Tublatanka - mega úspešný slovenský kríženec Tarzana a Moravanky
Nezaraditeľné témy

Čo vznikne skrížením Tarzanovho otca a legendárneho hudobného zoskupenia

Musel by zrejme z inej planéty prísť človek, ktorý by nepoznal našu domácu rockovú kapelu s názvom Tublatanka. Podobne ako by musel byť naozaj veľmi mladým ten, kto by nikdy nepočul skladbu “Pravda víťazí” – neoficiálnu hymnu Nežnej revolúcie.

Tublatanka svoj vznik datuje do roku 1982, ergo svojimi skladbami hreje srdcia a pumpuje krv slovenských rockových fanúšikov v tejto chvíli už 38 “rockov”, čo je obľúbená písmenková hračka skupiny. Jej názov tiež vznikol slovnou hračkou. Jeho koreňom je meno literárneho Tarzanovho “otca”, gorily menom Tublat. Názvom dnes už legendárneho zoskupenia Moravanka sa zasa inšpirovali pri prípone “anka” – podobne ako pri tvorbe kostýmov kapely, v ktorých boli a príležitostne stále ešte sú použité

slovenské ľudové prvky ako košieľky, kroje či aspoň ornamenty.

Tublatanka bola od svojich počiatkov kapelou predurčenou na úspech. Prvým trom albumom, vydaným v rokoch 1985, 1987 a 1988 stúpal náklad z krásnych 100 tisíc až po úctyhodných 250 tisíc. Už prvým albumom s prekvapivým názvom “Tublatanka” sa Tublatanka nezodrateľne vryla do povedomia nielen slovenských, ale aj českých – rovnako ako nie iba rockových, ale všeobecne hudobných fanúšikov.

S väčšími či menšími prestávkami

Tublatanka po celý čas svojej existencie koncertuje

aj produkuje hudbu. Nielen viac či menej tvrdý (podľa obdobia) rock, ale v čase najväčšieho boomu eurodancovej hudby aj zopár popovejších diel. Medzi najhranejšie trháky kapely patrí rocková nakladačka “Skúsime to cez vesmír“. Práve jeho nahrávanie však nielenže bolo skomplikované, ale na pretras prišiel dokonca hroziaci rozpad skupiny zapríčinený povolávacím rozkazom pre speváka. Po necelých 4 mesiacoch sa mu však z vojenčiny podarilo vyvliecť vďaka kožným problémom (snáď iba fiktívnym kvôli “modrej knižke”).

K top dielam tohto hudobného zoskupenia celkovo patrí aj famózna slovenská rocková balada “Láska, drž ma nad hladinou“. Hneď prvé svoje televízne vystúpenie v hudobnej relácii

Triangel vyhrala Tublatanka trikrát po sebe

s piesňou “O nás”. Videoklip k nej však museli vytvoriť nanovo bez zmienených povestných slovenských krojov. Tie sa totiž v spojení s rockovou muzikou nepáčili socialistickej cenzúre.

Žánrové zameranie skupiny sa nemení rovnako ako k minimálnym zmenám došlo za jej existencie v oblasti personálnej. Frontmanom, lídrom a hlasom Tublatanky je od počiatku Martin “Maťo” Ďurinda, ktorého predstavovať by celkom určite bolo mrhaním priestorom na internetoch.

Z aktuálnej histórie kapely sú asi najzaujímavejšími jej koncertné turné z rokov 2018 a 2019. A síce turné nielen so slovenskou a českou lokalizáciou, ale aj slovenskou a českou zostavou.

Tublatanka na koncertnej šnúre s názvom “Souboj rebelů”

vystupuje s českou rockovou skupinou Citrón a vydávajú aj spoločné DVD so záznamom z jedného z koncertov.

Na našom festivale sa náš národný rockový klenot Tublatanka predstaví popri klenotoch ďalších žánrov ako napr. Horkýže Slíže či Arakajn.


Tento text je jedným z mála tých, ktoré si odo mňa z nejakého dôvodu jeho objednávateľ neprevzal. Nakoľko nebol nikde zverejnený, bola by škoda, aby zostal zaberať miesto na mojom cloude, keď môže zaberať miesto na mojom webe. 🙂 Ako ďalšia ukážka mojej tvorby resp. mojich schopností. Pre predstavu: jeho cena bola v čase jeho vzniku v súlade s jeho dĺžkou 1.6 normostrany stanovená na € 25.

Ako na autora tohto webu na mňa môžeš nazerať optikou podľa vlastnej voľby. Ak budeš chcieť, uvidíš zdanlivo arogantného, holohlavého a výrazne tetovaného grázla. Médiami titulovaného "guruom erotického priemyslu" a za jednu jeho zložku kedysi dokonca stíhaného. Ak sa rozhodneš inak, uvidíš vo mne možno až prekvapivo duchovne založeného človeka s nadhľadom, žijúceho podľa karmických princípov. Fungujúceho vo vlastnom malom svete. Konajúceho s presvedčením, že každý je strojcom vlastnej spokojnosti a že hranica akéhokoľvek konania je presne tam, kde by mohlo uškodiť niekomu inému. Pestovateľa orchideí, držiteľa najvyššej čiže Kňazovického medaily za 100 bezplatných darovaní krvi (iba na Slovensku). Chlapa komunikujúceho na vysokej úrovni, keď aj bez najmenšej servítky pred ústami. Člena Mensy, ktorý nemá problém relevantne použiť vulgarizmus. Šikovného "textára" - blogera, copywritera, spisovateľa. Voľba uhla pohľadu - napokon, tak ako všetkého v živote - je len a len na tebe. A maj na pamäti, že tvoj výber optiky spätne veľa vypovedá o tebe.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *