Práca na východe by bola! Len o nej vďaka pánovi Bryndzovi nikto nevie...
Bratislavčan v Košiciach

Ako som sa naivne pokúšal ponúknuť východniarovi brigádu

Aby bolo jasné: v tomto blogu nejde o to, že by nejaký východniar býval odmietol privyrobenie. Veď práca na východe nie je úplne jednoduchou záležitosťou a ja zatiaľ neviem, či je to len jej nedostatkom alebo sa východniarom, nebodaj, naozaj nechce robiť.

Ide o to, že som mal brigádu, ktorú som chcel dať vyslovene východniarovi, najlepšie priamo Košičanovi. Aby som toho človeka mal po ruke a mohol s ním aj na osobnom stretnutí prebrať nejaké detaily.

Lenže práca na východe je zrejme tak frekventovaná,

že jej ponuku treba striktne selektovať. Inými slovami: inzerát treba napísať tak, aby sa to nedotklo ega nejakého admina. Inak ho zmaže a ty máš po kšefte. (A nejaký východniar po zárobku.)

Žiaľ, toto sa naozaj deje, nejde o žiadnu fikciu. A podložím to dokonca náhľadmi komunikácie, ktorá sa okolo toho viedla.

Práca na východe sa inzeruje aj na facebook-u

Okrem iných v skupine s názvom “Práca, brigády na Východe…” alebo nejako podobne. Práve tam som pridal inzerát v znení:

GRAFIK – jednorazová brigáda
20 €
Košice-Staré Mesto
Jednorazová zákazka pre GRAFIKA so skúsenosťami: DTP (zalomenie knihy pre tlač). Ide o knihu v odhadovanom rozsahu 450 strán, výstupy majú byť v štandardizovanom formáte podľa podkladov z tlačiarne (poskytnem relevantnému záujemcovi). Práca ideálne pre človeka z KE alebo z okolia. Uvedená odmena je fiktívna, samozrejme. Tá skutočná bude stanovená dohodou na podklade diskusie. Zatiaľ nemám presnú predstavu o náročnosti a o hodnote takejto práce. Obrázok je ilustračný.

Bol som presvedčený o tom, že

práca na východe je pomerne nedostatkovým tovarom

a teda že o moju ponuku bude aspoň nejaký záujem. Že odmenu doladím diskusiu so záujemcami hneď po tom, ako ma uvedú do obrazu. Bol som pripravený zaplatiť € 20 rovnako € 200, ak to bude adekvátne času a odbornosti.

(Som obchodník a táto investícia pragmaticky vzatí zníži môj zisk. Preto snáď nie je treba vysvetľovať, prečo bolo v mojom záujme zaplatiť čo najmenej. Bol som však pripravený zaplatiť naozaj adekvátne.)

Nuž, o moju ponuku brigády by záujem možno aj bol. Keby ma moderátor skupiny neposlal niekam s tým, že najprv

musím inzerát upraviť podľa JEHO PREDSTAVY,

až potom ho zverejní. Trikrát mi poslal hlášku, citujem: “Ak chcete zverejniť ponuku práce treba uviesť mzdu”. (Áno, chýba tam čiarka. To je však detail, ktorý prekáža iba profesionálne zdeformovanému copywriterovi, ktorý nájde nejakú gramatickú chybu takmer všade.) Lebo ako vidno na obrázku, mzda bola – a to úplne od začiatku – uvedená. Len nie formou, ktorú on vyžadoval. Čomu som na začiatku nerozumel a myslel som si, že mi uniká niečo iné. Neunikalo.

Úprimne som bol presvedčený o tom, že

uvádzam všetko, čo v pracovnom inzeráte má byť:

druh práce, dobu jej trvania, miesto aj odmenu. Napísal som preto rovnakú žiadosť o vysvetlenie všetkým trom adminom stránky. Resp. dvom adminom a jednému moderátorovi. (Admin je pravdepodobne zakladateľom fanpage, moderátor je kvázi nižšia, pridelená funkcia.) Odpísal mi práve tento

moderátor, ktorý mal s mojou ponukou zjavný problém.

Až neskôr reagovala aj adminka. Tá si očividne uvedomovala, že práca na východe je cenná záležitosť a každú jej ponuku by určite bolo prínosné zverejniť. Ale nestihla zasiahnuť. Bohuslav Bryndza * ju zakaždým stihol zmazať skôr, než ju ona stihla schváliť. A áno, pán Bryndza moju ponuku nielen neschvaľoval, on ju v tomto štádiu už rovno mazal.

* Ak je to vôbec skutočné meno. Pretože profil, kde nie je ani jediná fotka jeho predstaviteľa a vôbec žiadne info o človeku ako takom, pôsobí na mňa osobne dosť pofidérne. Ja rozumiem tomu, keď je niekto presným opakom mňa. Pre mňa ako profesionálneho blogera a copywritera je môj profil a dojem, ktorý robí, v podstate pracovným nástrojom. Niekto sa, naopak, môže chcieť skrývať. I keď v takom prípade by som možno zvážil samotnú “existenciu” v tom neexistujúcom svete. Rovnako ako funkciu moderátora. Ale ak je nejako ohodnotená… Hm. Ktovie, aký génius ho ňou poveril. 🙂 Bez urážky.

Keď mi vysvetlil, ako ON chce, aby som inzerciu práce formuloval, doplnil som ju tak, ako vidíš na náhľade. Fu, to už som ale

vážne prehnal a jeho ego to jednoducho nedalo.

Aby som to nenaťahoval: napriek tomu, že sa do toho vložila aj adminka (a ja predpokladám, že išlo o jednu z dvoch osôb, ktoré celú túto fanpage kedysi založili), zo skupiny som bol nakoniec vyhodený a pre istotu aj úplne zablokovaný.

Pre niekoho práca na východe zjavne nie je vzácnou. Nie natoľko, aby potlačil vlastné ego a nech už má dôvody (rozumej komplex) akékoľvek, zverejnil jej ponuku. Jasné, aj ja som mohol a mal ustúpiť. Asi by som tým býval ukázal nadhľad a väčší charakter. Lenže mne na tom v podstate nezáležalo. Bol som si totiž (veľmi správne, ako sa vzápätí ukázalo) vedomý toho, že ja pre moju zákazku človeka bezpochyby nájdem. Hocikde inde.

Ale bol som trocha tvrdohlavý a

trocha ma bavilo provokovať toho týpka

na druhom konci messengera. Mea culpa, sypem si popol na moju (vďakabohu vyholenú) hlavu. Nejako vo mne v istom momente tohto precikávania sa skrsol nápad, že ak to budem hrotiť, možno sa to vyvinie dostatočne zaujímavo na to, aby som o tom napísal (tento) blog. Taká som ja malá pisateľská kurva.

Samozrejme, že

moja práca na východe resp. jej ponuka visela kde-kade.

Takže k tomu správnemu človeku sa dostala. Sám mám v talóne zopár ľudí, na ktorých som sa s tým mohol priamo obrátiť v prípade, že by to bývalo bolo potrebné.

Ľudí, ktorí vedia urobiť to, čo som potreboval, je dosť. Škoda len, že cez obrovské egá osoby pána Bryndzu a tej mojej túto konkrétnu ponuku nemal možnosť vidieť nikto z členov zmienenej skupiny na sociálnej sieti.

A možno to nebolo myslené až tak zle. Z mojej strany určite a zo strany pána inžiniera (zrejme, podľa googlu) snáď tiež nie. Ktovie.

Jedna potenciálna práca východe takto však vyletela von oknom. Knihu mi napokon zalamovala grafička z Bratislavy. Nuž, za roky inzercie práce na fb sa mi takéto niečo nestalo. A to som 15 rokov inzeroval džoby – jednorazové, brigádnické aj trvalé – na dennej báze. A/ale dohadoval som sa v súvislosti s tým o úplne iných veciach. Výrazne relevantnejších.

S podobne zvláštnym prístupom som sa stretol na východniarskych internetoch aj v iných súvislostiach. Obrázok asi ani nepotrebuje komentár. Snáď iba ten, že ide o môj dopyt v skupine “Košice”, kde sa rieši čokoľvek, čo súvisí s týmto mestom ako takým. Pre prípad podozrenia, že som si to vymyslel a ide z mojej strany o podvod či nebodaj osočovanie Košičanov, tu je link na reálny status. Ak teda medzičasom nebol zmazaný.


Zdrojom ilustračných fotografií a spolu s nimi takmer všetkých na tomto webe je môj vlastný archív. Nefotím v tom pravom zmysle slova. Iba pre vlastnú radosť a zábavu “lovím zaujímavé pohľady”. Apropo, význam tej titulnej: inzerovaná práca na východe sa týkala mojej knihy “Radodajka”, preto tento náhľad.

Ako na autora tohto webu na mňa môžeš nazerať optikou podľa vlastnej voľby. Ak budeš chcieť, uvidíš zdanlivo arogantného, holohlavého a výrazne tetovaného grázla. Médiami titulovaného "guruom erotického priemyslu" a za jednu jeho zložku kedysi dokonca stíhaného. Ak sa rozhodneš inak, uvidíš vo mne možno až prekvapivo duchovne založeného človeka s nadhľadom, žijúceho podľa karmických princípov. Fungujúceho vo vlastnom malom svete. Konajúceho s presvedčením, že každý je strojcom vlastnej spokojnosti a že hranica akéhokoľvek konania je presne tam, kde by mohlo uškodiť niekomu inému. Pestovateľa orchideí, držiteľa najvyššej čiže Kňazovického medaily za 100 bezplatných darovaní krvi (iba na Slovensku). Chlapa komunikujúceho na vysokej úrovni, keď aj bez najmenšej servítky pred ústami. Člena Mensy, ktorý nemá problém relevantne použiť vulgarizmus. Šikovného "textára" - blogera, copywritera, spisovateľa. Voľba uhla pohľadu - napokon, tak ako všetkého v živote - je len a len na tebe. A maj na pamäti, že tvoj výber optiky spätne veľa vypovedá o tebe.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *