Dobierka verzus platba vopred na účet: snaží sa niekto s niekým vydrbať?!
Andyho svet

Prostredník dohora, ak si sa ešte neodrbal/a poslaním niečoho na dobierku

Všeličo predávam a všeličo už som aj vďaka tomu zažil. Najradšej riešim veci (vrátane obchodu) osobne. Pretože aj napriek tomu, že som v podstate obrovským samotárom, primeranému kontaktu s ľuďmi sa nevyhýbam ani počas éry kovidu. Ono totiž potrasenie rukou a pohľad do očí obom stranám kadečo napovie. No a keď čokoľvek predávaš, jednoducho nemôžeš skôr či neskôr nenatrafiť na fenomén dobierky. Na dilemu dobierka verzus platba vopred: či už na účet, cez PayPal, v kryptomenách alebo akokoľvek inak.

Dobierka verzus platba vopred na účet je námetom

Dobierka verzus platba vopred na účet: snaží sa niekto s niekým vydrbať?!

večných diskusií medzi obchodnými partnermi, ktorí sa nepoznajú a nemôžu sa stretnúť osobne. Aj toť nedávno. Môj inzerát sa síce začínal vetou “Výlučne iba osobne v bratislavskom Novom Meste!” (a toto by mohlo byť námetom na ďalší blog), napriek tomu sa rozhovor presunul cca do nasledovného dialógu:

“Pošlete mi to na dobierku?”
(Nasleduje moje dvojsekundové zamyslenie sa nad tým, ako by som len mohol upozornenie o osobnom odbere ešte viac zvýrazniť než iba napísať ho veľkými písmenami ako prvú vetu inzerátu. Inými slovami “kde udělali soudruzi z en-dé-er chybu”…)
“Takto: ak prižmúrim všetky oči a nájdem vhodnú krabicu, som ochotný zabaliť to celé a odniesť to na poštu. Ale nie na dobierku, jedine po prevode na účet alebo pri inej forme platby vopred. Na dobierku po mojich skúsenostiach nič neposielam, je mi ľúto.”
“No, tak ale ja vám predsa nepošlem len tak peniaze vopred! Nepoznám vás a čo potom…? Budem sa toho musieť domáhať?!”

Hm. Milé. Pretože uvedom si, neznámy, ktorý chceš niečo odo mňa kúpiť, že

ty vyžaduješ prakticky presne to isté odo mňa!

Pretože to ty chceš niečo kúpiť odo mňa a to dokonca formou, o ktorej som dal jasne najavo vopred, že ju neakceptujem! Pritom

  • Ty si hravo urobíš predstavu o tom, kto ja som. V mojich inzerátoch uvádzam celé moje meno a mobilné číslo, stačí jedno alebo druhé hodiť do googla. *
  • Ty máš doklad o tom, že si mi poslal peniaze a bez ohľadu na to, či sme uzavreli náš obchod písomne alebo iba telefonicky – vždy mi môžeš poslať mail a nechať si odo mňa odpoveďou naň čiernym na bielom potvrdiť našu dohodu.

* A ak sa ti práve na podklade toho, čomu sa venujem atď., zdám byť napriek môjho dlhoročnému skvelému renomé nedôveryhodným… Stačí nájsť si niekoho iného, kto podobný tovar ponúka. Ja ťa neznásilňujem, že musíš kúpiť čokoľvek práve odo mňa a už vôbec ti nič nevnucujem.

Si to teda ty, kto má v rukách všetky tromfy a kto

dilemu dobierka verzus platba vopred na účet

riešiť až tak dramaticky nemusí. Na rozdiel odo mňa. Ja mám len nejaký telefonický alebo mailový prísľub, že máš záujem o kúpu niečoho. Ale za čas, kým

  • pripravím tovar na bezpečné odoslanie;
  • dostatočne spoľahlivo ho zabalím;
  • odnesiem ho na poštu (a ani zďaleka nemám túto činnosť na nejakej bežnej báze);
  • pošta ti ho stihne doručiť…

… si to ty kedykoľvek môžeš rozmyslieť, kúpiť inde (často ani nie lacnejšie, ale “z rúčky do rúčky” a/alebo okamžite, čo je spravidla lákavejšie a aj tebou možno uprednostnené), zistiť, že na to aktuálne nedokážeš či prosto nechceš uvoľniť financie atď., atď. A dobierku prosto neprevezmeš, pretože to je jedna z najjednoduchších vecí na svete.

To ja som však zaplatil poštovné vopred. A odhliadnuc od tejto vynútenej finančnej investície ja som si dal tú námahu zohnať krabicu a dôkladne to zabaliť. Ja som to odniesol na poštu. Suma sumárum: ja som tomu okrem peňazí venoval kúsok môjho života, počas ktorého som radšej mohol robiť niečo podstatne zábavnejšie. Napr. masturbovať pri obľúbenom porne.

A som to ja, kto nemá absolútne žiadnu možnosť a ani nárok akýmkoľvek spôsobom sa domáhať kompenzácie toho vyplytvaného času ani úhrady zaplateného poštovného. Takže uznaj sám, prosím: v takomto prípade a v tvojich vlastných očiach nebol by

som JA za toho naivného idiota, ktorý si nabehol?

Lebo som v dnešnom svete dôveroval niekomu, kto mi jednoducho zavolal z neznámeho čísla alebo napísal z čerstvo založenej mailovej adresy, často sa ani len nepredstavil a na nejakú – možno dokonca úplne fiktívnu – adresu si nechal poslať niečo na dobierku…?

Pre toto všetko teda pre mňa osobne

dilema dobierka verzus platba vopred na účet

vlastne neexistuje. Pretože je pre mňa dobierka ako forma obchodu absolútne irelevantnou. Osobne si myslím, že by vlastne ani nemala fungovať. Nežiadaj ma o ňu. Zvlášť v prípade, keď sa môj inzerát na predaj niečoho, čo už nepotrebujem (no tebe to môže ešte vynikajúco poslúžiť) začína vetou “Výlučne iba osobne v bratislavskom Novom Meste!” 🙂

Čiernobiely obrázok vyššie na prvý pohľad zdanlivo nesúvisí s témou. Je to však záber z Hlavnej pošty v metropole východu, v ktorej som ako Bratislavčan v Košiciach dva roky žil. (Zdroj fotografie: internet)


Zdrojom titulnej fotografie a spolu s ňou takmer všetkých na tomto webe je môj vlastný archív. Zatiaľ sa ešte nedá napísať, že by som robil skutočnú fototvorbu v pravom zmysle slova. Zatiaľ iba pre vlastnú radosť a zábavu “lovím zaujímavé pohľady”.

Ako na autora tohto webu na mňa môžeš nazerať optikou podľa vlastnej voľby. Ak budeš chcieť, uvidíš zdanlivo arogantného, holohlavého a výrazne tetovaného grázla. Médiami titulovaného "guruom erotického priemyslu" a za jednu jeho zložku kedysi dokonca stíhaného. Ak sa rozhodneš inak, uvidíš vo mne možno až prekvapivo duchovne založeného človeka s nadhľadom, žijúceho podľa karmických princípov. Fungujúceho vo vlastnom malom svete. Konajúceho s presvedčením, že každý je strojcom vlastnej spokojnosti a že hranica akéhokoľvek konania je presne tam, kde by mohlo uškodiť niekomu inému. Pestovateľa orchideí, držiteľa najvyššej čiže Kňazovického medaily za 100 bezplatných darovaní krvi (iba na Slovensku). Chlapa komunikujúceho na vysokej úrovni, keď aj bez najmenšej servítky pred ústami. Člena Mensy, ktorý nemá problém relevantne použiť vulgarizmus. Šikovného "textára" - blogera, copywritera, spisovateľa. Voľba uhla pohľadu - napokon, tak ako všetkého v živote - je len a len na tebe. A maj na pamäti, že tvoj výber optiky spätne veľa vypovedá o tebe.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *