Darovanie plazmy v rakúskom Hainburgu
Darovanie krvi/plazmy

Nazýva sa to darovaním, avšak dá sa tým príjemne si privyrobiť: predaj plazmy

Tento článok nemá byť o vychvaľovaní hrdinstva darcov krvi či poskytovateľov plazmy. Má byť o jej predaji. A na vysvetlenie: zámerne nepoužívam formuláciu „darovanie plazmy“. Pretože píšem o jej odovzdávaní v Rakúsku. Kde to nie je menej humanitárne než u nás, ale je za to istá, keď aj relatívne symbolická finančná odmena. Nejde teda o „darovanie“ v skutočnom zmysle slova, ale o predaj plazmy. (Opakovane publikované 28.09.2020, naposledy aktualizované 27.10.2020.)

Na konci článku sa dozvieš, prečo je pre teba finančne zaujímavé riešiť predaj plazmy cezo mňa. Akoby na moje odporúčanie, keď sa aj nepoznáme a keď aj o tom vopred ani nebudem vedieť. Stačí ti totiž poznať číslo 26080.

Na túto tému už toho bolo popísaného dosť a kúsoček z toho dokonca mojou vlastnou rukou. Navyše robiť hrdinu sám zo seba by bolo trápne. Keďže najprv krv, potom krvné doštičky (čo je fyzicky ešte podstatne náročnejšia procedúra a krv takéhoto darcu musí mať dlhodobo ešte lepšie hodnoty než krv toho bežného) a teraz plazmu poskytujem od roku 1999. A dnes som v aktuálne 45-ich rokoch držiteľom už diamantovej Janského plakety za 100 bezplatných odberov krvi.

Navyše, bavme sa na rovinu: ako

predaj plazmy za odmenu v Hainburgu

v susednom Rakúsku (tam pomerne otvorene), tak aj darovanie krvi bezodplatne na Slovensku (tu neporovnateľne skrytejšie) je biznis, v ktorom sa točia obrovské peniaze. Napokon presne ako v celej farmaceutike. Neveriť tomuto tvrdeniu môže iba maximálne naivný a/alebo neinformovaný človek.

Treba však uznať, že na rozdiel od našej domoviny je

rakúsky systém obchodu s plazmou

férový a korektný. Okrem zisku pre farmaceutické spoločnosti dáva priestor na úhradu nákladov a určitý kvázi zárobok aj tým, ktorí sa rozhodnú obetovať svoj čas, zriecť sa niektorých telesných pôžitkov a venovať určité úsilie a uvedomenie tomu, aby poskytnutím plazmy umožnili výrobu tých liečiv, ktoré sú na to odkázané. A že sa v rakúskom Hainburgu sa dá

prilepšiť si k zárobku naozaj zaujímavo a citeľne.

Svedčí o tom aj jeden z mojich odberov v čase pred vznikom tohto blogu. Konkrétne 27. mája 2016. Vtedy som zinkasoval za odber samotný, no hlavne na prémiách s celou mojou aktivitou okolo toho spojených až € 260. Čítaš správne, nejde o chybu: naozaj som si odnášal dvesto šesťdesiat eur. Že by sa aj tebe niečo podobné páčilo?

Vysvetlím. Išlo o šťastnú zhodu okolností, ktorá sa v jednom odberovom centre pritrafí údajne tak raz za dva mesiace.

€ 20 bolo vtedy základnou odmenou za predaj plazmy

Je to suma stanovená ako odmena za vynaložený čas, príspevok na pokrytie nákladov s odberom spojených. Zaokrúhlený na rozumnú čiastku smerom nahor, samozrejme.

Dnes, v októbri 2020, ide o € 30. (Zložených zo štandardných € 25 plus „koronových“ € 5 ako bonus.) Tejto odmene sa „nevyhne“ nikto. A kto by sa jej vyhýbal, však…?

I keď vždy sa nájdu – a našli sa skutočne aj tento raz – machri, ktorí sa do mňa v komentároch pod statusom vo facebook-ovej skupine, v ktorom som sa touto skutočnosťou pochválil, obúvali. S tým, že vo výške tej čiastky určite klamem. Prípadne, že na rozdiel odo mňa „oni“ chodia darovať plazmu za úplne iným účelom než je finančný zisk. Škoda, že z technických príčin som nemal možnosť opýtať sa týchto hejterov, koľkokrát za tie nimi udávané „roky“ darovania sa vzdali svojej odmeny v prospech úspešnej ziskovej spoločnosti.

Čo sa mňa osobne týka: na „dvacku“ vtedy a ani na

dnešných férových € 30 za predaj plazmy

odkázaný naozaj nie som. A teda (len) pre zisk si plazmu odoberať nenechávam. Ľuďom, ktorí ma čo len trocha bližšie poznajú, to určite vysvetľovať nemusím. Ale na tomto mieste je to k veci. Preto uvediem, že som aktuálne vlastníkom troch bytov (jedného v hlavnom meste, dvoch v Košiciach). Snáď mi budeš veriť, že bývať mi stačí v jednom z nich. Ergo zostávajú dva na prenájom a z toho plynúci príjem. Mimo všetkých mojich ďalších ziskových aktivít ako je copywriting, spoločnosť, rôzne sprostredkovanie atď.

Navyše ako už som zmienil: dlhé roky som ani len nepoznal predaj plazmy ako obchod. Riešil som

na Slovensku a teda úplne bezplatne darovanie krvi.

(Vlastne aj vo Švajčiarsku, keď som tam žil.) Niekoľko ostatných rokov som bol ochotný absolvovať takmer mesiac čo mesiac tortúru fyzicky nie úplne nenáročnú spojenú s darovaním krvných doštičiek. Obviniť teda mňa z nejakej hamižnosti a z toho, že by som snáď býval zabudol na to, akou humánnou činnosťou takéto darovanie ktorejkoľvek krvnej súčasti je, považujem za irelevantné až hlúpe.

Fajn, úvod by bol. Môžem teda prejsť na to, čomu má tento článok skutočne slúžiť: informovať o tom, ako prebieha odber ergo predaj plazmy v Hainburgu.

Ako sa dá dopracovať k odmene, akú som zinkasoval ja.

Pre koho predaj plazmy vhodný určite nie je

Kto bude spoľahlivo hneď vylúčený z odberu

 • Každý, koho telesná hmotnosť nie je v škále od 50 do 150 kg a kto nemá vek medzi 18-timi a 60-timi rokmi.
 • Komu za ostatné štyri mesiace pribudol pírsing či tetovanie.
 • Koho aktuálny zdravotný stav nie je 100 %-ný bez ohľadu na to, či berie alebo neberie nejaké liečivo, ktorého prítomnosť v krvi je nezlučiteľná s darcovstvom.
 • Spravidla na 72 hodín je vylúčená osoba po bežnej návšteve zubára (týždeň je to v prípade extrakcie zuba či nejakej ústnej chirurgie).
 • A na lekárom stanovenú dobu je vylúčený potenciálny darca, ktorý navštívil krajinu mimo EÚ zo zoznamu tzv. zakázaných (ten sa stále aktualizuje a mení).
 • Prípadne ktorý napr. strávil nejaký čas vo výkone trestu čiže vo väzení. O konkrétnej dĺžke takejto dočasnej výluky rozhodujú lekári odberového centra individuálne.

Darca krvi a jej súčastí akou je aj plazma, nesmie žiť promiskuitne a bez rozmyslu striedať partnerov. Nesmie vnútrožilne užívať drogy. Nesmie sa prejedať mastným jedlom a pod. Jednoducho, mal by byť

pomerne rozumným a usporiadane žijúcim človekom.

(S dávkou humoru musím napísať, že sa občas až trocha divím, keď niektorých darcov pozorujem počas čakania na odber. Ale to len okrajovo konštatujem, v žiadnom prípade neposudzujem či nehodnotím. Aj ten najmenej predpokladateľný človek, ktorý realizuje predaj plazmy, zjavne prešiel výberovým sitom. O tom niet čo polemizovať rovnako ako nikomu neprináleží niekoho posudzovať alebo hodnotiť.)

Pri prvej návšteve darcovského centra na konci Hainburgu *

(v smere od Bratislavy) tesne pred nákupnou zónou pri kruhovom objazde nejde ešte o predaj plazmy ani o jej odber. Potenciálny darca je vyšetrený a hĺbkovo vyspovedaný lekárom. Bez obáv: aj slovensky hovoriacim, ergo o žiadnej cudzej reči netreba mať ani potuchy. Sú mu odobrané vzorky krvi na testy a až po niekoľkých dňoch, spravidla cca do týždňa je mu poskytnutá informácia, či a kedy môže po prvýkrát odovzdať plazmu.

* O cestovaní na miesto odberu píšem úplne na konci blogu.

Za túto nevyhnutnú prvú návštevu nedostane darca odmenu hneď. Je mu však kompenzovaná 20-eurovou poukážkou, vyplatenou pri jeho treťom odbere. Stačí absolvovať ten tretí odber do šiestich týždňov od prvého darovania plazmy. Zadarmo tam teda v konečnom dôsledku nikto ísť nemusí ani len ten prvýkrát. To ja osobne považujem za až „neslovensky“ korektné a férové.

Termín odberu sa dá dohodnúť telefonicky s niektorým zo zamestnancov, ktorými sú na 90 % ženy a na 100 % Slováci. Alebo cez online formulár či cez aplikáciu. Rád na toto vyšetrenie pôjdem s tebou, ak jeho termín dokážeme zladiť s mojím termínom odberu – viac na konci článku.

Medzi prípravy na odber sa dá zahrnúť to,

že prinajmenšom deň pred darovaním sa má darca vyhnúť príliš mastnému jedlu aj alkoholu. V deň odberu sa má poriadne najesť (zabudnime na slovenské darovanie krvi nalačno z už pomerne dávno prekonanej minulosti) a piť veľa tekutín, najmä čistej vody.

Priebeh štandardného odberu plazmy

Darca dorazí do odberového centra aspoň pár minút pred termínom kvôli krátkemu pohovoru. Pri ňom ho zamestnanec centra odváži, zmeria mu tlak a telesnú teplotu. Bez obáv, prebieha to bezkontaktne. Nechá ho vyplniť krátky formulár ohľadne aktuálneho zdravotného stavu a kvôli vylúčeniu okolností, ktoré mohli v medziobdobí nastať a ktoré by eventuálne znemožnili použitie plazmy. Medzičasom je vhodné a rozumné vypiť ešte nejakú tú vodu, ktorá je k dispozícii v automate. Aj preto odporúčam tesne pred odberom navštíviť ešte naposledy toaletu. Aby sa tých cca 40 až 60 minút, ktoré odber trvá (v prípade mňa ako 75-kilového chlapa, ktorý odbery znáša bez problému, je to cca 40 minút), pohodlne sedelo.

Množstvo odobranej plazmy, od ktorého závisí dĺžka odberu (apropo, ten úplne prvý je o niečo dlhší, aby bol pomalším a tým pre nezvyknutý organizmus šetrnejším) sa stanovuje hlavne podľa telesnej hmotnosti.

Krv odteká jednou ihlou z tela a rovnakou sa doň vracia

Na rozdiel napr. od odberu doštičiek na Slovensku, ktorý sa často robí dvomi ihlami v dvoch lakťových zhyboch. Napichnutie žily obnáša len v pohode znesiteľné kratučké pichnutie, pričom tak v polovici prípadov sa mne osobne stáva, že vpich naozaj a doslova necítim vôbec. Zamestnanci hainburgského odberového centra (lebo iných nepoznám) sú do jedného „ťažkými“ profesionálmi a na ich odbornosť a kompetenciu je možné absolútne sa spoľahnúť.

Počas odberu je bez problému možné jednou rukou držať knihu či časopis, surfovať v mobile cez neobmedzenú wifi alebo len sa tak škrabkať a podopierať si hlavu. Od nudy, tak pohodlným totiž celý odber je. Stopa po vpichu je darcovi dôkladne a spoľahlivo obviazaná (čiže nie iba nejako zalepená).

V mojom prípade

predaj plazmy nikdy nesprevádzali žiadne negatívne javy.

Prakticky nikdy mi neprišlo zle, nezakrútila sa mi hlava, neprišli na mňa mdloby ani nič čo i len vzdialene podobné. Jasné, že nie každý organizmus znáša tieto procedúry až v takej pohode ako ten môj, ale zjavne to ide. Ja v deň odberu (pred ním či po ňom) bez problému cvičím, „lajtovo“ behám, mávam aktívny sex (so stálou partnerkou, samozrejme – ak práve náhodou nejakú mám, haha) a podobne.

Po prvých zopár odberoch som aj ja cítil jemnučkú únavu a príliš sa mi nechcelo robiť niečo prehnane aktívne. Ale doslova iba po prvých dvoch, možno troch, následne sa to rýchlo upravilo.

Zvláštnosťou alebo zaujímavosťou – a to najmä pre ženské darkyne, logicky – je fakt, že odberom plazmy sa môže dočasne prudko znížiť hladina určitých liečiv v krvi vrátane antikoncepcie. Na tento fakt odporúčam dať si dobrý pozor!

Darovať treba najskôr tri hodiny po užití kontraceptíva alebo si odber naplánovať pred pravidelnou dávkou podobných liekov či preparátov, ktoré sa inak v princípe s darovaním plazmy nevylučujú.

Bezprostredne po odbere je darcovi vyplatená odmena

v zmysle pokrytia nevyhnutných nákladov na odber. Tá je dnes (október 2020) stanovená na € 30 za každý jeden predaj plazmy. V patričnej chvíli potom (keď práve nejaké sú alebo keď sa nazbierajú) prémie či bonusy.

 • Hneď za piate a potom za každé desiate darovanie je to ďalších € 15 navyše.
 • Za päťdesiaty odber je to okrem € 15 ešte darček. Aktuálne poukážka za nákup v sieti Spar v hodnote € 30.

Tieto odmeny súvisiace s nejakými stanovenými lehotami sa musia zmestiť do „darcovského roka“, ktorý trvá vždy 365 dní od úplne prvého odberu.

Takmer každý mesiac beží nejaká akcia

V jeden mesiac bolo možné vyhrať poukážku na nákup pohonných hmôt vo výške € 50 (týždenne 2 výhercovia). V apríli a v máji 2016 bežala akcia, kedy za 10 absolvovaných odberov v priebehu týchto dvoch mesiacov potešila darcu prémia vo výške € 50 (tá bola tiež časťou mojej vtedajšej vysokej odmeny).

Finančne

zaujímavým vtedy bolo agitovať nových darcov plazmy.

Rozširovať tým rad ľudí, ktorí sú za maximálne humánnym účelom a dokonca z vlastného rozhodnutia „nútení“ rozumne (čiže zdravo po stránke stravovania, nepromiskuitne atď.) fungovať. Za každého po jeho treťom odbere získal jeho sprostredkovateľ bonus vo výške € 50.

To znamená, že v minulosti za troch nájdených darcov, z ktorých každý jeden absolvoval aspoň tri odbery (tzv. 3×3) sa odberové centrum darcovi-agitátorovi poďakovalo prémiou € 150. A práve to bolo poslednou zložkou mojej odmeny. Škoda, že dnes už sa bonus za naverbovanie ďalšieho „darcu“ tejto sume ani neblíži… Detailne nižšie.

Po peňažnej stránke by som teda predaj plazmy

v Hainburgu zhrnul do vyjadrenia, že vyslovene zárobkovou činnosťou nie je a ani byť nemá. Už len preto, aby sa nestalo liahňou špekulantov či vyslovene podvodníkov, ktorí by sa pokúšali obchádzať pravidlá čisto za účelom zisku a bez ohľadu na riziká pre ostatných. Avšak tí, ktorí pravidlá a zásady dodržiavajú, žijú a stravujú sa rozumne a darujú pravidelne, resp. agitujú pre túto ušľachtilú činnosť aj ďalších, sú za to v Hainburgu odmenení. Niekedy pri strete viacerých šťastných okolností vyslovene štedro.

Stretol som sa už aj s názorom, že ak človek nemá darovať plazmu bezplatne, nemal by ju radšej darovať vôbec. A že „ľudstvu prospešnou činnosťou“ niečo také nemožno nazvať ani úplným omylom. Je to diskutovateľné, pripúšťam. Stojím si však za tým, že aj finančne motivovaný skutok, ktorý zachraňuje životy, skrášľuje svet okolo nás a vylepšuje/čistí nám karmu.

Odmena za sprostredkovanie ďalšieho darcu

Aktuálne za teba dostanem prémiu € 30 vyplatenú v troch 10-eurových „splátkach“. Postupne v priebehu troch mojich odberov.

Jednu túto „splátku“ vo výške € 10 ti veľmi rád venujem z vďaky za to, že si ma uviedla či uviedol ako osobu, ktorá ťa k predaju plazmy v Hainburgu doviedla. Ako som spomenul na začiatku: stačí uviesť vo formulári číslo 26080 ako identifikátor darcu, ktorý ťa „naverboval“. *

Apropo, sám som to pred rokmi, keď som začínal, urobil. Mám na mysli prémiu za agitáciu. A to som na predaj plazmy prišiel úplne sám, bez akejkoľvek pomoci, rady či bez toho, že by sa vtedy býval dal vygoogliť taký „namakaný“ a mega informatívny článok, ako je tento môj. 🙂 Napriek tomu všetkému som si vypýtal darcovské číslo od najbližšej osoby a to som vpísal do formulára. Potešil som (dúfam) niekoho, koho identitu som nepoznal vtedy a netuším ju dodnes. Ale prečo by nie – zvlášť keď mňa to nič nestálo.

Moje meno ti zrejme neušlo, ale pre istotu: volám sa Andy Sebastian Morávek. I keď to poznať ani nemusíš a mňa stačí kontaktovať dodatočne.

Plazmu smieš odovzdať trikrát v priebehu 14 dní

Ja chodievam na odber takmer týždeň čo týždeň, ak mám čas, tak aj dvakrát. No a bonus dostanem úplne automaticky, ak si ty už plazmu odovzdal/a. Tiež o tvojom odbere vôbec nemusím vedieť. * Ako som však zmienil vyššie: veľmi rád ťa budem pri tvojej prvej návšteve odberového centra sprevádzať. Stačí, ak kompromisne dohodneme termín, aby som ja počas tvojho vyšetrenia mohol odovzdať plazmu.

Ešte raz odkážem na skupinu o darovaní plazmy v Hainburgu na soc. sieti. Je v nej priestor ako na informácie o odberoch a súvisiacich veciach, tak na dohody o zdieľaní jazdy autom na odber či trebárs na nákup v Hainburgu.

Cestovanie autobusom na predaj plazmy

Z Bratislavy jazdí spoj spoločnosti Slovaklines, ktorým sa dá do Hainburgu a späť cestovať asi šesťkrát denne. Lístok na jeden smer stojí bežne € 2, aktuálne platí promo kód „eDPNBp“ na zľavu 50 centov. V praxi sa teda darca na predaj plazmy a naspäť do hlavného mesta dostane za € 3 celkovo. Nástupných miest je viac, vystúpiť treba na konečnej tohto spoje čiže na zastávke „Pfaffenbergweg“.

Ako autora tohto webu ma môžeš vidieť optikou podľa tvojej vlastnej voľby. Ak budeš chcieť, uvidíš zdanlivo arogantného, výrazne potetovaného a holohlavého grázla. Médiami titulovaného guruom erotického priemyslu a za jednu jeho zložku kedysi dokonca stíhaného. Dá sa však vidieť vo mne aj pokorného a duchovne založeného človeka s nadhľadom, žijúceho podľa karmických princípov. Konajúceho s presvedčením, že každý je strojcom vlastnej spokojnosti a že hranica akéhokoľvek konania je presne tam, kde by mohlo uškodiť niekomu inému. Ašpiranta na Kňazovického plaketu za 100 bezplatných darovaní krvi a to iba na Slovensku. Chlapa komunikujúceho na vysokej úrovni - keď aj bez servítky pred ústami, šikovného "textára" - blogera, copywritera a tak trocha aj spisovateľa. Človeka, ktorý vlastný voľný čas venuje zachráneným psíkom, hľadajúcim adopciu… Voľba uhla pohľadu - tak ako podľa môjho osobného presvedčenia všetkého v živote - je len a len na tebe. A maj na pamäti, prosím, že tvojím výberom hovoríš niečo aj sama/sám o sebe.

2 komentáre

 • Ján

  Celkom dobrý článok, a troška si ma aj motivoval sa vrátiť k darovaniu/predávaniu plazmy, v Rakúsku.

  Síce som čakal presnejšie čísla s obchodom s plazmou, tých som sa však nedočkal.
  Nevadí.

  A myslím že si dopodrobna nevysvetlil tých 260€ vtedy…

  • Andy Morávek

   dakujem za pochvalu a velmi sa tesim, ak zasa zacnes odovzdavat plazmu 🙂 neviem, ake „presnejsie cisla s obchodom“ mas na mysli, ale nemam ambiciu patrat po objeme obchodu s plazmou. nevidim v tom ziadny zmysel. riesim tu cast mojho sveta, na ktoru mam dosah. toto je uz daleko mimo mna a preto ma to nema preco zaujimat – snad mi rozumies

   vacsiu cast z tych € 260 som vymenoval, ale doplnim a upresnim to: € 20 za odber + € 50 mesacna premia za – ak si spravne pamatam – 10 darovani v priebehu kalendarneho mesiaca + € 40 bonus za – opat ak sa nemylim – tridsiate darovanie v „darcovskom roku“ a na zaver zmienenych € 150 za „3×3“, cize troch naverbovanych darcov, z ktorych kadzy absolvoval tri odbery. toto vsetko sa mi stastnou zhodou okolnosti naskladalo v momente jedneho odberu. mam na to dokonca ociteho svedka, zdravotnicku z odberoveho centra. dodnes som s nou v kontakte na fb napriek faktu, ze v centre uz nepracuje

   dolezite vsak je, ze taka suma sa aktualne nijakym sposobom jednorazovo ziskat neda. ako bonusy za verbovanie novych darcov, tak rozne prilezitostne premie sa medzicasom radikalne znizili (ta ciastka mi bola vyplatena v roku 2016, ako pisem v blogu). o € 10 sa vsak zvysila ta zakladna kompenzacia nakladov, cize v podstate odmena za kazde jedno darovanie. inymi slovami, stale je to prijemne prilepsenie k dobremu pocitu z humannej aktivity 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *