Recenzie copywritera Andyho Sebastiana Morávka

Recenzie, referencie, odporúčania… Jednoducho vlastná samochvála ako vyšitá

Recenzie copywritera sú jednoznačne tým najzaujímavejším a najdôležitejším, čo by mal tvorca obsahu sám o sebe uverejniť. Ak nejaké má a vie ich poskytnúť, prirodzene. Pretože ak nemá/nevie, je to buď copywriter na hovno alebo totálny začiatočník. Ale aj ten si sotva vypýta menej než ja. Pretože ja som excelentný copywriter píšuci za veľmi rozumné peniaze. * Načo teda riskovať s nováčikom? (Aktualizované 27. 10. 2022)

* Píšem od € 20 za článok, resp. za normostranu (aktualizované 27. 10. 2022). Za kvalitu, ktorú ponúkam, je to sadzba nie že na spodnej hranici, ale priam smiešna. Môžu za to dva faktory. Po prvé, nepúšťam sa do tém, ktoré mi nesedia. A po druhé, čo vlastne úzko súvisí s prvým bodom, copywriting ma neživí.

Čo by recenzie copywritera mali obsahovať?

No čo by ťa asi tak mohlo či malo zaujímať, keď si vyberáš, ktorému copywriterovi dáš zákazku…? Hustota jeho vlasov a výtlak v benchpresse, prirodzene. Trepem. Jasné, že chceš vidieť, čo má za sebou. Na čom všetkom pracoval, na čom aktuálne aktívne spolupracuje. Čo už napísal, na akých weboch participoval.

Sám som písať na zákazku a optimalizovať články pre vyhľadávače začal cca v roku 2003 (písaniu ako takému sa venujem od strednej školy, ergo cca od 1989-eho). Dlhé roky som sa nestaval exaktne do pozície copywritera. Vlastne k tomu prišlo až vo chvíli, keď so bol vyslovene

požiadaný o napísanie PR-článkov mojím štýlom.

S mojimi znalosťami a skúsenosťami s optimalizáciou, pochopiteľne. A keď bolo do mňa zo strany mojich známych “hučané”, že mám (viac) písať a publikovať, poťažmo nechať si za to platiť. Pretože je to zjavne niečo, čo mi fakt ide. (Dodnes nikto nemal gule na to, povedať mi do očí, že je to to jediné, čo mi skutočne ide. Ale dá sa to občas vytušiť z konceptu.)

Ako moje vlastné recenzie copywritera

si dovolím prezentovať nasledovné (priebežne dopĺňam, všetky linky sa otvárajú v nových oknách prehliadača):

 • napísanie všetkých článkov plus vytvorenie webu celkovo pre web na tému starostlivosť o ženské vlasy;
 • tvorba všetkých blogov (pôvodným plánom bolo vytvorenie samostatného projektu) o živote bývalého dlhoročného Bratislavčana v Košiciach;
 • napísanie mnohých článkov pre informačnú sekciu portálu na predaj erotických pomôcok;
 • kompletnú literárnu, štylistickú aj gramatickú úpravu všetkých poviedok na webe Radodajka.sk;
 • kompletná tvorba e-knihy až po jej uvedenie do predaja “Radodajka – reálne príbehy skutočnej slovenskej prostitútky“, súvisiacej s vyššie uvedeným bodom;
 • editácia, príprava a napokon vydanie tlačenej verzie vyššie uvedenej “Radodajky”;
 • dlhodobá tvorba textov pre portál wellness.sk (viď aj obrazové náhľady nižšie);
 • dlhodobá publikácia článkov na portáli existujúcom ešte donedávna pod menom Adam.sk (taktiež náhľady nižšie);
 • tvorba prevažnej väčšiny blogov na vlastnom zábavnom projekte Profesionálky;
 • 5-hviezdičkové hodnotenia mojich prác na zákazku, objednaných prostredníctvom známeho portálu JaSpravim.sk (tesne pred blokáciou môjho účtu – pre údajné porušenie interných pravidiel a teda bez súvislosti s kvalitou mojej práce – išlo o 27 päťhviezdičkových hodnotení z 30-ich mojich ponúk, pričom zvyšné tri boli bez hodnotenia);
 • tvorba niekoľkých odborných blogov pre web esoul.sk;
 • písanie odborných textov pre výrobcu svetelnej reklamy LIGHT Box, s.r.o.;
 • prezentačné články pre viaceré správcovské spoločnosti a bytové družstvá;
 • formulovanie mnohých oficiálnych žiadostí a podaní pre štátne aj súkromné organizácie: maximálne seriózne, slušne, úctivo a presvedčivo pôsobiacich, vždy úspešných;
 • blog o bytovom dizajne pre MôjDom.sk;
 • a v neposlednom rade všetky blogy zo samotnej tejto mojej stránky, prirodzene.

Za ďalšie moje recenzie copywritera vydávam

tieto konkrétne vyjadrenia zadávateľov mojich zákaziek, citujem doslova:

Spolupracujeme s Andym na tvorbe obsahu na jednom magazíne zameranom na tému wellness. Andy nám píše kvalitné, ľahko čitateľné články. Rozumie SEO optimalizácii, čiže články nám dodáva už optimalizované podľa našich požiadaviek. Spoluprácu s ním hodnotíme veľmi pozitívne, jeho služby odporúčame.

Ľubomír Dóci, CEO PSD coding s.r.o. (wellness.sk)

“Andy je zodpovedný a veľmi dobre sa mi s ním spolupracuje. Napísal mi už niekoľko článkov na mojom webe a príspevkov na fanúšikovskej stránke na soc. sieti. Hodlám s ním spolupracovať aj naďalej. Vždy dodržal zadanie od ‘A až po Z’. Jednoznačne aj vďaka jeho textom sa mi výrazne zvýšil obrat.”

Dominika Fabová, živnostník (DominikaFabova.sk)

“Wow, nemám slov. Skutočne talentovaný copywriter, ktorého služby som využil (už viackrát) a definitívne využijem v budúcnosti. Odporúčam.”

(zdroj: JaSpravim.sk)

Isto, ako väčšinu mojich článkov, aj tieto recenzie som si drzo dovolil napísať “po mojom”.

Odľahčeným, kvázi vtipným štýlom. Nenásilným, skôr zábavným než zbytočne formálnym. Ak s tým máš problém priam až vylučujúci našu potenciálnu spoluprácu – škoda pre nás oboch. Je to prosto môj štýl. Samozrejme, dokážem písať brutálne seriózne a úctivo, keď je to potrebné.

Práve preto prešli doposiaľ všetky mnou na zákazku napísané žiadosti pre rôzne úrady a pod., ako som zmienil vyššie. Na záver zopár konkrétnych ukážok mojej tvorby v obrazovom formáte:

Skrátený link do tohto článku pre prípad jeho totálne jednoduchého zdieľania je bit.ly/DobryCopywriter (zachovať veľké písmená).


Zdrojom titulnej fotografie a spolu s ňou takmer všetkých na tomto webe je môj vlastný archív. Zatiaľ sa ešte nedá napísať, že by som robil skutočnú fototvorbu v pravom zmysle slova. Zatiaľ iba pre vlastnú radosť a zábavu “lovím zaujímavé pohľady”.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *