Banksy a jeho sebadeštrukčné dielo "Girl with Balloon"
Nezaraditeľné témy

Sedíš?! Aspoň sa drž, pretože ako jeden z mála ľudí na svete viem, kto je Banksy!

Odpadla či odpadol si hneď alebo sa ti zatiaľ iba rozbúchalo srdce…? Pretože je mi jasné, že ak ťa čo len okrajovo zaujíma tzv. street art alebo sa ti niekedy donieslo do uší niečo o diele “Girl with Balloon” (niekedy “Balloon Girl” alebo aj “Girl and Balloon”) od umelca alebo značky “Banksy”, tak nadpis tohto článku ťa musel posadiť na zadok. (Aktualizované 14. 01. 2024)

Nech ho máš akokoľvek pekný (i keď sotva krajší než má moja milovaná najlepšia košická kaderníčka) a keď ti napr. práve vytŕča spod nejakej mikiny v štýle street art. 🙂

Dobre, teraz k veci. Jasné, že

v skutočnosti nemám ani páru o tom, kto je Banksy.

Keď sa niekomu 20 rokov darilo tajiť, o koho alebo o čo vlastne ide, tak nejaký pisálek zo zaprdených slovenských Košíc (mienené so všetkou láskou k mojej vlasti a k mestu, ktoré som si zvolil za domov – len som prosto realistom) pravdu len tak neodhalí.

Prečo píšem “alebo o čo” ide? No pretože jednoducho tak trocha (vlastne vôbec) neverím tomu, že za “značkou” Banksy sa skrýva jedna jediná osoba. Pri tom množstve tvorby, jeho lokalizácii, nápaditosti, drzosti a pri mnohých ďalších atribútoch… Sotva.

Lebo jedna vec je, keď si sadne kreatívny tím o pár ľuďoch s túžbou ponúknuť niečo nové a nápadité. A niečo úplne iné je vytvoriť a potom nie roky, ale desaťročia udržiavať,

živiť a sústavne fascinujúco rozvíjať značku.

To chce nielen iné gule, to chce kurva iné prostriedky.

Okolo Banksyho tvorby sa udialo kadečo. Spravidla udalosti niečím výrazne zaujímavé (napokon, práve to jedným z dôvodov, prečo sa domnievam, že za značkou Banksy v skutočnosti stojí silný marketingový tím a/alebo plán). Asi najznámejším, najkontroverznejším a

najšokujúcejším dielom značky Banksy

je v úvode článku zmienené “Girl with Ballon” (Dievča s balónom). V roku 2002 sa na londýnskom Waterloo Bridge objavila graffiti-maľba dievčaťa, držiaceho na šnúrke červený balónik:

Dielo bolo priznané umelcovi/značke Banksy. Následne v roku 2006 sa verzia tohto diela vo forme obrazu dostala do predaja v slávnej aukčnej sieni Sotheby’s. Čo sa však nestalo…

O tomto Banksyho kúsku sa zástupca dražobnej spoločnosti vyjadril, že ide o “prvé umelecké dielo v histórii, ktoré bolo vytvorené naživo počas aukcie”. Umelecká hodnota maľby samotnej je totiž jedna vec. Pozri si však krátke video, čo sa udialo:

Banksy a sebadeštrukcia jeho “Girl with Ballon”

Obraz sa nakoniec vydražil za £ 1 042 000, čo je bezmála 1.2 milióna eur. Samozrejme, sebadeštrukcia bola už v cene, keďže dielo sa stihlo zlikvidovať pred samotnou jeho vlastnou dražbou.

Vieš si predstaviť skasírovať tantiémy za licenciu na používanie Banksyho diel len na povedzme street art tričkách vydaných na Slovensku a v Čechách?! Ak máš aspoň tušenie, čo všetko vlastne je Banksyho tvorbou, zasa sa ti zrýchlil tep. Doživotný veget.

Obrovský rešpekt menu a tvorbe

s hlavičkou Banksy. Nech už je za tým ktokoľvek. A možno sme za tým v skutočnosti my všetci, ktorí nosíme oblečenie typu street art. Lebo za mnohými kúskami tohto štýlu je niekto alebo niečo ako Banksy.


Tento blog nesie aj značku “copywriting” – fakt je, že bol pôvodne napásaný ako vysovene copywriterský text na zákazku. Objednávateľovi sa však nepáčil, tak som z neho urobil článok pre mojich zúrivo verných čitateľov. Pre všetkých troch.

Zdrojom titulnej fotografie a spolu s ňou takmer všetkých na tomto webe je môj vlastný archív. Zatiaľ sa ešte nedá napísať, že by som robil skutočnú fototvorbu v pravom zmysle slova. Zatiaľ iba pre vlastnú radosť a zábavu “lovím zaujímavé pohľady”.

Ako na autora tohto webu na mňa môžeš nazerať optikou podľa vlastnej voľby. Ak budeš chcieť, uvidíš zdanlivo arogantného, holohlavého a výrazne tetovaného grázla. Médiami titulovaného "guruom erotického priemyslu" a za jednu jeho zložku kedysi dokonca stíhaného. Ak sa rozhodneš inak, uvidíš vo mne možno až prekvapivo duchovne založeného človeka s nadhľadom, žijúceho podľa karmických princípov. Fungujúceho vo vlastnom malom svete. Konajúceho s presvedčením, že každý je strojcom vlastnej spokojnosti a že hranica akéhokoľvek konania je presne tam, kde by mohlo uškodiť niekomu inému. Pestovateľa orchideí, držiteľa najvyššej čiže Kňazovického medaily za 100 bezplatných darovaní krvi (iba na Slovensku). Chlapa komunikujúceho na vysokej úrovni, keď aj bez najmenšej servítky pred ústami. Člena Mensy, ktorý nemá problém relevantne použiť vulgarizmus. Šikovného "textára" - blogera, copywritera, spisovateľa. Voľba uhla pohľadu - napokon, tak ako všetkého v živote - je len a len na tebe. A maj na pamäti, že tvoj výber optiky spätne veľa vypovedá o tebe.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *