Paradoxne, najvýraznejší rozdiel v klíme či podnebí som si uvedomil až po návrate z môjho výletu. * Keď už bola dovolenka Kapverdských ostrovoch pri Afrike pár dní za mnou. Ostrovov v Atlantickom oceáne, ležiacich na úrovni Senegalu, ktorý je najzápadnejším štátom afrického kontinentu. Ostrovov, na ktoré z Bratislavy letíš osem hodín – tak kurevsky ďaleko ležia od Slovenska. Každá minúta tohto letu však stojí za to.
* Všeobecne mi ťažko padne nazývať tieto veci „dovolenkou“. Zdá sa mi tak nejako nefér vyjadriť sa týmto spôsobom v mojom prípade o pobyte mimo Slovenska. Oficiálny význam výrazu „dovolenka“ je totiž niečo ako zotavenie sa z bežného pracovného režimu, oddych od pracovnej činnosti. Pri mojom type práce však nič ako oddych a/alebo zotavenie nepotrebujem. Preto s ohľadom na ostatných a rešpektom voči nim sotva môžem moje výlety kamkoľvek titulovať inak ako len „výlety“. Kľúčovou frázou tohto článku však je „dovolenka na Kapverdských ostrovoch“, párkrát preto toto vyjadrenie predsa len použijem.
V čom ten postrehnutý rozdiel spočíva? Navštívil som rodičov na Záhorí a po dobrom obede som sa hore bez natiahol na slniečku. Bol vydarený deň, jeden z tých extrémne teplých. Do piatich minút som matrac pod sebou doslova premočil. V tej chvíli som si uvedomil, že na Kapverdách som nevypotil ani štvrť deci potu. Doslova, tentokrát naozaj ani trochu nezveličujem.
Dovolenka na Kapverdských ostrovoch je garanciou
zopár skvelých faktorov. Kapverdy sú totiž jedným z mála miest sveta, kde je 365 dní v roku absolútne spoľahlivo konštantné počasie:
- okolo 25 až 35 °C;
- slnečno alebo tzv. záclona jemnej oblačnosti (vysvetlím);
- jemnučký až mierny vietor;
- takmer permanentné vlny v oceáne;
- ticho, pokoj a pohoda.
Tou „záclonou“ myslím tenký povlak oblohy z mrakov, ktoré sú citeľne priesvitnejšie než tie naše. Akoby sa tamojšie počasie
nevedelo rozhodnúť, či chce byť jasné alebo zamračené.
Dovolenka na Kapverdských ostrovoch je pomerne často takáto. Tento „typ“ počasia však neuberá nič na teplote a na pôsobení slnečných lúčov. To ťa môže pekelne zradiť, zvlášť v kombinácii s vetrom. Ja (my všetci) som išiel pripravený, mal som už opálený „základ“. Preto som (s)potreboval minimum opaľovacieho prípravku. Inak odporúčam nešetriť ním, najmä v začiatku pobytu. Tamojšia klíma ťa môže skvelo opáliť, ale môže s tebou aj pekne vydrbať.
Dovolenka na Kapverdských ostrovoch ťa zapýri
raz-dva. Okej, nie zapýri, ale sčervená. Videli sme neúrekom živých príkladov. A tým „my“ mám na mysli moju sesternicu – organizátorku celého nápadu, jej manžela a jeho mamu. Na poslednom zábere v galérii zo spiatočnej cesty na letisko sú ešte naši dvaja noví slovenskí kamaráti.
Dovolenka na Kapverdských ostrovoch v mojom blogu
je dokumentovaná a ilustrovaná fotkami mojimi. Troma výnimkami sú hneď prvý záber v galérii, ktorý je sesternicin (mnou upravený). A dva zábery mňa samotného sú urobené tiež ňou, no na môj mobil. Inak teda ide o zmes záberov zo zrkadlovky a z iPhonu. A o zmes žánrovú, bez systému zoradenia. Prosto iba pre zábavu a potešenie oka. A aby si závidel/a. (Robím si prdel, ale môžeš. Ja by som sa ti nedivil.)
Pár technických informácií o pobyte na Boa Vista,
jednom z ostrovov Cabo Verde. Leteli sme priamo z Bratislavy, ako už som naznačil. Časový posun je minimálny, nestojí za reč. Pobyt sme strávili v rezorte Riu Touareg, ktorý vidíš na fotkách a popisovať ho preto zbytočné. Ale je skvelý a ja sa doň rád vrátim. Moja nasledujúca
dovolenka na Kapverdských ostrovoch určite bude
– a tu by sa táto veta aj mohla skončiť, avšak pokračuje – v zime. Využijem fakt, že tam je presne rovnako úžasne ako v lete. Uvidím len, odkiaľ a s akou cestovkou bude možné dostať sa tam.
Pár ľudí sa ma pýtalo na teplotu oceánu. Úprimne: netuším. Ja sa od mojich dvadsiatich rokov sprchujem výlučne studenou vodou. Keď sa idem kúpať, absolútne neriešim, aké je voda – stačí, že je mokrá. Navyše, a toto je
jediné mínus výletu a pobytu na Cabo (Cape) Verde,
pre takmer neustávajúce vlny je tu viac-menej permanentne červená vlajka. Ergo zákaz kúpania. Môžeš to odignorovať a zaplávať si. Plavčíci sa na teba budú chvíľu mračiť. Ale ich vlastným heslom, sloganom ostrovov je „No stress“. Čiže ak si vyberieš moment, kedy vlny nebudú tri metre vysoké, snáď to bez ujmy prežiješ ty aj oni. 🙂
Nejaké to info možno ešte postupne doplním. Chcel som čím skôr publikovať fotky – keď pre nič iné, tak pre dodržanie rozdaných sľubov. Napokon, týždeň po návrate už sa naozaj patrilo.
Zdrojom titulnej fotografie a spolu s ňou takmer všetkých na tomto webe je môj vlastný archív. Zatiaľ sa ešte nedá napísať, že by som robil skutočnú fototvorbu v pravom zmysle slova. Zatiaľ iba pre vlastnú radosť a zábavu „lovím zaujímavé pohľady“.