Darovanie plazmy, predaj krvi, obchod s orgánmi...
Darovanie krvi/plazmy

Darovanie krvi zadarmo je hrdinstvom, plazma za peniaze však už hanbou?!

Je pre mňa veľmi zaujímavým fakt, že kým som kedysi istú činnosť robil doma, na Slovensku a nič som za ňu nechcel, bol som za hrdinu. A keď teraz takmer presne to isté robím v Rakúsku a nechám si za to – keď aj len relatívne symbolicky – zaplatiť, zrazu už som od toho všemožne odrádzaný. Áno, ide o tzv. darovanie plazmy. (Aktualizované a opakovane publikované 19.10.2020.)

V podstate ide stále o darovanie krvi. Skutočnosť, že celá táto zdanlivo (okej, čiastočne aj reálne) humanitárna záležitosť je jedným obrovským farmaceutickým biznisom, sa medzičasom stala verejným tajomstvom. Zatiaľ zrejme ako-tak stráženým, preto o ňom bežný človek veľa nevygoogli.

Ak ťa téma darovania plazmy zaujíma z technickej stránky, lebo máš reálny záujem začať s ním (nech už je tvojou motiváciou čokoľvek), prečítaj si určite môj blog o predaji plazmy v rakúskom Hainburgu.

Na Slovensku funguje bezplatné darovanie plazmy, krvi samotnej a jej zložiek – krvných doštičiek a možno aj ďalších, o ktorých ani neviem. Darcovia sú tu hýčkaní a titulovaní hrdinami. Ich/naše výhody a

benefity sú síce každým rokom okliešťované,

no nejaké predsa len stále sú.

 • Osobné voľno z práce, aktuálne celý jeden deň.
 • Zľavnená mhd: v Bratislave zadarmo pre držiteľov zlatej Janského plakety, v Košiciach až pre držiteľov plakety diamantovej („zlatí“ držitelia jazdia na východe za polovicu).
 • Stravný lístok v hodnote pôvodne 200,- Sk (cca € 6.60) plus šumivé vitamíny od všetkých zdravotných poisťovní okrem štátnej (!) oklieštené na lístok v hodnote € 3 plus vitamínový balíček od jednej či dvoch poisťovní atď.

Uvedené benefity sú platné ku dňu 01.11.2020.

O bezplatnom darcovstve krvi

sa človek nikde nič negatívne nedočíta. Darca „iba“ krvi si môže túto surovinu nechať odobrať raz za tri mesiace (darkyňa raz za štyri), ako darcu krvných doštičiek ma smeli zavolať na odber raz do mesiaca a aj to stabilne využívali. A bol som za hrdinu, ktorého takmer všetci zamestnanci ružinovského oddelenia Národnej transfúznej stanice (NTS) poznali po mene.

Naopak – a dovolím si to tak nazývať napriek tomu, že je to platené, k čomu napíšem viac o chvíľu – na tému

darovanie plazmy v rakúskom Hainburgu

človek vygoogli občas aj info nie zvlášť pozitívne. Vlastne asi najrýchlejšie sa dajú nájsť články, ktoré potenciálneho záujemcu bez predošlej skúsenosti, pre ktorého nie je aktuálne ponúkaných € 30 * skutočne životne dôležitých, spoľahlivo odradia. Je teda dosť zjavné, že práve o to ide.

* Štandardné „poďakovanie za vynaložený čas“ je už nejakú dobu € 25. K tomu v tomto „kovid-období “ pridáva odberové centrum ešte výnimočných € 5 navyše.

V týchto článkoch sa o darovaní plazmy, pravidelnom či dlhodobejšom, píše najčastejšie v tej súvislosti, že znižuje imunitu. Osobne sa s priemerom takmer jeden odber do týždňa v priebehu piatich mesiacov (marec až júl 2017) považujem za pomerne intenzívneho darcu plazmy. Moja imunita bola vždy výbornou a presne takou aj zostáva. Zimu 2016/2017, pred nástupom ktorej som s odbermi začal, som prekonal bez najmenšieho prechladnutia, o niečom vážnejšom ani nepíšuc.

S mojou imunitou darovanie plazmy ani nehlo

Resp. určite nie v negatívnom zmysle. A je zaujímavé, že na nič podobné ma v priebehu obdobia bezplatného darovania krvných doštičiek tomuto štátu nikto neupozornil. Ktovie, prečo.

Len ťažko si totiž predstaviť, že by medzi separáciou plazmy z krvi a separáciou krvných doštičiek, keď priebeh odberu je takmer identický, bol až taký veľký rozdiel. Ten vidím akurát v tom, že pri odbere plazmy z jednej ruky a teda jednou ihlou mi zostáva jazva v jednom lakťovom zhybe. Zatiaľ čo odber trombocytov sa spravidla robí napichnutím oboch rúk a jazvy mi tým pádom pribudli dve. Čo nie je sťažnosť, iba konštatovanie.

Na zamestnancov ružinovského oddelenia NTS nemôžem napísať ani jediné krivé slovo. Profesionalita je tam na úrovni, ktorá veľmi ďaleko prevyšuje slovenský zdravotnícky priemer. Napichovanie žíl majú kočky tohto strediska natrénované špičkovo. Avšak profesionalita personálu a organizácia celého odberového centra Europlasma v Hainburgu, len 20 km vzdialeného od Bratislavy – to je zasa o poznanie vyšší stupeň.

Podobnú

úroveň som zažil iba za môjho života vo Švajčiarsku

na prelome milénia. Málokde a máločo som videl fungovať efektívnejšie, úctivejšie, veselšie a pohodovejšie. Písať o tom by som mohol na celú A4-ku, ale nepovažujem to za potrebné.

Zložím ešte malý „hold“ manažérom tohto pracoviska, ktorými sú – predpokladám – domáci Rakúšania, zatiaľ čo odhadom tak 95 % zamestnancov je národnosti slovenskej. Čo by mne osobne, ktorý komunikujem plynulo po nemecky, bolo úplne ukradnuté. No ak dovediem ako nových darcov priateľku či kamarátov, je fajn doviesť ich medzi slovensky komunikujúcich ľudí. Zvlášť v takomto prípade, keď ide o niečo bežnému človeku natoľko „príjemné“, ako je odber krvi.

Nemôžem tiež nepochváliť slovenské zdravotníčky

a zdravotníkov, ktorí nás, darcov obsluhujú. Toto mi zrejme nebude veriť nikto, kto to nezažil doslova a do písmena na vlastnej koži. No smrteľne vážne píšem, že títo ľudia vedia napichnúť žilu tou „konsky“ hrubou ihlou dokonalo bezbolestne. Ak sa priamo nepozeráš, jednoducho netušíš, či už máš ihlu v žile.

Čo sa odmeny za darovanie plazmy v Hainburgu týka

Vidím to z dvoch strán. Na tej jednej je skutočnosť, že mne osobne trvá celý jeden odberový „cyklus“ takmer presne tri hodiny. Spravidla 14:20 odchádzam z domu, odveziem sa na Einsteinovu ulicu, kde presne 14:42 sadnem na autobus Slovaklines smer Hainburg. S tým, že termín odberu som si vopred rezervoval cez online systém na 15:15.

Samotný odber mne konkrétne (keďže závisí od rýchlosti odberu a množstva separovanej plazmy, ktoré pri mojej váhe cca 75 kg činí 829 ml) trvá 40 minút. No a 16:20 odchádza rovnaký autobus naspäť, takže krátko po 17-tej hodine som zasa doma. Pričom medzičasom si niekedy odskočím do Hofer-u na druhej strane cesty (doslova) po

kvalitný rakúsky syr či podstieľkové vajíčka

za vynikajúcu cenu. Za spiatočný, rovnako cez internet kúpený lístok, dám cca € 3. (Bežná cena je € 2 za každý smer. Darcovia plazmy však majú od spoločnosti Slovaklines kód na zľavu. Rád ti ho poskytnem, ak sa na mňa obrátiš so žiadosťou oň.)

Jedným odberom plazmy si teda (aktuálne) prilepším o základných zhruba € 27. To nie je veľa, ale je to v prepočte cca € 9 za hodinu netto. O takej sadzbe napr. pokladníčky v bratislavských supermarketoch iba snívajú.

Na druhej strane Europlasma robí (ako sa zatiaľ zdá) každý mesiac nejakú akciu. Napr. v októbri a novembri 2017 tou akciou bolo, že ak som daroval plazmu v priebehu týchto dvoch mesiacov spolu desaťkrát, dostal som desaťkrát € 20 (vtedy), k tomu pri treťom odbere prémiu € 20. To bola

kompenzácia nákladov za prvú návštevu

odberového centra, ktorá sa skladala iba zo zdravotnej prehliadky a z toho titulu nebola honorovanou. K tomu prémiu € 10 po piatom (nakoľko som presne vtedy s predajom plazmy začínal) a € 20 po desiatom odbere. No a hlavný bonus € 50 ako prémia za 10 odberov behom októbra a novembra 2017. Suma sumárum po odrátaní cestovného: presne € 280 netto.

Ergo mesačné prilepšenie vo výške € 140 čistého a k tomu bonus v podobe niektorých neporovnateľne kvalitnejších potravín z rakúskeho sortimentu. Toľko k finančnej stránke darovania či vlastne správne vyjadrené k predaju plazmy v Rakúsku.

Miernu únavu som pociťoval asi hodinu či dve len po úplne prvých odberoch. Aj to iba po nejakých dvoch či troch. Únavu toho charakteru, že som sa radšej venoval práci na počítači než kondičnému behu okolo Kuchajdy. Nič tragické a hlavne ako píšem: týkalo sa to iba zopár úplne prvých odberov.

Po pár týždňoch tento efekt úplne a definitívne zmizol a dnes nemám problém robiť v deň odberu plazmy čokoľvek a akokoľvek intenzívne. I keď bežať maratón si po darovaní plazmy netrúfnem. Ale to si (zatiaľ) netrúfnem ani za štandardných okolností. Zato crossfit som si počas môjho života v Košiciach dal po odbere doštičiek bez problému.

Ak uvažuješ o tom, skúsiť darovanie plazmy

za odmenu, cestovať do Hainburgu na odber sa dá aj autom, prirodzene. V tom prípade je možné ponúknuť zvezenie ďalším darcom za veľmi dobrý pocit zo spolupatričnosti (príp. za férový/symbolický príspevok na pohonné hmoty). Alebo naopak zviezť sa s niekým, kto cestuje sám. Za eventuálneho. zdieľania cestovných nákladov. To všetko sa dá veľmi jednoducho riešiť cez túto facebook-ovú skupinu, ktorú som kedysi dávno založil.

Ak chceš/potrebuješ ešte nejaké info na tému „darovanie plazmy“ v Hainburgu, bez váhania sa na mňa obráť. Poradím dokonca aj možnosť, ako získať po treťom tvojom odbere € 10 navyše. O tej viem len ja. 🙂 Najskôr si však určite prečítaj ešte môj článok o predaji plazmy.

Ako autora tohto webu ma môžeš vidieť optikou podľa tvojej vlastnej voľby. Ak budeš chcieť, uvidíš zdanlivo arogantného, výrazne potetovaného a holohlavého grázla. Médiami titulovaného guruom erotického priemyslu a za jednu jeho zložku kedysi dokonca stíhaného. Dá sa však vidieť vo mne aj pokorného a duchovne založeného človeka s nadhľadom, žijúceho podľa karmických princípov. Konajúceho s presvedčením, že každý je strojcom vlastnej spokojnosti a že hranica akéhokoľvek konania je presne tam, kde by mohlo uškodiť niekomu inému. Ašpiranta na Kňazovického plaketu za 100 bezplatných darovaní krvi a to iba na Slovensku. Chlapa komunikujúceho na vysokej úrovni - keď aj bez servítky pred ústami, šikovného "textára" - blogera, copywritera a tak trocha aj spisovateľa. Človeka, ktorý vlastný voľný čas venuje zachráneným psíkom, hľadajúcim adopciu… Voľba uhla pohľadu - tak ako podľa môjho osobného presvedčenia všetkého v živote - je len a len na tebe. A maj na pamäti, prosím, že tvojím výberom hovoríš niečo aj sama/sám o sebe.

4 komentáre

 • Fyo

  Clanok sa mi paci, tiez zvazujem darovanie vzdy ked budem moct. Avsak my to planujeme odlozit a neskor nasetrenu sumu venovat soc.slabsim alebo nejak to vhodne pouzit.

  Urcite suhlasim, ze s Vasim telom si mozte robit co chcete a aj predat svoj “material” 🙂
  Viem ze muzi daruju aj spermie pre dobru vec a peniaze si vezmu za to. Aj zeny vajicka. Ale to uz je drsnejsie. S tym mam skusenost ja- a tiez by som napisala clanok, ale ja to tak neviem ako vy 🙂 ale odporucam kazdy odber a hlavne je to nase telo! Nikto nas nesmie sudit ako s nim nalozime 🙂

 • Emilia

  Pekne napísané, dobre sa číta… No rada by som vedela, či v prípade, že tu krv, plazmu, doštičky alebo ine lieky s nej bude autor /ktorý to ma všetko pekne zrátané/ bude potrebovať on, či sa pôjde liečiť do Rakúska. Nie som zdravotník, politik, či zástupca nejakej farmaceutickej spoločnosti
  Som obyčajný pacient.

  • Andy Morávek

   dakujem za pochvalu clanku 🙂 pri vsetkej ucte vsak otazka podla mna nie je relevantna. slovenski darcovia (predajcovia) plazmy NEMAJU MOZNOST VYBERU. u nas sa plazma nedaruje ani bezodplatne a ani za uhradu nakladov ako v rakusku. aspon ma na nic podobne za cele tie roky mojho darovania krvi nikto neupozornil… ergo, zostava len jej predaj v hainburgu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *