Pomoc túlavým mačkám vníma Zuzana Hatala ako poslanie
Mačky

Máš tušenie, čo obnáša(la) záchrana toho rozkošného mačiatka z instagramu…?

Nemám na mysli žiadne konkrétne, píšem o fiktívnom tvorovi. O jednom z miliónov. Volám sa Andy Morávek a v tomto prípade, kde ide o pomoc túlavým mačkám, len pomáham v rámci mojich možností. Zato moja sesternica, bikini fitnesska Zuzana Hatala je – v najlepšom možnom zmysle toho slova – až fanatickou záchranárkou tzv. túlavých či pouličných * mačiek.

Zuzka zachraňuje mačiatka, ktorým z akéhokoľvek dôvodu hrozí ublíženie či smrť. A tiež necháva kastrovať mačky, ktoré také dávno mali byť, no zjavne týmto zákrokom doteraz neprešli. Mačky žijúce kde-kade v Bratislave: na uliciach, v/pri kontajneroch, v dvoroch, ale aj potulujúcich sa po frekventovaných miestach.

* Nie vždy doslova z ulice. Už len preto, že mačky svoje mladé spravidla niekde schovajú. Pod “pouličnými” mám v tomto kontexte všeobecne na mysli dospelé zvieratá, no najmä mačiatka, bez pomoci človeka odsúdené na živorenie niekde v uliciach hlavného mesta.

Ľudia (nám) občas kladú otázku alebo nejakou inou, menej milou formou vyjadria zvedavosť, prečo

sterilizáciu vnímame ako pomoc túlavým mačkám.

Prečo by tieto mačky mali byť kastrované. Niektorých to zaujíma z edukatívneho hľadiska. Iní (nás) touto otázkou priamo či nepriamo obviňujú z týrania zvierat. Avšak obviňovať z úmyslu ublížiť zvieratám človeka, ktorý pre pomoc túlavým mačkám žije…

Namiesto tohto odstavca by som sem mal vložiť fotky. A vieš čo? Urobím to. Upozorňujem, že sú len pre pomerne silné žalúdky, pretože práve šokovať ťa je mojím zámerom.

Takže aby sa na uliciach (nielen) hlavného mesta nedialo a nenachádzalo to, čo vidíš vyššie. Preto

pomoc túlavým mačkám znamená v prvom,

i keď ani zďaleka nie poslednom rade sterilizáciu potenciálnych ploditeľov ďalších a ďalších a ďalších zvierat, ktoré následne neopísateľne trpia. Preto, lebo MY sme dovolili a umožnili množenie. Množenie bezbrehé a mimo akejkoľvek kontroly. Apropo, vieš o tom, že v susednom, v tomto zmysle rozvinutejšom a zrelšom Rakúsku ak chceš chovať mačku, musíš ju v patričnom veku nechať kastrovať? Či sa ti to páči alebo nie. Veterinár má v prípade, že túto zákonnú povinnosť svojvoľne odignoruješ, povinnosť udať ťa. A ty zinkasuješ mastnú pokutu.

Aké náklady obnáša záchrana a adopcia mačky

Začnem základnou, jednoznačne najväčšou položkou. Je ňou čas. Čas, ktorý je tomu potrebné venovať, je nespočítateľný. Niekedy je proces jednoduchý: niekomu sa napr. na dvore narodia mačiatka mačke, ktorú domáci “zabudli” nechať sterilizovať. Kontaktujú preto Zuzanu a požiadajú ju o pomoc – pretože im zostala aspoň štipka svedomia a nechcú tie drobučké, slepé tvory jednoducho skántriť. Vtedy ich stačí len niekde vyzdvihnúť. To je prípad minimálnej časovej investície.

Inokedy sa však k Zuzane dostane hlásenie, že v areáli materskej školy, ktorá o pár dní otvorí svoje brány deťom, porodila túlavá mačka. A že to “treba riešiť, inak budú mačence vyhodené na ulicu alebo rovno do kontajnera”. Lenže kým Zuzka stihne prísť na miesto, mačka registrujúca odhalenie “hniezda” mladé presťahuje. Zuzana ich celé hodiny hľadá v okolí v jeden večer, druhý večer, piaty večer… Na šiesty deň jej náhodný okoloidúci, všimnúc si jej snahu a pochopiac úmysel poradí, kde videl misky s vodou a granulkami. A že sa teda mačatá zrejme skrývajú vo vraku odstaveného auta. Odchytiť sa potom na druhý pokus podarí iba 4 z piatich. Akciu teda treba opakovať,

až kým sa nenájde a neodchytí kompletná rodinka.

Zuzana teda v dostatočnej vzdialenosti od nastraženej odchytovej klietky vyčkáva ďalšie večery. Kedy sa my, ostatní rozvaľujeme na gaučoch pred televízormi. Sedí alebo postáva, niekedy mrzne. A špekuluje, čo by sa ešte dalo urobiť, aby tam to chúďa mača – netušiac, že ide o jeho zdravie, poťažmo život – nakoniec predsa len vliezlo.

Čo všetko mohla Zuzka a každá iná mačkárka stihnúť, ak by len bola schopná

vykašlať sa na pomoc túlavým mačkám.

V odstavci vyššie som spojil dokopy tri reálne nedávne prípady, do ktorých bola Zuzana Hatala zainteresovaná. Keďže má klasické kancelárske zamestnanie, čas na záchranu jej najmilovanejších tvorov má iba po večeroch a cez víkendy. Vtedy by mala byť s manželom, pochopiteľne. Vďakabohu je to manžel natoľko milujúci, že Zuzkinu vášeň toleruje a akceptuje – po stránke časovej aj finančnej. A týmto šikovným premostením

sa konečne dostávam ku konkrétnym číslam.

  • Odchyt: nevyčísliteľná čiastka. Niekedy pár eur na pohonné hmoty pre jednu kratšiu jazdu. Inokedy desiatky eur za niekoľké a/alebo citeľne dlhšie jazdy. Plus kúpa voňavého lákadla, za ktorým aj tá nejnedôverčivejšia mačička na svete vlezie do odchytovej klietky. (Ktorú, mimochodom, tiež niekedy bolo treba kúpiť.)
  • Prvá návšteva veterinárneho lekára: vyšetrenie, prvá vakcinácia, prvé odčervenie – spolu cca € 30.
    S odstupom času druhá návšteva veteriny: druhé očkovanie, ďalšie jedno, poťažmo viaceré odčervenia. Povedzme ďalších € 30.
  • Pri jednej z týchto návštev sa realizuje aj povinné čipovanie tzv. spoločenského zvieraťa: € 20.

Aby bolo jasné: uvedené sumy sú prakticky najnižšie existujúce “bratislavské” ceny. Zuzana – a mačkárky všeobecne – navštevujú veterinárov, ktorí sa o takéto mačky starajú nie pre peniaze, ale v prvom rade pre ich vzťahu k zvieratám. A s pouličnými mačkami pracujú za veľkoobchodné ceny, s prakticky nulovým ziskom.

No a čo sa stravy pre zachránené mačičky týka…

Náklady na ňu si každý chovateľ dokáže predstaviť. A ten potenciálny si urobí jasný obraz týždeň či dva po adopcii. Ďalšie náklady vznikajú vo forme podstielky, do ktorej mačiatka vykonávajú toaletné potreby. Prirodzene, zasa niekedy predtým bolo treba nakúpiť mačacie záchodíky, misky na žrádlo a vodu, rôzne škrabadlá a hračky atď., atď. Nepíšuc o voliére, ktorú si časom treba zriadiť, keď už sama mačkárka (Zuzana Hatala) má doma 7 vlastných mačiek a pre tie zachránené prosto nezostáva v byte miesto. Apropo, ten počet sa zdá byť vysoký. Viem však o slečne, ktorá má vlastných (viac-menej neadoptovaných či neadoptovateľných) bezmála desaťnásobok. Úplne vážne.

Mačička teda skôr než sa dostala k tebe ako jej novému “majiteľovi”, stála jej záchrankyňu sumu v rozpätí od € 70 do € 150. Nižší náklad jednoducho neexistuje, vyšší však v špecifických prípadoch pokojne byť môže.

Napriek tomu Zuzana Hatala pri (tvojej) adopcii nevyžaduje (od teba) ani cent. Akýkoľvek príspevok je dobrovoľný. Zuzku napĺňa šťastím a uspokojením samotný fakt, že jej pomoc túlavým mačkám bola úspešná. Že našla ďalšej zachránenej mačičke domov.

Každý jeden jedinučký

prijatý cent ide na ďalšiu pomoc túlavým mačkám

Na tento účel si Zuzka zriadila transparentný účet. Vo Fio banke sa môžeš po zadaní mena “Hatala, Zuzana” (úplne presne v tomto tvare, čiže s veľkými prvými písmenami a čiarkou) ako majiteľa účtu a následne kliknutí na “prezri účet” pozrieť na detaily pohybov na ňom. Od koho a aké sumy prijala a najmä na čo presne prijaté dary použila a používa.

Ak chceš pomôcť, keď aj len jednorazovo piatimi eurami, iban účtu je SK4283300000002902292881. Za každý príspevok bude Zuzka – a rovnako aj ja osobne – nesmierne vďačná.


Zdrojom titulnej fotografie a spolu s ňou takmer všetkých na tomto webe je môj vlastný archív. Zatiaľ sa ešte nedá napísať, že by som robil skutočnú fototvorbu v pravom zmysle slova. Zatiaľ iba pre vlastnú radosť a zábavu “lovím zaujímavé pohľady”.

Ako na autora tohto webu na mňa môžeš nazerať optikou podľa vlastnej voľby. Ak budeš chcieť, uvidíš zdanlivo arogantného, holohlavého a výrazne tetovaného grázla. Médiami titulovaného "guruom erotického priemyslu" a za jednu jeho zložku kedysi dokonca stíhaného. Ak sa rozhodneš inak, uvidíš vo mne možno až prekvapivo duchovne založeného človeka s nadhľadom, žijúceho podľa karmických princípov. Fungujúceho vo vlastnom malom svete. Konajúceho s presvedčením, že každý je strojcom vlastnej spokojnosti a že hranica akéhokoľvek konania je presne tam, kde by mohlo uškodiť niekomu inému. Pestovateľa orchideí, držiteľa najvyššej čiže Kňazovického medaily za 100 bezplatných darovaní krvi (iba na Slovensku). Chlapa komunikujúceho na vysokej úrovni, keď aj bez najmenšej servítky pred ústami. Člena Mensy, ktorý nemá problém relevantne použiť vulgarizmus. Šikovného "textára" - blogera, copywritera, spisovateľa. Voľba uhla pohľadu - napokon, tak ako všetkého v živote - je len a len na tebe. A maj na pamäti, že tvoj výber optiky spätne veľa vypovedá o tebe.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *