Kúpa akciového mobilu je vabank: hocikedy ti ho niekto jednoducho zhabe
Nezaraditeľné témy

Kúp si akciový mobil z druhej ruky, je to lacné. Nerob si k nemu vzťah, prídeš oň

Úplne okrajovo obchodujem s mobilnými telefónmi, primárne s iPhone. Predávam nové kusy, tzv. funglovky za citeľne lepšie ceny než v bežných eshopoch. Občas sa stretnem s otázkou, prečo by si niekto mal kúpiť nový mobil odo mňa, keď ešte lacnejšie sa predávajú mobily s viazanosťou. Tak som si povedal, že vysvetlím, aké zásadné a obrovské riziko so sebou nesie kúpa akciového mobilu.

V mojich očiach je kúpa akciového mobilu kúpou, pri ktorej je riziko neadekvátne vyššie než benefit. Veď je to aj logické: na prvý pohľad príliš výhodná kúpa v sebe sotva môže neniesť žiadne riziko. Tak to v živote prosto nefunguje.

Ak náhodou nie celkom rozumieš, o čom vlastne píšem… V inzerátoch na bazoši sa dajú nájsť ponuky nových (i keď spravidla už rozbalených a odskúšaných, alebo aspoň skúšobne zapnutých) mobilov za zdanlivo naozaj dobré ceny. Je jasné, že keď niekto získal mobil od operátora za dotovanú sumu, môže ponúknuť napr. nový iPhone SE 2020 so 128 gb pamäte za € 450. Stále na ňom okamžite a to celkom pekne zarobí. Lenže má to háčik.

Pre teba ako

nového majiteľa kúpa akciového mobilu znamená riziko,

že ti ho jedného pekného dňa jednoducho príde skonfiškovať nejaký milý exekútor. Ako je to možné?

Mobilní operátori v skutočnosti nepredávajú mobily za výborné a ani za výhodné ceny. Na získanie toho mobilu jeho kupujúci musel podpísať viazanosť a mobil postupne spláca v paušáli. V prípade, že nespláca, je to v podstate krádež. A v prípade, keď sa rozhodne predčasne ukončiť s operátorom zmluvu, musí zaplatiť vysokú pokutu – v podstate predajcom stanovenú kúpnu cenu toho mobilu. A tieto ceny majú operátori citeľne vyššie než sú tie internetové.

Kúpa akciového mobilu je prevzatím záväzku

Keď oficiálny majiteľ mobilu, ktorý ty si kúpil/a na inzerát za zdanlivo výhodnú cenu, urobí jednu z týchto dvoch vecí, o mobil v skutočnosti prídeš ty. V dnešnej dobe nie je ani najmenším problémom lokalizovať mobilné zariadenie a poslať zmieneného exekútora alebo rovno políciu.

Z tvojej strany nejde o trestný čin, samozrejme. Ty hravo zdokladuješ kúpu na inzerát a polícia spravidla aj tak vopred vie, ako si sa k mobilu dostal/a.

Ty iba prídeš o tvoj lacno získaný mobilný telefón

Či to stálo za tých ušetrených povedzme € 30, o ktoré bola cena takéhoto mobilu nižšia než cena, za akú ho ponúkam ja… To si zodpovec sám či sama.

Fakt je ten, že kým pôvodný kupujúci (od ktorého ty “veľmi výhodne” mobil kupuješ)

nesplatí akciový mobil operátorovi, nie je jeho.

A už vôbec nie je tvoj! Je to jednoduché…

A je to presne ten istý princíp, ako keby si zaplatil “výhodnú” cenu za byt, ktorý jeho majiteľ býval kúpil na hypotéku. Vtedy byt nepatrí jemu, ale banke. V prípade nehnuteľnosti takýto predaj neschváli kataster, prirodzene. V prípade akciového mobilného telefónu by ho preto mal neschváliť tvoj vlastný zdravý rozum.

Ako na autora tohto webu na mňa môžeš nazerať optikou podľa vlastnej voľby. Ak budeš chcieť, uvidíš zdanlivo arogantného, holohlavého a výrazne tetovaného grázla. Médiami titulovaného "guruom erotického priemyslu" a za jednu jeho zložku kedysi dokonca stíhaného. Ak sa rozhodneš inak, uvidíš vo mne možno až prekvapivo duchovne založeného človeka s nadhľadom, žijúceho podľa karmických princípov. Fungujúceho vo vlastnom malom svete. Konajúceho s presvedčením, že každý je strojcom vlastnej spokojnosti a že hranica akéhokoľvek konania je presne tam, kde by mohlo uškodiť niekomu inému. Pestovateľa orchideí, držiteľa najvyššej čiže Kňazovického medaily za 100 bezplatných darovaní krvi (iba na Slovensku). Chlapa komunikujúceho na vysokej úrovni, keď aj bez najmenšej servítky pred ústami. Člena Mensy, ktorý nemá problém relevantne použiť vulgarizmus. Šikovného "textára" - blogera, copywritera, spisovateľa. Voľba uhla pohľadu - napokon, tak ako všetkého v živote - je len a len na tebe. A maj na pamäti, že tvoj výber optiky spätne veľa vypovedá o tebe.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *