Prečo je košická mhd (jej prostriedky) zaplnená cestujúcimi len vpredu
Bratislavčan v Košiciach

Bedeker Košice – alebo prečo v košickej mhd treba nastupovať zásadne vpredu

Tento blog som “bedekrom” nazval z toho dôvodu, že domácemu (čiže Košičanovi) nasledujúce skutočnosti netreba vysvetľovať. V odpovedi na otázku z názvu článku nie je žiadna záhada. Dokonca verím, že každý by časom prišiel na ňu aj sám. Prečo sa neoplatí nastupovať v košických električkách (po domácky “brikách”) a autobusoch v zadnej časti. Prečo aj mnohí z tých, ktorí vzadu nastúpia, presunú sa počas jazdy dopredu. Košická mhd * totiž je aj nie je výnimočná.

V zmysle toho, o čom tento článok je, naozaj

je výnimočnou aj samotná košická mhd.

V zmysle všeobecnom však k niečomu podobnému určite dochádza v mnohých slovenských mestách. To len v Bratislave som sa s ničím podobným nestretol. Zažartujem si: #To by sa v Bratislave nestalo…

Vtip je v tom, že – prekvapivo – aj košická mhd jazdí kabínou dopredu. Ergo zadná časť prostriedkov mhd je ďalej od vodiča. A teda logicky menej pod kontrolou. Preto do nej nastupujú indivíduá, ktorým sa civilizovaný (v tomto prípade rozumej “slušný”) človek radšej vyhne.

Rasizmus či skúsenosť – volaj to po svojom

Ja to napíšem bez servítky, pretože tak to prosto je.

Ide takmer bez výnimky o špinavých, páchnucich, nadrbaných a/alebo sfetovaných Rómov. Aspoň v 99-ich % prípadov. (To jedno percento sú bezdomovci. Väčšinou rómskeho pôvodu.) Cigánov, ktorým nič dobré z očí nepozerá. Civilizovaný človek s čímkoľvek hodnotným pri sebe od ich uteká. Lebo v blízkosti takého človeka nikto nevie, čo môže čakať. Resp. vie to, že netreba čakať nič dobré ani milé.

A nevydrží pri nich ani človek so zdravým (rozumom) čuchom.

Košická mhd v jej zadnej časti smrdí

Ilustrácia: fotograf Dávid Mahút

Nie preto, že by nebola čistená. Ale preto, že keď vyššie opísané indivíduá v počte väčšom ako nula celá deväť desatín (čiže stačí jeden “človek”) z autobusu či z briky vystúpi(a), smrad cestuje vždy až na konečnú.

Takže, milý návštevník nádhernej metropoly východu: do ktorej časti zastávky sa postavíš…? Spomeň si na výlete na tento blog. Ušetríš si ťažkosti s presúvaním sa do prednej časti autobusu či električky za jazdy.

* Som copywriterom a to dokonca výborným. Gramatiku ovládam na 99.99 %. Vedome a (to je nechutné!) drzo napriek tomuto faktu píšem skratku “mhd” malými písmenami. Z dvoch dôvodov. Po prvé, viac sa mi to tak páči. A po druhé, toto je môj blog a na mojom blogu píšem tak, ako chcem ja.


Zdrojom ilustračnej fotografie a spolu s ňou takmer všetkých na tomto webe je môj vlastný archív. Nefotím v tom pravom zmysle slova. Iba pre vlastnú radosť a zábavu “lovím zaujímavé pohľady”.

Krátkozraký a/alebo zadubený človek vníma holohlavého a potetovaného grázla. Drzého a pôsobiaceho v erotickom priemysle, za čo bol dokonca stíhaný. Inteligentný človek s nadhľadom vidí na úrovni komunikujúceho a distingvovane sa vyjadrujúceho blogera a copywritera, píšuceho bez servítky pred ústami. Držiteľa Diamantovej Janského plakety za 80 bezplatných darovaní krvi. Zvoleného a aktívneho zástupcu vlastníkov v bytových domoch, kde vlastní byty. Médiami titulovaného guruom za prínos a angažovanosť - keď aj vo vyslovene háklivej oblasti. Ja sám seba vnímam ako človeka, ktorý žije v hlbokej viere v potrebu dodržiavania karmických zásad. V overenom presvedčení, že každý je strojcom vlastnej životnej spokojnosti. A s pokorou pred tým, že hranica akéhokoľvek konania je presne tam, kde by mohlo uškodiť niekomu inému. No a drzo sa považujem tak trocha aj za spisovateľa. Nakoľko píšem a publikujem už od strednej školy a čiastočne ma to dokonca živí. Ako excelentný copywriter za rozumné náklady viem nielen o čom píšem, ale ako písať tak, aby si to ako čitateľ na internete našiel.

2 komentáre

  • Dominika

    Čo sa týka toho, ano nastupujú vzadu…no vodič MHD ma nad hlavou kameru, na ktorej vidí na každé dvere, čiže ak by chcel, vyhodí ho…záleží naozaj od typu vodiča, či riskuje že ho opľujú, vynadajú alebo nebodaj niečo horšie….a keď už dotyčné individum vystúpi…aj tak je schopný čakať na ďalšiu elekt. alebo bus, ktorým ho NIEKTO predsa vezme tam, kam potrebuje…
    Preto by si mohol podať PODNET na mestsku hromadnú spoločnosť a nejakému blavákovi by boli potom košičania – vychodnare vďacný. ???

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *