Zaujímavosti o iPhone SE 2, ktoré chceš poznať, lebo ho chceš milovať!
Nezaraditeľné témy

Zopár faktov o iPhone SE 2, bez ktorých sa síce dá žiť – lenže cvrkneš si z nich!

V tomto blogu si prečítaš zaujímavosti o iPhone SE 2, ktoré som ja osobne doteraz nenašiel v žiadnom inom článku na „slovenských internetoch“. Presuň sa sem, ak hľadáš „štandardné“ info o parametroch iPhone SE 2.

Medzi najhlavnejšie a najzarážajúcejšie zaujímavosti o iPhone SE 2 patrí hneď prvý fakt.

O použití Touch ID namiesto Face ID rozhodol svet

Mohlo by sa zdať, že ide o striktne ekonomické riešenie. Je totiž jasné, že odomykanie odtlačkom je prosto lacnejšie než to tvárové. Je tu však háčik. Ak reálne používaš Face ID na nejakom mobile, už ti možno došlo, nakoľko nepraktické toto riešenie je v dnešnej dobe a pri prognóze vývoja stavu ovzdušia. Nech je akokoľvek moderné.

Nielen koronavírus, ale v mnohých častiach sveta a sem-tam už veru aj Slovenska (okej, tak Bratislavy) sa stále viac a viac životu nebezpečným stáva pohyb bez rúška, bez respirátora či podobného riešenia. Prinajmenšom vonku. Aha – dochádza ti to alebo treba ďalej vysvetľovať…?


Medzi zaujímavosti o iPhone SE 2 sa radí jeho cena

Už SE prvej generácie totiž stálo v USA $ 399. * Bolo to síce „iba“ pred necelými štyrmi rokmi. Aj to je však doba viac než dostatočne dlhá na to, aby človek predpokladal zvýšenie. Keďže medzičasom zdraželo úplne všetko… Ak je za tým zámer rozšíriť základňu používateľov a z mnohých doteraz iba závistlivo prizerajúcich sa cez výklad urobiť reálnych platiach kupujúcich v „ajstóroch“… Nuž, u mňa to firme Apple vyšlo. A to som v čase kúpy môjho prvého iPhone (ale isto, že SE prvej generácie) mal už 44 rokov. A nie som žiadny technologický „skostnatenec“ – som aktuálne zamestnancom najväčšej IT spoločnosti na Slovensku, techniku a technológiu mám rád a obstojne ju ovládam.

* V Európe sa človek občas pozastaví nad ťažko pochopiteľnou cenotvorbou. Suma 399 dolárov sa v momente publikovania tohto blogu rovnala čiastke 367 eur. A netuším síce, kadiaľ a ako sa do EÚ mobily značky Apple vozia – no vyrábajú sa v Číne a z tej je to k nám cca rovnako ďaleko ako do Ameriky, ak nie dokonca bližšie.


Spoločnosť Apple tvrdí, že pri 119-ich milimetroch, ktoré má uhlopriečka SE dvojky, ide o

všeobecne najobľúbenejšiu veľkosť obrazovky,

akú kedy vo svojich zariadeniach použila. 500 miliónov predaných mobilov – číslo samo osebe vysvetľuje, prečo horúcemu hitu z hľadiska predpokladanej predajnosti prisúdila práve túto veľkosť.

Samozrejme, časť užívateľov je/bude z iPhone SE 2, z „verzie 2020″ z titulu jej veľkosti sklamaná. 4-palcová uhlopriečka robí z verzie 2019 nadupané mobilné bejby, skladné úplne všade. Ak sa ti zdal iPhone 6, 7 a 8 priveľký, do iPhone SE 2 zrejme nepôjdeš. Veľkosť 4.7“ je však v kombinácii s nepomerne menej „ostrými“ hranami riešenie veľmi praktické.


Medzi zaujímavosti o iPhone SE 2 patrí aj fotenie

Nové es-éčko má – zrejme iba pri fotení „na výšku“ – režim s technológiou, ktorú výrobca nazýva „monokulárne snímanie hĺbky“. Ten používa algoritmus na zistenie hĺbky a (ľudskej) tváre. Žiaľ, skutočne to znamená, že bude fungovať iba pri fotení ľudí a nie domácich miláčikov. Zahŕňa aj optickú stabilizáciu obrazu. Apple tvrdí, že dokáže vykonať „kinematickú“ stabilizáciu videa a to aj v režime 4K videa pri rýchlosti 60 snímok za sekundu. Predná 7-megapixelová kamera dokáže v režime na výšku to isté.

Apple ďalej hovorí, že iPhone SE 2 používa procesor obrazového signálu a tzv. Neural Engine. Vďaka tomu ponúka množstvo softvérových vylepšení fotografií z produkcie tohto úžasného mobilu.

Inteligentný HDR režim funguje vo svojej podstate

tak, že nasníma sériu podexponovaných a preexponovaných snímok. Tie následne použije na „vypichnutie“ (ďalších) detailov tam, kde to považuje za potrebné. Sémantické vykreslenie potom zmení fotografiu na základe toho, čo vlastne zachytáva. Malo by to dokázať napríklad zaostriť vlasy alebo rovnomernejšie rozžiariť tvár.

V porovnaní s predchodcom – osmičkou – patrí medzi jedinečnosti a zaujímavosti o iPhone SE 2 aj to, že dokáže vytvárať fotografie v režime portrét iba s jediným objektívom. Veľké nádeje a prísľuby dáva fakt, že fotoaparát „dvetisíc dvadsiatky“ má rovnako širokú clonu f/1,8 ako iPhone XR, zábery z ktorého už mnohí odborníci hodnotili s nadšením. Rovnaká technológia je k dispozícii aj na prednom fotoaparáte es-éčka.

Zopár technológií kamier v iPhone SE 2 používa Apple

vo svojich zariadeniach už dlhšie. Optická stabilizácia obrazu, 6-prvková šošovka, blikajúci senzor, nahrávanie videa v rozlíšení 4K 60 fps, slow-motion ako aj filmová stabilizácia sa dajú nájsť napr. aj v iPhone 8.

Prirodzene a nevyhnutne budú aj oblasti, v ktorých bude hardvér iPhone SE 2 obmedzením. Nemá napr. širokouhlý objektív a ani najväčšie množstvo softvéru nebude schopné zachytiť údaje mimo zorného poľa fotoaparátu.


Ďalšie zaujímavosti o iPhone SE 2

Najvýznamnejšou z nich je skutočnosť, že telefón teraz používa pokročilejšiu verziu svojho algoritmu Smart HDR, ktorý debutoval minulým rokom so zostavou iPhone 11. „Sémantické vykresľovanie“, ako ho nazýva spoločnosť, je navrhnuté tak, aby rozpoznávalo jednotlivé prvky v obraze, aby ich správne osvetlilo.

Ako na autora tohto webu na mňa môžeš nazerať optikou podľa vlastnej voľby. Ak budeš chcieť, uvidíš zdanlivo arogantného, holohlavého a výrazne tetovaného grázla. Médiami titulovaného "guruom erotického priemyslu" a za jednu jeho zložku kedysi dokonca stíhaného. Ak sa rozhodneš inak, uvidíš vo mne možno až prekvapivo duchovne založeného človeka s nadhľadom, žijúceho podľa karmických princípov. Fungujúceho vo vlastnom malom svete. Konajúceho s presvedčením, že každý je strojcom vlastnej spokojnosti a že hranica akéhokoľvek konania je presne tam, kde by mohlo uškodiť niekomu inému. Pestovateľa orchideí, držiteľa najvyššej, ergo Kňazovického medaily za 100 bezplatných darovaní krvi (a to iba na Slovensku). Chlapa komunikujúceho na vysokej úrovni, keď aj bez najmenšej servítky pred ústami. Člena Mensy, ktorý nemá problém relevantne použiť vulgarizmus. Šikovného "textára" - blogera, copywritera, spisovateľa. Voľba uhla pohľadu - napokon, tak ako všetkého v živote - je len a len na tebe. A maj na pamäti, že tvoj výber optiky veľa vypovedá najmä o tebe.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *