Bytový dom Guthaus sa bleskovo stal favoritom v mojom výbere domova
Andyho svet

Ako som po troch pokusoch prišiel na to, aké bývanie potrebujem k spokojnosti

V júli 2020 som definitívne vzdal môj dvojročný pokus stať sa Bratislavčanom v Košiciach. Vrátil som sa do hlavného mesta k skutočnému mestskému životu. * Skôr či neskôr musela prísť na pretras myšlienka, kde v prdeli budem vlastne bývať. Lebo moji rodičia žijú na Záhorí. A navyše nasťahovať sa v mojom veku zasa do “mama-hotela” už by asi nebolo tak celkom vhodné. Facebook chvíľu sledoval moje rýpanie sa v nehnuteľnostiach. Keď pochopil, o čo mi asi tak zhruba ide – šup, ponúkol mi bytový dom Guthaus, ktorého výstavbu som dovtedy prehliadal. (Aktualizované 06. 08. 2023)

* Pretože pri všetkej úcte – ledva Bratislava je tomto štáte v mojich očiach akým-takým mestom, Košice majú od toho zúfalo ďaleko. A myslím to v dobrom, naozaj. Fakt je, že na Slovensku je Bratislava, potom dlho, dlho… fakt že dlho nič – až potom niekde sú Košice a ďaleko za nimi ostatné veľké obce ako Prešov atď. (Áno, tiež som bol prekvapený, ale skutočne Prešov je čo do počtu obyvateľov tretím najväčším slovenským mestom.)

Dôležitá poznámka na úvod: napriek okolnostiam – viď farebne zvýraznený VEĽMI DÔLEŽITÝ záver článku – nechávam blog zverejnený. Prešiel len drobnou formulačnou úpravou. Keď už som raz napísal pekný článok, nevidím jediný dôvod na jeho skrývanie len preto, že sa NIEKTO ukázal byť zadubeným, (predsa len) úzkoprsým a predpojatým. Takže…

Ako prvé sa mi zapáčili vizualizácie. (Prirodzene, v kombinácii s lokalitou, ktorú som poznal a v ktorej som aj bez hlbšieho zamýšľania sa videl zopár pozitív a výhod.) Totiž, jedným z mojich osobných top kritérií pri výbere bytu je denné svetlo. Milujem francúzske okná – okná akoby balkónové, od podlahy, bez parapetov.

A bytový dom Guthaus má len také!

Bez výnimky, pokiaľ je mi známe, čím je táto stavba tiež výnimočná. Plus kopu ďalších plusov, ktoré postupne rozoberiem na drobné nižšie.

Hneď nato ma príjemne prekvapili ceny.

Po oboznámení sa s cenami bytov v druhej fáze N!do a v štvrti (dovolím si to tak nazvať) Zwirn som mal dojem, že som sa presťahoval nielen cez celú republiku, ale rovno do roku 2025. (Až) vtedy totiž tak nejako predpokladám predaj metra štvorcového v dvojizbovom byte aj za viac ako € 7.200. Za takú jednotkovú cenu sú totiž v ponuke niektoré dvojizbové byty v jednom zo zmienených komplexov. * (A to nepíšem v zlom, iba konštatujem.)

* Vychádzam z výpočtu cena delená metrami štvorcovými bytu, nezarátal som plochu balkóna/lodžie. Ide o juhozápadne orientovaný byt s vnútornou rozlohou cca 47.8 m2 za cenu € 346.900. Zdroj: mailom vyžiadaný cenník z yit.sk.

Byty svojím spôsobom porovnateľné s tým, ktorý by som si ja býval vybral v Guthaus-e (i keď v mnohom výrazne zaostáva). Ceny v N!do sú síce citeľne ľudskejšie, ale stále troška zbytočne vysoké vzhľadom na okolnosti akou je napr. hlučnosť križovatky, v ktorej sa nachádza.

Tým všetkým sa však nemienim zapodievať hĺbkovejšie. O tom tento článok nie je.

Bytový dom Guthaus je to, o čom tento blog je

Financovanie (záloha vo výške rozumných 20 % a doplatok až pri podpise kúpnej zmluvy a teda pri reálnom prevzatí hotového, skolaudovaného bytu) mi takisto príde viac než len férové.

Bytový dom Guthaus sa bleskovo stal favoritom vo výbere bytu

Navyše som sa vtedy ešte domnieval, že developer CORWIN SK a.s. nie je úzkoprsý a nenúti každého kúpiť si povinne parkovací box či pivničnú kobku. (O parkovaní už to neplatí a povinným sa – aspoň v majoritnom množstve prípadov – predsa len stalo. Odhliadnuc od faktu, že právne oddelenie spoločnosti Corwin formuluje svoje zmluvy o budúcich zmluvách tak, aby ti nakoniec mohli dať také parkovacie miesto, aké IM vyhovuje. Takmer bez ohľadu na to, aké TY si si vybral a za ktoré TY si zaplatil. Viď vysvetlenie úplne, úplne na konci blogu.) A že je to dnes v móde. I keď v princípe tomuto nátlaku rozumiem a považujem za správne, aby každý byt vlastnil parkovacie miesto.

Pretože kto už dnes nevlastní auto, však? Nuž, ja. 🙂

Fungovať ako chlap bez auta som si zvykol v roku 2015 a dodnes mi vozenie sa vôbec nechýba. Uznávam síce, že mám okrem iných istú výhodu oproti ostatným, ktorí by sa o život bez auta pokúšali. A síce, že ako držiteľ úplne najvyššej, Kňazovického medaily za darovanie (i keď stačila by zlatá Janského plaketa) krvi jazdím v bratislavskej mhd zadarmo. Myslím si však, že cena električenky by bola a je tým posledným argumentom kohokoľvek proti používaniu mhd.

Na projekte Zwirn sa mi extrémne páči lokalita. Jeho situovanie doslova vedľa novej autobusovej stanice so všetkým, čo bude tento komplex ponúkať, je mega. O tom niet pochýb. O praktickosti pešej dostupnosti centra mesta detto. Ale.

Napadlo mi zamyslieť sa nad tým,

čo vlastne skutočne k spokojnosti potrebujem.

Ja osobne, striktne subjektívne. Z čoho sa prevažne skladá mojich povedzme 6 zo siedmich dní v týždni.

No a ono je to pobyt doma (práca, hobby, zábava – a u mňa úžasnou zhodou okolností toto všetko v jednom), občas nejaký ten nákup a cca trikrát do týždňa návšteva niečoho ako napr. McDonald’s. (Áno, v hlbokej podstate vediem relatívne nudný alebo aspoň pomerne jednotvárny život. Ja sám ho nazývam pokojným.)

Ty, a teraz odpadneš – zo západne orientovanej časti balkóna mnou vytipovaného bytu sa bude jeho majiteľ pozerať priamo na strechu Lidla. Ten “náhodou” patrí medzi dvoch mojich favoritov čo sa zásobovania obživou a aj všeličím iným týka. A z južne orientovaného úseku tohto balkóna je pre zmenu výhľad na McDonald’s. Čerpacia stanica hneď vedľa “meku”, na ktorej sa dá – keď je veľmi urgentne treba – čokoľvek kúpiť doslova nonstop, je už len bonusom. Zato

zastávka električky 15 sekúnd šprintu od brány

domu je benefitom, ktorý môže zohrať v niekoho rozhodovaní jednu z kľúčových úloh. Aj N!do je doslova pri zastávkach (celej hromady) autobusov a trolejbusov. Lenže nie je prostriedok hromadnej dopravy ako prostriedok hromadnej dopravy. Električka má oproti ostatným prostriedkom mhd jednu obrovskú výhodu: nestojí v zápchach.

Navyše – a to už som zmienil v súvislosti s hlučnosťou lokality – križovatka, v ktorej N!do stojí, je jednou z najfrekventovanejších v Bratislave. Len tých sanitiek čo sa po nej denne preženie… Viem to, pretože mám byt v Koloseu, ktoré k nej ani zďaleka nie je tak blízko predmetnej križovatky ako N!do. A predsa som sirény v časoch, keď som tam býval (a/alebo bývam), evidoval permanentne.

Nemám rád radiátory. Pretože prevažnú väčšinu roka robia čo? No zavadzajú. Človek ich musí obchádzať, často bránia alebo aspoň ovplyvňujú rozloženie nábytku či riešeniu interiéru. A sú to parádne lapače neželaného prachu.

Bytový dom Guthaus nemá radiátory a chladenie

Oboje v jednom a to na mieste, kde to nikdy nebude zavadzať. V strope. Ako sa zvyknú vyjadrovať odborníci: “Stropné chladenie v porovnaní s inými spôsobmi chladenia či už v stene alebo podlahe predstavuje najvyšší štandard pohody.” Spomedzi množstva ďalších, pre mňa ako čerstvo informovaného nadšenca najzaujímavejších predností spomeniem, že stropné chladenie/kúrenie:

 • nevíri prach ani iný sajrajt ako roztoče a pod.;
 • nevzniká pri ňom prievan ani výraznejší pohyb vzduchu na rozdiel od klimatizácie, v žiadnom kúte bytu teda človek nie je vystavený studenému fúkaniu;
 • funguje absolútne bezhlučne (úžasné najmä na noc) a prakticky úplne bezúdržbovo;
 • nevysúša vzduch ako klasická klimatizačná jednotka;
 • dizajnovo vôbec nie je čo riešiť, keďže tento systém je stavebne neviditeľný;
 • nie je možné znížiť si teplotu v miestnosti často až o 10 či 15 °C, ako to robia mnohí magori, ktorí si tým nevyhnutne spôsobujú ak nie okamžité, tak aspoň výhľadové zdravotné problémy.

Pre mňa ako pre užívateľa kolobežky

(pozor, spravidla tej manuálnej čiže šliapacej, nie elektrickej) má bytový dom Guthaus pohodlne dostupnú polohu medzi železničnými stanicami Nové Mesto a Vinohrady (tá je dokonca dostupnou aj peši). O tzv. Termináli integrovanej osobnej prepravy (TIOP) s označením “Mladá garda” zatiaľ písať nebudem. Jeho potenciálna realizácia je totiž otázkou iks rokov. A v tejto chvíli vlastne nie je ani celkom istá.

Podobne ako eventuálne budúce predĺženie Tomášikovej ulice až po Račiansku v tesnom susedstve komplexu Guthaus. S týmto háčikom sa dá vysporiadať výberom bytu na strane domu, ktorá je v podstate odvrátenou od tejto hypotetickej budúcej cesty. Šťastnou zhodou okolností je to práve roh juhozápadný. S neskutočným výhľadom ako na mesto tak na Malé Karpaty s televíznou vežou na ich hrebeni.

Dlho by ma hlava zo zvažovania pre a proti nebolela

Pretože priznám sa, že nejaký čas áno. To mi ale zrejme podvedomie (v mojom prípade vlastne anjel strážny) dávalo najavo, že Zwirn, ktorým sa tak intenzívne zapodievam, nie je správnou voľbou. Už len pre to množstvo sajrajtu, ktoré tam asi v podlaží musí byť. Z fabriky a dokonca zo skládky, ktorá sa na mieste jeho výstavby údajne nachádzala.

Bytový dom Guthaus by som si rád bol vybral

za môj ďalší domov v hlavnom meste. A pri tom, akým

 • priestorovo štedrým;
 • nádherne presvetleným;
 • veľkým balkónom z oboch izieb disponujúcim;
 • juhozápadne orientovaným;
 • do dvoch svetových strán smerovaným

mnou osobne favorizovaný istý byt v Guthaus-e je, nie je možné cítiť nič iné než radosť z jeho existencie. A želať sebe aj spoločnosti Corwin ako developerovi počasie vhodného na stavebné práce. Prinajmenšom do konca roka 2021, kedy má byť stavba dokončená.

Ak už ti bytový dom Guthaus hovorí “pane” (zložil/a si zálohu), ak máš podpísanú rezervačnú zmluvu alebo dohodnutú predrezerváciu, alebo ak sa o tento komplex jednoducho zaujímaš a možno v kútiku mozgu sa pohrávaš s myšlienkou kúpy… Pridaj sa do fejsbúkovej skupiny, v ktorej nájdeš rôzne ďalšie informácie. Ak chceš o skupine dať vedieť niekomu ďalšiemu, stačí odkázať ho na veľmi jednoduchý link (www.)gut.haus.

Úplne na záver už len dodám, že

toto nie je žiadny PR článok ani nič podobné.

Ak by ti snáď podobná myšlienka napadla. Je to čisto môj blog, vyjadrenie mojich vlastných postojov, pocitov a názorov. Bytový dom Guthaus vo mne prosto vyvolal nadšenie a ja som cítil potrebu dať to zo seba von. Našťastie si na vlastnej stránke môžem písať o akýchkoľvek nezmysloch.


Predať mi byt v Guthaus-e spoločnosť Corwin a.s. napokon STRIKTNE A DEFINITÍVNE ODMIETLA. Pretože údajne ani omylom nie som niekým, koho by čo len vo sne bolo možné pomenovať “dobrý sused“. Áno, aj takéto niečo je v tomto štáte možné: že máš peniaze a chceš pokojne bývať ani zďaleka nemusí stačiť, keď niekoho z neznámeho dôvodu serieš. (Lebo oficiálne prezentovaný dôvod je pičovina najhrubšieho zrna, samozrejme. To je alebo bude po prečítaní uvedeného blogu jasné úplne každému.) Ako však píšem hneď v úvode: nie je to pre mňa dôvodom nezverejniť raz napísaný dobrý text. Pretože tento text dobrým je. A vygoogli ho každý, kto googli “bytový dom Guthaus”. Že pozdravujem developera a jeho marketingové oddelenie.

Ešte sľúbená finálna poznámka o parkovaní v bytovom dome Guthaus a možno aj v iných objektoch developera Corwin. Citujem z verzie ZoBKZ, ktorú mám k dispozícii a môžem kedykoľvek predložiť k nahliadnutiu: “… Budúci kupujúci berie na vedomie, že z dôvodu vedenia hlavných rozvodov objektu GUTHAUS v nebytovom priestore, v ktorom sa nachádza Garážové parkovacie státie a v nebytovom priestore, v ktorom sa nachádza Kobka, Budúci predávajúci nevylučuje možnosť ich zásahu do priestoru príslušného parkovacieho státia a príslušnej Kobky. … Budúci kupujúci tiež súhlasí s tým, že v prípade Garážového parkovacieho státia je Budúci predávajúci oprávnený v čase od uzatvorenia tejto zmluvy do uzatvorenia Zmluvy o prevode

meniť umiestnenie (dispozíciu) príslušného

Garážového parkovacieho státia a jeho formálne číselné označenie.” Domnievam sa, že pri tomto bode človek ani nemusí dávať svoju zmluvu overovať právnikovi. Aby pochopil, že kupuje mačku vo vreci. 🙂


Zdrojom titulnej fotografie a spolu s ňou takmer všetkých na tomto webe je môj vlastný archív. Zatiaľ sa ešte nedá napísať, že by som robil skutočnú fototvorbu v pravom zmysle slova. Zatiaľ iba pre vlastnú radosť a zábavu “lovím zaujímavé pohľady”.

Ako na autora tohto webu na mňa môžeš nazerať optikou podľa vlastnej voľby. Ak budeš chcieť, uvidíš zdanlivo arogantného, holohlavého a výrazne tetovaného grázla. Médiami titulovaného "guruom erotického priemyslu" a za jednu jeho zložku kedysi dokonca stíhaného. Ak sa rozhodneš inak, uvidíš vo mne možno až prekvapivo duchovne založeného človeka s nadhľadom, žijúceho podľa karmických princípov. Fungujúceho vo vlastnom malom svete. Konajúceho s presvedčením, že každý je strojcom vlastnej spokojnosti a že hranica akéhokoľvek konania je presne tam, kde by mohlo uškodiť niekomu inému. Pestovateľa orchideí, držiteľa najvyššej čiže Kňazovického medaily za 100 bezplatných darovaní krvi (iba na Slovensku). Chlapa komunikujúceho na vysokej úrovni, keď aj bez najmenšej servítky pred ústami. Člena Mensy, ktorý nemá problém relevantne použiť vulgarizmus. Šikovného "textára" - blogera, copywritera, spisovateľa. Voľba uhla pohľadu - napokon, tak ako všetkého v živote - je len a len na tebe. A maj na pamäti, že tvoj výber optiky spätne veľa vypovedá o tebe.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *