Tublatanka - mega úspešný slovenský kríženec Tarzana a Moravanky
Nezaraditeľné témy

Čo vznikne skrížením Tarzanovho otca a legendárneho hudobného zoskupenia

Musel by zrejme z inej planéty prísť človek, ktorý by nepoznal našu domácu rockovú kapelu s názvom Tublatanka. Podobne ako by musel byť naozaj veľmi mladým ten, kto by nikdy nepočul skladbu “Pravda víťazí” – neoficiálnu hymnu Nežnej revolúcie.

Tublatanka svoj vznik datuje do roku 1982, ergo svojimi skladbami hreje srdcia a pumpuje krv slovenských rockových fanúšikov v tejto chvíli už 38 “rockov”, čo je obľúbená písmenková hračka skupiny. Jej názov tiež vznikol slovnou hračkou. Jeho koreňom je meno literárneho Tarzanovho “otca”, gorily menom Tublat. Názvom dnes už legendárneho zoskupenia Moravanka sa zasa inšpirovali pri prípone “anka” – podobne ako pri tvorbe kostýmov kapely, v ktorých boli a príležitostne stále ešte sú použité

slovenské ľudové prvky ako košieľky, kroje či aspoň ornamenty.

Tublatanka bola od svojich počiatkov kapelou predurčenou na úspech. Prvým trom albumom, vydaným v rokoch 1985, 1987 a 1988 stúpal náklad z krásnych 100 tisíc až po úctyhodných 250 tisíc. Už prvým albumom s prekvapivým názvom “Tublatanka” sa Tublatanka nezodrateľne vryla do povedomia nielen slovenských, ale aj českých – rovnako ako nie iba rockových, ale všeobecne hudobných fanúšikov.

S väčšími či menšími prestávkami

Tublatanka po celý čas svojej existencie koncertuje

aj produkuje hudbu. Nielen viac či menej tvrdý (podľa obdobia) rock, ale v čase najväčšieho boomu eurodancovej hudby aj zopár popovejších diel. Medzi najhranejšie trháky kapely patrí rocková nakladačka “Skúsime to cez vesmír“. Práve jeho nahrávanie však nielenže bolo skomplikované, ale na pretras prišiel dokonca hroziaci rozpad skupiny zapríčinený povolávacím rozkazom pre speváka. Po necelých 4 mesiacoch sa mu však z vojenčiny podarilo vyvliecť vďaka kožným problémom (snáď iba fiktívnym kvôli “modrej knižke”).

K top dielam tohto hudobného zoskupenia celkovo patrí aj famózna slovenská rocková balada “Láska, drž ma nad hladinou“. Hneď prvé svoje televízne vystúpenie v hudobnej relácii

Triangel vyhrala Tublatanka trikrát po sebe

s piesňou “O nás”. Videoklip k nej však museli vytvoriť nanovo bez zmienených povestných slovenských krojov. Tie sa totiž v spojení s rockovou muzikou nepáčili socialistickej cenzúre.

Žánrové zameranie skupiny sa nemení rovnako ako k minimálnym zmenám došlo za jej existencie v oblasti personálnej. Frontmanom, lídrom a hlasom Tublatanky je od počiatku Martin “Maťo” Ďurinda, ktorého predstavovať by celkom určite bolo mrhaním priestorom na internetoch.

Z aktuálnej histórie kapely sú asi najzaujímavejšími jej koncertné turné z rokov 2018 a 2019. A síce turné nielen so slovenskou a českou lokalizáciou, ale aj slovenskou a českou zostavou.

Tublatanka na koncertnej šnúre s názvom “Souboj rebelů”

vystupuje s českou rockovou skupinou Citrón a vydávajú aj spoločné DVD so záznamom z jedného z koncertov.

Na našom festivale sa náš národný rockový klenot Tublatanka predstaví popri klenotoch ďalších žánrov ako napr. Horkýže Slíže či Arakajn.


Tento text je jedným z mála tých, ktoré si odo mňa z nejakého dôvodu jeho objednávateľ neprevzal. Nakoľko nebol nikde zverejnený, bola by škoda, aby zostal zaberať miesto na mojom cloude, keď môže zaberať miesto na mojom webe. 🙂 Ako ďalšia ukážka mojej tvorby resp. mojich schopností. Pre predstavu: jeho cena bola v čase jeho vzniku v súlade s jeho dĺžkou 1.6 normostrany stanovená na € 25.

Krátkozraký a/alebo zadubený človek vníma holohlavého a potetovaného grázla. Drzého a pôsobiaceho v erotickom priemysle, za čo bol dokonca stíhaný. Inteligentný človek s nadhľadom vidí na úrovni komunikujúceho a distingvovane sa vyjadrujúceho blogera a copywritera, píšuceho bez servítky pred ústami. Držiteľa Diamantovej Janského plakety za 80 bezplatných darovaní krvi. Zvoleného a aktívneho zástupcu vlastníkov v bytových domoch, kde vlastní byty. Médiami titulovaného guruom za prínos a angažovanosť - keď aj vo vyslovene háklivej oblasti. Ja sám seba vnímam ako človeka, ktorý žije v hlbokej viere v potrebu dodržiavania karmických zásad. V overenom presvedčení, že každý je strojcom vlastnej životnej spokojnosti. A s pokorou pred tým, že hranica akéhokoľvek konania je presne tam, kde by mohlo uškodiť niekomu inému. No a drzo sa považujem tak trocha aj za spisovateľa. Nakoľko píšem a publikujem už od strednej školy a čiastočne ma to dokonca živí. Ako excelentný copywriter za rozumné náklady viem nielen o čom píšem, ale hlavne ako písať tak, aby to čitateľ na šíravách internetov vôbec našiel.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *