Kvalitný copywriter za rozumné peniaze: Andy Sebastian Morávek
Copywriting

Profesionálny copywriter doslova každou mozgovou bunkou. Niekedy až bohužiaľ *

Kto som… To by bolo na dlhšie. Pre účely tohto článku som kvalitný copywriter. Jednoducho: píšem kvalitné texty na objednávku. Na akúkoľvek tému. Píšem blogy, články, prózu, žiadosti. Editujem webstránky, poviedky, diplomovky. Mojou “značkou” je fakt, že tam, kde je to aspoň trocha prípustné z hľadiska zámeru a/alebo umiestnenia textu, nedávam si servítku pred ústa.

Áno, skutočne som kvalitný copywriter

A nie som drahý. Nemusí sa ti to pozdávať, ale je to prostý fakt. O tom, že som kvalitný copywriter, svedčia moje referencie. Ako aj samotný fakt, že stále píšem. A prečo nie som drahý, keď píšem ako diabol? Pretože to robím naozaj rád a zároveň ma to nemusí živiť. Na rozdiel od (väčšiny) ostatných copywriterov, ktorých musí alebo je to aspoň ich zbožným prianím.

Moja cena za exkluzívny copywriterský, čiže kompletne a veľmi kvalitne optimalizovaný článok na zákazku o rozsahu (minimálne) * jednej normostrany je € 20.

* Kratší nikdy nebude a pri dlhšom sa to alikvotne násobí. Pri veľmi dlhom je cena vecou dohody.

Podľa mojich skúseností sú len dve možnosti, čo si o tejto sume môžeš myslieť.

 1. Ak si človek z brandže, príde ti vyslovene smiešna. Pretože profesionálni copywriteri alebo agentúry venujúce sa online marketingu pýtajú sumy okolo € 70 až cca € 150 za článok.
 2. Ak nemáš prehľad, možno krátkym googlením zistíš, že napr. na JaSpravím nájdeš ponuky na napísanie blogu už za € 5, možno dokonca za € 3 na normostranu. Preto ti moja sadzba zdvihne obočie.

Nuž, ako to komentovať… Budem teraz možno na niekoho vkus dosť drsný. Ale ako kvalitný copywriter, ktorý si nepotrebuje dávať si servítku pred ústa, si to môžem a chcem dovoliť. Zvlášť tu – na mojej vlastnej stránke. A nakoľko pôsobím aj v erotickom priemysle, mám o tejto sfére dobrý prehľad. Preto použijem na vysvetlenie príklad z tejto oblasti.

Copywriter môže byť honorovaný napr. ako prostitútka

Nepíšem o rovnakých ani o vzdialene podobných sumách, ale o rovnakom princípe. Existujú tzv. luxusné “spoločníčky”, ktoré pýtajú aj niekoľko tisíc eur za noc. V kontexte tohto článku nie je podstatné, že sa medzi nájdu aj mediálne známe slovenské celebrity. Čo sa služieb týka, poskytnú prakticky to isté ako šľapky z ulice. S tým rozdielom, že kurva pri bratislavskom Slovnafte vo chvíli, keď je na tom nie práve najlepšie, rada poskytne análny sex bez kondómu za dvadsať eur.

A čo som tým chcel napísať… Niečo v tom zmysle, že stredná cesta môže byť tou

najrozumnejšou aj pri výbere copywritera.

Že chcieť niečo za zúfalo nízke náklady môže znamenať dostať neuveriteľne úbohú úroveň. A naopak: že niekedy zaplatiť maximálnu sumu nemusí automaticky znamenať, že dostanem zázrak svetový či snáď dokonca boží. Lebo pretiahnuť známu moderátorku môže byť hodnotným zápisom do denníka zberateľa skalpov alebo výbornou témou do diskusie v Porsche-klube. Ale ani tá moderátorka nemá telesné otvory z platiny a teda možno sa tie tisíce eur dali použiť aj na hodnotnejší zážitok.

Ešte pár slov záverom. Písal by som aj bez toho, aby som za to dostával peniaze. Lebo námetov mám v zásobe hromadu a času tiež dostatok. Navyše robil som to tak celé roky. Online píšem cca od roka 2002, kedy som začal skladať moju prvú webstránku. Offline od čias strednej školy, kedy som vydával školský aj môj súkromný časopis.

Explicitne kvalitný copywriter sa zo mňa stal

o pár rokov neskôr. Živilo – veľmi dobre – ma vtedy a aj dnes niečo úplne iné (okrajovo už som čo-to zmienil). Na fakt, že moje už vtedy kvalitné písanie by som tiež mohol speňažiť, som ani nepomyslel. Ale na tvoje šťastie a prospech – aj k tomu prišlo. Preto ti dnes ako kvalitný copywriter môžem ponúknuť moje služby.


* Slovo “bohužiaľ” v nadpise tohto textu má deklarovať fakt, že mám chorobu z povolania. Opravujem v duchu akýkoľvek nápis v slovenčine, ktorý sa okolo mňa mihne. A v ostatnom období už ma to chytá aj pri rozprávaní ľudí, ktorých by som najradšej opravoval. Lenže liezol by som im tým šialene na nervy – a to ja nerád.


Zdrojom ilustračnej fotografie a spolu s ňou takmer všetkých na tomto webe je môj vlastný archív. Nefotím v tom pravom zmysle slova. Iba pre vlastnú radosť a zábavu “lovím zaujímavé pohľady”.

Ako na autora tohto webu na mňa môžeš nazerať optikou podľa vlastnej voľby. Ak budeš chcieť, uvidíš zdanlivo arogantného, holohlavého a výrazne tetovaného grázla. Médiami titulovaného "guruom erotického priemyslu" a za jednu jeho zložku kedysi dokonca stíhaného. Ak sa rozhodneš inak, uvidíš vo mne možno až prekvapivo duchovne založeného človeka s nadhľadom, žijúceho podľa karmických princípov. Fungujúceho vo vlastnom malom svete. Konajúceho s presvedčením, že každý je strojcom vlastnej spokojnosti a že hranica akéhokoľvek konania je presne tam, kde by mohlo uškodiť niekomu inému. Pestovateľa orchideí, držiteľa najvyššej čiže Kňazovického medaily za 100 bezplatných darovaní krvi (iba na Slovensku). Chlapa komunikujúceho na vysokej úrovni, keď aj bez najmenšej servítky pred ústami. Člena Mensy, ktorý nemá problém relevantne použiť vulgarizmus. Šikovného "textára" - blogera, copywritera, spisovateľa. Voľba uhla pohľadu - napokon, tak ako všetkého v živote - je len a len na tebe. A maj na pamäti, že tvoj výber optiky spätne veľa vypovedá o tebe.

One Comment

 • Martin

  Dobrý deň,
  Našiel som na Vas webe kontakt: hľadám copywriter pre dva menšie projekty:
  1. Napísať k Neziskovej organizácii texty o činnosti cca 1x A4, texty by potom boli použite na web
  2. Napísať marketingové texty ku krátenej hre, pre web a na krabičku hry samotnej. Cca 2x A4.
  Mal by ste prosím záujem?
  Zatiaľ s pozdravom
  Martin

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *