Tipy na darčeky pre Andyho Morávka na všemožné príležitosti

Tipy na príležitostné darčeky pre týpka, ktorý takmer úplne všetko ofrfle

Ťažké to mám aj ja, nielen ty. Pretože mne naozaj neulahodíš hocičím. Nie je jednoduché dať dokopy tipy na darčeky pre mňa, podobne ako nie je jednoduché niečím ma skutočne a nefalšovane potešiť. Nie preto, že by som snáď potreboval dar drahý na to, aby mi urobil radosť – bodaj by to bolo takto prosté. Problém vidím úplne inde. (Aktualizované 08. 12. 2021)

Ja som maximálne praktický a zároveň tak napíšuc „minimalisticky“ založený človek: chcem mať len to, čo mi naozaj na niečo je. Plus pár vecí, ktoré sú síce na hovno, ale zasa sú krásne. 🙂 Už roky riešim narodeniny, Vianoce, MDD (no lebo že haha) a ďalšie sviatky tým spôsobom, že dávam ľuďom, ktorí o to stoja,

tipy na darčeky čiže na veci, ktoré ma potešia.

A dnes mi napadlo, že tieto moje tipy zavesím sem k nahliadnutiu komukoľvek, kto mi chce urobiť radosť a kto zároveň nechce, aby som bol nútený (hm…) darček od neho posunúť niekomu inému. Aby nevzniklo tzv. obeživo. Takže poďme na to.

 • Mark Twain – Tom Sawyer a Hucklebbery Finn. Kniha by mohla byť nová, no možno ešte viac by sa mi páčil nejaký naozaj pekný starý kúsok, niečo s dušou ako sa hovorí. Technicky vzaté ide o diela dve, ktoré bývajú niekedy v dvoch, niekedy pekne spolu v jednej knihe.
 • Pekná vývrtka, jednoduchá, šikovná, praktická. Nie som fanúšikom toho „pretechnizovaného“ s dvoma pákami. Ale ani si nepredstavujem iba kovovú špirálku s rúčkou, to celé v tvare písmena „T“. Niečo drobné, možno aj v peknom balení, v ktorom to budem držať v zásuvke. A nie, nezačal som v 46-ich rokoch chľastať. Iba som sa naučil piť k jedlu cca pol deci červeného vína, konkrétne…
 • tzv. plného Primitivo vína, čo je ďalším tipom na dar, prirodzene.
 • Zrnková káva do môjho espresso stroja, pretože kávu a espresso obzvlášť ja skutočne môžem.
 • Ak ma trochu poznáš, vieš, že alkohol – snáď s výnimkou vyššie zmieneného Primitivo – by pre mňa v podstate ani nemusel existovať. Ale. Taký sladký rum tipu Don Papa, Zacapa, Diplomatico atď., to si z času na čas dám povedať.
 • Moje tipy na darčeky pokračujú jednoducho: čokoláda. Na tú ani – na moju škodu – nie som nijako extrémne náročný. Aj prémiová edícia čokolád J. D. Gross z Lidla poteší. A to najmä pistáciová a s morskou soľou (to vážne).
 • Filtračná kanvica na vodu. Jednoduchý, ale pôsobivý dizajn a podľa možnosti nejaká na nie zbytočne drahé filtre.

Najnovšie ma o tipy na darčeky žiadajú kamaráti

a známi, s ktorými som sa podelil o info o blížiacej sa kolaudačnej párty. Podľa optimistického scenára niekedy na prelome jari a leta 2022, podľa pesimistickejšieho na jeseň sa zo mňa totiž stane dobrý sused – developer mi odovzdá môj nový byt. Nasledujú teda darčeky takého bytového, interiérového charakteru.

 • Orchidea – myslím tým živú v kvetináči, prirodzene. A síce konkrétne orchidea phalaenopsis, u nás najbežnejší a asi najrozšírenejší druh. Vo všetkých možných farbách, i keď asi najviac mi sedia odtiene fialovej či ružovej a biele. Aktualizácia: opatrne, už mám štyri kvitnúce s tým, že jedna sa čoskoro rozmnoží a teda bude ich päť. Potom ďalšie dve (kvázi zachránené), ktoré sa vzmáhajú. No a samostatnú izbu len pre orchidey asi mať nebudem. Ale zbožňujem ich a ich farebných kvetov sa neviem nabažiť…
 • Rámik, akýkoľvek, do rozmeru maximálne okolo 20×30 cm. Mám z nich takú malú zbierku, ktorá bude zdobiť vyhradený kútik v mojom, vyššie zmienenom novom byte. Aktualizácia: podobne ako vyššie. Mám ich už prichystaných celkom peknú hromádku. Ale zasa naozaj zaujímavý malý rámik vždy urobí radosť.
 • Masívna miska a to buď z jedného kusa dreva, napríklad z olivového, alebo nejaká veľmi zaujímavá miska sklená či keramická. Skvelé by bolo, keby za ňou – a to zrejme najskôr za tou drevenou, poťažmo keramickou – bol nejaký konkrétny, dopátrateľný autor. Ergo niekto, kto ju vyrobil aspoň s minimom vzťahu k drevu/hline a k výrobku samotnému.
 • Pekný starý plagát, môže byť filmový (také sa vraj dajú zohnať, mne sa v tom príliš nedarí), ale aj akýkoľvek iný. Prosto niečo zaujímavé na stenu v rozmere väčšom než sú vyššie spomenuté rámiky. A vlastne ani byt to nevyhnutne nemuselo byť staré, i keď retro veci majú pre mňa svojské čaro. Skvelý by bol aj poster toho typu, aké kreslí Soňa Janusiczová (pokojne priamo od nej, zvykne robiť zaujímavé výpredaje) či Carolina Falkholt – viď titulné foto a poznámku nižšie.

A ešte som zaláskovaný do Pánov Tragáčikov

Úplne najviac do tých z edície „Stopy“. Mám všetky bežne kúpiteľné (dostupné) zväzky. Existujú však tri diela spod pera či už priamo Zbigniewa Nienackého alebo jeho nasledovníkov, ktoré zohnať je ťažké. Pre mňa zatiaľ nemožné. Si teda na rade…

 • Pán Tragáčik a zlatá rukavica
 • Pán Tragáčik a nepolapiteľný zberateľ (dopísané osobou/osobami pod pseudonym Jerzy Szumski)
 • Testament rytiera Jedrzeja (napísané osobou/osobami pod pseudonym Jerzy Szumski na základe Nienackeho poviedky Vražda Herakliusa Pronobisa)

Ako už som v rýchlosti zmienil, ilustračný obrázok je dielom umelkyne Carolina Falkholt.

Čímkoľvek z tvorby tejto porno divy ma odrovnáš

Padnem ti k nohám (pokojne aj doslova) v prípade, že mi daruješ niečo od nej.

Vlastne ani to nemusí vytvoriť Carolina osobne. Bohato mi bude stačiť, ak si napr. grafičkou či nejakú poznáš a vytvoríš alebo spolu vytvoríte pre mňa tlačenú reprodukciu nejakého jej diela, ktorú si dám do jedného z vyššie zmienených rámikov.

Moje tipy na darčeky sú publikované nonstop

a priebežne ich aktualizujem. Pokojne sa teda na ne spoľahni. 🙂 Ak ich chceš/potrebuješ niekomu posunúť, stačí dať mu link bit.ly/tipy-dary. No a v prípade, že hľadáš dokonalý dar roka pre niekoho iného… ako vidíš, mám aj takýto tip.