Starostlivosť o mačku, aj adoptovanú - základné info, tipy a rady
Mačky

5 základných, jednoduchých a jasných rád pre starostlivosť o (adoptovanú) mačku

V prvom rade: mačka nie je pes. Mohlo by sa zdať, že táto múdrosť je tu zbytočne. V dnešnej dobe je však všeobecne rozšírené množstvo skúseností a rád, ako sa starať o psa. Pritom starostlivosť o mačku je úplne iná. Preto návody ako na psa treba vytesniť z pamäte – či už ich ovládaš na podklade vlastnej skúsenosti s chovom psíka alebo ich iba vnímaš z tvojho okolia.

1. Starostlivosť o mačku má jedno základné pravidlo

Pokým to nie je skutočne, ale skutočne nevyhnutné, neťaháme ju nikam so sebou! Mačka je výrazne teritoriálne zviera. Má obrovský stres nielen zo zmeny prostredia, ale celkovo veľmi zle znáša akékoľvek zmeny. A to vrátane napr. väčšieho presunu nábytku atď.

Mačacie hotely považuje skutočný milovník mačiek za hovadinu. Aj preto je ich tak málo. Ako-tak fungujú služby, ktoré sa ti v tvojej neprítomnosti postarajú o mačku u nej doma. (Myslíme tým u teba – avšak to je pohľad tvoj, nie mačkin). Raz denne príde niekto nakŕmiť ju a tak napíšuc vykydať jej toaletu. Apropo, niekedy je lepšie o takúto pomoc požiadať jednoducho susedku, niekoho z príbuzných či kamaráta.

Nejaké dva dni vydrží každá mačka aj sama. O granulách. Znalci mačacej povahy tvrdia, že mačka dáva prednosť tomu byť (krátky čas, cca do uvedených dvoch dní) sama, než zniesť cudzieho človeka či nebodaj zmenu prostredia. Vrátane formy prebývania u nejakej “opatrovateľky”, keď aj len v tesnom susedstve.

Nevôľu zo zmeny v prostredí dáva mačka najavo

spôsobmi, ktoré ti pravdepodobne nebudú príjemné. Okrem stresu, ktorý pri tom sama mačka pociťuje, môže napr. začať ocikávať miesta alebo predmety v byte či dome. Toto je, mimochodom, forma mačkinho protestu využívaná relatívne hojne.

2. Mačky majú intoleranciu na laktózu

Úplne vážne: mačke zásadne nedávame mlieko ani žiadne mliečne výrobky!

Bez ohľadu na fakt, že v rozprávkach a filmoch bežne vídame mačky piť mlieko. Ešte tak kedysi nejaké to čerstvo nadojené kozie či ovčie… Inak to považuj za absolútne vylúčené. Najmä na vidieku ľudia dodnes kŕmia mačky mliekom s odôvodnením typu “odjakživa sa to robilo”. Lenže ako píšeme: kedysi bolo mlieko úplne iné než dnes. A hlavne: v prípade dedinskej a teda vonku žijúcej mačky jej chovateľ ani len netuší, akú šialenú hnačku a kŕče mačke pri jej kŕmení mliečnymi produktmi spôsobuje.

Starostlivosť o mačku sa vylučuje s podávaním mlieka

V tomto zmysle je s mačkou trošku problém v tom, že nedáva najavo bolesť. Nekňučí ako havino, keď jej niečo je. Až v momente, keď už je s ňou veľmi zle, zrazu prestane žrať. To je však už hraničný signál. Čiže mačke sa keď tak dáva buď špeciálne mačacie mlieko alebo bezlaktózové – je to v podstate to isté. Fakt však je, že dospelá mačka jednoducho nepotrebuje mlieko podobne ako dospelý človek.

Ďalšie základné rady ohľadom mačacieho stravovania nasledujú v bode 5.

3. Mačka nemá 9 a dokonca ani “len” 7 životov!

Starostlivosť o mačku obnáša okrem iného dávať veľký pozor na otvorené okno! Mačka z neho, samozrejme, len tak bezdôvodne nevyskočí. Nie je samovrah. Ale stačí, aby okolo preletel nejaký väčší hmyz alebo vták – mozog mačky sa vypne a zvíťazí primitívny inštinkt vo forme loveckého pudu. Možno sa nezabije… No operácia zlomenej panvy či niečo podobné nie je zanedbateľnou záležitosťou. Po stránke zdravotnej, následnej traumy pre zviera, avšak ani z finančného hľadiska.

Možno zvykneš napr. fajčiť v otvorenom okne. V domnení, že “keby niečo, stíhaš predsa reagovať”. Je to omyl, na ktorý už zopár mačiek doplatilo. Ver nám, že na mačkin skok za letiacim čmeliakom nemáš šancu včas a patrične zareagovať. A niečo podobné nechceš mať na svedomí.

Starostlivosť o mačku znamená teda aj kontrolu

a následne prípadné doplnenie, nápravu či výmenu sieťok v oknách a zabarikádovanie balkónov. Pri sieťkach treba zvážiť viaceré fakty: či sú upevnené zvonka alebo zvnútra a teda ktorým smerom je možné vyvaliť/vytrhnúť ich. Či máš vo zvyku vetrať pri krátkodobom odchode z bytu (kuriér, fajčenie vonku) alebo napr. keď tráviš čas v kúpeľni. Či nechávaš na vetračku otvorené okno, ktoré sieťku nemá vôbec – to je totiž potenciálne zvlášť nebezpečné. Mačka si skôr či neskôr všimne škáru a zo zvedavosti či nudy sa bude pokúšať dosiahnuť na ňu a prepchať sa. Zopár mačiek, ktoré si nikto nevšimol včas, už sa pomaly udusilo zaseknuté vo vetračkách…

4. Mačku nekúpeme, je “samočistiaca”

Mačka strávi pol života umývaním sa vlastným jazykom. Možno eviduješ, aké čisté sú často aj viac-menej divo žijúce dedinské, no aj mestské mačky. Troška náročnejšie sú v tomto smere dlhosrsté mačky. Avšak krátkosrstú netreba umývať/kúpať vôbec. A keď už, tak raz ročne a to ideálne v letných horúčavách.

5. Mačke nedávame kosti, najmä nie tepelne upravené

Štiepia sa a môžu mačke doslova potrhať tráviaci trakt. Jej najprirodzenejšou stravou je surové mäso. Pre mačku je ideálne nechávať misky s vodou * a granulami stále k dispozícii a mäso alebo konzervu/kapsičku podávať ráno a večer. To je pre prevažnú väčšinu mačiek optimálny spôsob kŕmenia.

* Mačka nepije ani zďaleka toľko vody ako pes. Potrebuje ju síce denne čerstvú, prirodzene. No spravidla si vystačí s tekutinou v strave.

Správna starostlivosť o mačku znamená okrem iného

vôbec jej nedávať šunku, salámy, vajcia a vlastne všeobecne ľudskú stravu. V našom bežnom jedle obsiahnuá soľ a korenie ubližuje mačacím ľadvinám. Čokoláda je pre mačku vyslovene toxickou. Takisto niektoré izboivé rastliny a kvety – mačky ich veľmi rady obhrýzajú.

Starostlivosť o mačku – to je aj výbava

Na záver teda ešte v rýchlosti zoznam tej úplne najzákladnejšej:

  • miska na vodu, miska na potravu;
  • toaleta plus lopatka na vyberanie hrudiek moču/exkrementov;
  • “škrabadlový” strom (nie je potrebný, ak máš gauč či skriňu na odpis, haha);
  • hračky: loptičky, tzv. udice, kartónové krabice atď.;
  • prepravka: pevná a spoľahlivo uzatvárateľná.

Týchto 5 vecí musíš mať doma v momente, keď si prinesieš mačku. A krmivo, prirodzene – o tom tiež trocha viac nižšie. Niektoré body trocha rozvedieme, základ však v tejto chvíli už poznáš. Môžeš mačku adoptovať či požičať si a kedykoľvek sa k tomuto článku vrátiť.

Starostlivosť o mačku: toaleta a podstielka

V praxi sa osvedčilo paradoxné pravidlo: čím jednoduchšia – a lacnejšia – podstielka, tým lepšie. Napriek snahe výrobcov nemajú mačky zvlášť v obľube rôzne voňavé, jemné a rôzne “vylepšené” podstielky.

Vrelo odporúčame podstielku rozsypanú okolo toalety (po jej návšteve mačkou) hneď pozametať. Inak bude čoskoro roznesená všade, kde sa mačka pohybuje. Tento efekt nepotláča ani mačacia toaleta s dvierkami.

Prepravka a prenášanie (transport) mačky

Na rozdiel od menších psov, ktorým na prenos stačí taška, z ktorej im trčí hlava, musí byť mačka spoľahlivo zatvorená v pevnom a dobre uzatvoriteľnem boxe. Mačka na podnet z okolia, ktorý ju šokuje, inštinktívne reaguje okamžitým útekom. Často dokonca za cenu zranenia “majiteľa”. Je schopná vyšmyknúť sa človeku z tašky alebo náručia totálne nepredvídateľným spôsobom.

Kvalitná, vhodná a teda správna strava pre mačku

Starostlivosť o mačku, aj adoptovanú - základné info, tipy a rady

Mačka je výlučne mäsožravá. Čím menší podiel obilnín v strave dostane, tým zdravšia bude a tým viac sa dožije. Obilniny sa dnes z komerčných dôvodov pridávajú nielen do granúl, ale aj do lacnejších mäsových konzerv. Je naozaj dobre prečítať si pri kúpe zloženie na obale podobne, ako to robíme (alebo mali by sme) v prípade ľudských potravín.

Ideálnym pre mačku je surové, nevhodným však nie je ani varené mäso. Skvelé sú svalovinové vnútornosti ako srdcia, žalúdky či pečeň. Aj mačku je možné kŕmiť tzv. barf spôsobom ergo surovým premrazeným mäsom. Údajne sú takto chované zvieratá mohutnejšie, svalnatejšie.

Na rozdiel od divo žijúcich mačiek najmä na vidieku (v mestách sa im hovorieva aj “kontajnerové”), ktoré sa dožívajú cca 5 či 7 rokov, domáca mačka ti pri rozumnom stravovaní môže robiť úžasnú spoločnosť až do dvadsať rokov.

Starostlivosť o mačku: kŕmenie – množstvo a frekvencia

Rovnako ako každé iné zviera, ani mačku netreba prekrmovať. Denná dávka mäsa a/alebo konzervy nemusí byť väčšia ako 50 až 100 g. Výrobcovia sa často snažia presviedčať nás o väčšom množstve, avšak čisto z komerčných dôvodov.

Frekvencia kŕmenia mačky od mačiatka po dospelú:

  • do pol roka veku mačky: 4x denne;
  • medzi pol rokom a rokom: 3x denne;
  • cca od jedného roka: 2x denne,
  • a približne od piatich rokov rovnako 2x, avšak znížiť o niečo objem (ako každé zviera, aj mačka má vo vyššom veku tendenciu nezdravo priberať).

V prípade, že mačka začne v domácnosti obžierať akúkoľvek rastlinu – bez ohľadu na jej prípadnú toxicitu pre ňu – je nevyhnutné zaobstarať jej tzv. mačaciu trávu. Ideálne je neumiestniť ju priamo k miskám s potravou, ale napr. niekam medzi iné izbové rastliny. Mačka tým získa pocit lovu na niečo nie úplne povolené či priamo naservírované.

Zvracanie mačky je v poriadku, zdravé a vítané

Pokým je to v rozumnej frekvencii, prirodzene. Pravidelné zvracanie, zvlášť vo väčšom množstve, * je už dôvodom pre návštevu veterinára. Isto, ťažko len tak stanoviť, čo je ešte rozumná frekvencia a čo presne znamená “väčšie množstvo”. Riaď sa intuíciou – život s mačkou ťa mnohému naučí aj bez týchto (našich) premúdrených rád. 🙂

* Prirodzene, úplne iné množstvo chlpov v zvratkoch má krátkosrstá a dlhosrstá mačka.

Tento blog bol vytvorený na podklade textu Zuzany Hatala. Ďalšie, rovnako skvelé rady na tému “starostlivosť o mačku” nájdeš v článkoch našej kolegyne, takisto bratislavskej mačacej záchranárky.


Zdrojom titulnej fotografie a spolu s ňou takmer všetkých na tomto webe je môj vlastný archív. Zatiaľ sa ešte nedá napísať, že by som robil skutočnú fototvorbu v pravom zmysle slova. Zatiaľ iba pre vlastnú radosť a zábavu “lovím zaujímavé pohľady”.

Ako na autora tohto webu na mňa môžeš nazerať optikou podľa vlastnej voľby. Ak budeš chcieť, uvidíš zdanlivo arogantného, holohlavého a výrazne tetovaného grázla. Médiami titulovaného "guruom erotického priemyslu" a za jednu jeho zložku kedysi dokonca stíhaného. Ak sa rozhodneš inak, uvidíš vo mne možno až prekvapivo duchovne založeného človeka s nadhľadom, žijúceho podľa karmických princípov. Fungujúceho vo vlastnom malom svete. Konajúceho s presvedčením, že každý je strojcom vlastnej spokojnosti a že hranica akéhokoľvek konania je presne tam, kde by mohlo uškodiť niekomu inému. Pestovateľa orchideí, držiteľa najvyššej čiže Kňazovického medaily za 100 bezplatných darovaní krvi (iba na Slovensku). Chlapa komunikujúceho na vysokej úrovni, keď aj bez najmenšej servítky pred ústami. Člena Mensy, ktorý nemá problém relevantne použiť vulgarizmus. Šikovného "textára" - blogera, copywritera, spisovateľa. Voľba uhla pohľadu - napokon, tak ako všetkého v živote - je len a len na tebe. A maj na pamäti, že tvoj výber optiky spätne veľa vypovedá o tebe.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *