Fototvorba Andyho Morávka: portrét, príroda, architektúra, akt aj erotika, tfp

Áno, (už zasa) rýpem aj do fotenia – alebo pár ukážok z fototvorby Andyho Morávka

Uvádzam to v blogoch, kde som použil ako ilustračné obrázky moje vlastné fotky. A zopakujem to aj tu. Nefotím v tom pravom zmysle slova alebo aspoň zatiaľ si to tak ani omylom nedovolím napísať. Ani pri mojej kurevskej drzosti. 🙂 Len sa tak z času na čas vyberiem uloviť nejaké pekné alebo zaujímavé alebo aspoň pozerateľne „upraviteľné“ zábery. A toť, je z toho fototvorba Andyho Morávka.

Chceš pekné fotky úplne zadarmo? Resp. oslovili ťa portrétové fotografie z mojej galérie nižšie? A zároveň máš to šťastie, že si (milá a sympatická) osoba ženského pohlavia? * Mrkni moju farebne zvýraznenú ponuku na konci textu.

* Nejde o žiadny prvoplánový sexizmus. Len si prosto nedokážem predstaviť, ako dirigujem, staviam do póz a hrám sa cez objektív s mužom. Fakt je, že som to doteraz neskúsil – a možno by som bol príp. raz budem prekvapený.

Poznámka ku galérii vyššie: mám oči a je mi jasné, že toto zobrazenie má veľmi ďaleko od ideálu. Myslím tento náhľad, kým človek klikne na niektorý z obrázkov a zväčší si ho tým. Instagram je na tom dosť podobne. Avšak tam moju fototvorbu príliš netlačím skôr z toho dôvodu, že to chce inštaláciu appky do mobilu. Ja pracujem v 99-ich % času na laptope. No a cez desktopovú verziu sa naň fotky nedajú pridávať vôbec.

Aby bolo jasné:

fototvorba Andyho Morávka nevznikla v roku 2020.

V skutočnosti som s fotením začal už na základnej škole. O ničom digitálnom sa vtedy nesnívalo asi ani vedcom zo „savky“, takže klasika: kinofilm a vyvolávanie fotiek v tmavej komore. Celý ten proces som naozaj ovládal. Či som vedel aspoň ako-tak fotiť, to si jednoducho nepamätám.

Prirodzene,

žiadna fototvorba Andyho Morávka z tých čias

sa nezachovala. Na to som sa medzičasom sťahoval už priveľa krát. (Než som môj domov prinajmenšom na zopár budúcich rokov našiel v bytovom dome Guthaus). A pri mojej priam až mánii stále niečo vytrieďovať, vyraďovať a vyhadzovať… No, nebola šanca.

Fotografovaniu som sa síce venoval aj neskôr a prešlo mi cez ruky zopár digitálnych zrkadloviek. Ale vždy som to bral len ako blbinu, ako takú totálne okrajovú zábavku. Vytváral som hlavne prezentačné fotografie dievčatám, ktoré mali záujem o sprostredkovanie diskrétneho zárobku, ktorému som sa venoval a venujem.

Až začiatkom jesene 2020 som sa

do fotografovania pustil poriadnejšie.

A cielene. Zaobstaral som si starší, ale šikovný canonček 450-tku a cvakám, kade chodím. Troška aj študujem teóriu fotografovania, i keď radšej sa učím praxou. A to najradšej od majstrov. Som si vedomý toho, že to tak zatiaľ aj vyzerá – ale veď ja ešte zamútim nejaké tie vody. 🙂

V každom prípade, ak ťa nebodaj (už teraz)

moje fotografie nejakým spôsobom zaujali

a chceš so mnou čokoľvek, čo sa fotografovania ako takéto týka riešiť, neváhaj kontaktovať ma. Že by si stál/a o to, aby som ti nafotil svadbu či iný tragický životný omyl (haha), tomu sa mi veľmi nechce veriť ani pri mojej vrodenej a cielene pestovanej drzosti. Na druhej strane mal som už tú česť, fotiť pár v posteli. Myslím pri sexe, nepíšem o svadobných portrétoch.

Ale dokážem si predstaviť, že ťa ako ženu nejakým spôsobom oslovili moje portréty z galérie. Rád ti podobné (vlastne určite lepšie, medzičasom som sa chtiac-nechtiac musel niečo ďalšie naučiť) nafotím úplne zadarmo. Tzv. tfp formou. * Pri nej ty získaš fotky do tvojho a ja zasa zábery do môjho portfólia. Obaja na našu vlastnú propagáciu. Ergo výhra pre oboch.

* Ak tfp systém nepoznáš, tu je presnejšie info.

Mám na zozname zopár zaujímavých lokácií. Podľa toho, aký typ si po stránke výzoru, štýlu a imidžu, ti vyberieme tú najvhodnejšiu. A môžeme ísť cca na dve hodinky tvoriť. Fototvorba Andyho Morávka sa rada rozšíri aj o tvoje zábery. A tvoje portfólio sa zasa určite poteší mnou vytvoreným foto-dielam.

Sám som (bol) prekvapený, ale stretol som sa už aj so záujmom o publikovanie mojej fotografie. Fototvorba Andyho Morávka sa teda zjavne môže niekomu reálne páčiť. Rád ti

na vyžiadanie pošlem vybraný záber vo väčšom rozlíšení.

A nechcem za to vôbec nič. Ak pri online publikovaní zmieniš, že zdrojom je Andy Morávek alebo web AndyMoravek.sk, príp. skrátený link bit.ly/fototvorba, budem sa ohromne, ale že ohromne tešiť. Nič sa však nestane, ak to neurobíš a dáš mi iba vedieť, kde moje dielko visí. Urobíš mi tým veľkú radosť zo samotného faktu, že môj záber teší oči nejakých (akýchkoľvek) čitateľov.

(20201120-185)