov. Urobiť niektorú pózu, gesto voči “samcovi”, zahrať tú vášeň a zároveň zábavu, ktorú – aspoň podľa mňa – cítiť z ukážok.

Dobre to v našej diskusii formulovala jedna z modeliek, už vybraná do finálnej päťky: “Mám rada také fotenia, kde vyzerám vášnivo, ale zároveň som v podstate takmer normálne oblečená a nič háklivé nie je vidieť. Ale je to v póze a vo výraze.”

Práve v tom vidím v podstate taký nejaký základ. Preto aj v “parametroch” modelky uvádzam, že na toto párové fotenie “frajer a fanúšička” je nevyhnutná modelka, ktorej eventuálny priateľ, partner, či manžel takéto niečo akceptuje. Aby aj dodatočne nerobil niekto ťažkosti pri zverejnení fotiek. Alebo modelka, ktorá ma herecké vlohy a nie je pre ňu problémom s nadhľadom tú

predstieranú príťažlivosť k foto-partnerovi zahrať.

Rovnako ti v žiadnom prípade nesmú robiť problém dotyky ako medzi partnermi. Nemám na mysli dotyky pŕs či niečoho ešte háklivejšieho. Ale vzájomné dotyky rúk, chrbta, zadku, tváre, jemné bozky či fóriky ako na poslednom zábere v galérii by si mala brať úplne v pohode.

Ilustračné obrázky som si požičal z internetov. Kam ich aj čo najskôr a bez úhony vrátim, samozrejme. 🙂


Titulná fotografia je iba ilustračná, samozrejme. I keď párové fotenie Frajer a fanúšička skutočne trocha odzrkadľuje. Čím nechcem napísať, že by som sám seba považoval za frajera (lebo som na nej ja osobne – ten naľavo, nie ten s copíkmi). Je z dielne fotografky Judity Horváthovej.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *