Ako ušetriť € 20 ročne na bežných nevyhnutných veciach
Andyho svet

Byť držgrošom znamená musieť citeľne menej makať na vlastnú spotrebu

Som držgroš a som na to hrdý. Na úvod môjho návodu ako ušetriť € 20 ročne pre objasnenie vysvetlím, čomu vďačím za ten úžasný dar, že som podľa mňa šetrný, podľa mojej bývalej priateľky * lakomý. Vďaka čomu žijem s minimálnymi prevádzkovými nákladmi na seba samého.

* Podľa tej, ktorú som nedávno na jej narodeniny pozval do najdrahšieho steak house v meste. No a čo že som použil 30-eurový voucher, ktorý som získal za používanie kreditnej karty…? (Lebo aj kreditka vie ušetriť nejaké tie centíky, ak ju človek používa správne. Správne z pohľadu žgrloša, nie z pohľadu banky.)

Aktualizované (doplnené) 14. marca 2020. Pridaný bod na ušetrenie ďalších peňazí sa budem snažiť umiestniť na niektoré z popredných miest. Aby ho ľahšie našli tí, ktorí sa sem vracajú.

Vyrastal som nie práve so strýkom – ale zato s otcom držgrošom. A so šetrnou mamičkou. O tom prvom napíšem viac. K mamičke len toľko, že aj dnes, v čase príjmu vo výške dvoch úbohých slovenských dôchodkov (spolu cca € 550) dokáže nielenže fungovať a podporovať aj moju sestru s jej dvoma malými deťmi… Ale navyše ešte mesiac čo mesiac odkladať tu € 50, tu stovku, tu dve. A sporiť tým na… no, vlastne v konečnom dôsledku asi pre mňa a pre sestru – pretože pri jej šetrnosti si nedokážem predstaviť, že/na čo by tie peniaze vlastne sama minula.

Otec je alebo skôr bol extrémistom. Jedným ilustračným príkladom za všetky je fakt, že na rannú hygienu mu stačí zopár kvapiek vody, ktoré vypadnú z vodovodnej batérie, keď na jej koniec pritlačíš prst. Nimi si pretrie oči a je vybavené.

Veď čo viac šetrný človek potrebuje…?

Či som chcel, či nechcel – šetrnosť je nákazlivá a zo mňa sa nevyhnutne musel stať človek s podobne úsporným fungovaním. V mnohom som rokmi zlenivel, mnohé zo mňa partnerky vo vzťahoch postupne vytĺkli. Ale sú aj praktiky a postupy, ktoré som rokmi vycibril k dokonalosti. Čo tvrdím s neochvejnou istotou, pretože skromnosti ma nikto neučil. 🙂 A keď som raz v niečom najlepší, pochválim sa tým sám a nečakám, kým to spraví niekto iný.

Ako ušetriť (a to prekvapivo!) € 10 ročne

Vypínaním rýchlovarnej kanvice krátko predtým, než začne vrieť voda. Veď podľa jej zvuku už každý pozná, že to na ňu ide. Na vodu. Že každou sekundou začne bublať. Je nielen zbytočné, ale priam kontraproduktívne stáť pri nej a čakať. Kým sa vypne sama, kým to cvakne.

99 % toho, čo si zalievame vodou z kanvice, sa aj tak vyslovene nemá zalievať vodou vriacou, ale iba horúcou. Vriaca voda nerobí dobre čaju ani instantnej káve. Je to všeobecne známe a napriek tomu väčšina ľudí (smutne) kašle na to a nevypína. Lenže kto vypína, ušetrí medzi € 5 a € 20 ročne – podľa toho, akú časť týchto nápojov si pripravuje doma a s akou časťou vydrží do práce. Tam to cvaká zamestnávateľ a teda tam to zaujíma iba tých, ktorí nerozmýšľajú len šetrne, ale aj ekologicky. (I keď ono to veľmi úzko súvisí, často však environmentálne hľadisko je žgrlošom ukradnuté. A naopak.)

Ono aj tak: voda tesne pred vypnutím kanvice má možno 90 či 95 stupňov. Čakať, kým bude mať stupňov 100, je nezmysel. Ak už nič iné, je to zbytočná strata času. Zvlášť, ak naozaj stojíš pri tej kanvici…

Ako ušetriť € 20 ročne vďaka zamestnávateľovi

Nie každý má to šťastie, že si kopu spotrebných vecí do domácnosti môže nosiť z práce. Mne osobne môj zamestnávateľ poskytuje:

  • tekuté mydlo, ktoré si prelievam z bandasiek do pollitrových pet fliaš;
  • papierové kuchynské utierky vo forme zvyškových kotúčikov, ktoré zvýšia pri ich výmene obsluhou toaliet za celé;
  • ovocie, ktorým nás zásobuje v množstvách naším tímom nespotrebovateľných;
  • kancelársky papier;
  • rôzne spotrebné kancelárske potreby.

Okej – fakt je, že zamestnávateľ o týchto mojich bonusoch nevie. Poskytujem si ich vo vlastnej réžii a nikomu to neprekáža. Teda prinajmenšom pokým o tom nikto nevie.

Ako ušetriť € 20 ročne na papierových vreckovkách

Kuchynské utierky tým, že boli vlastne pôvodne určené na utieranie rúk, sú pomerne pevné a savé. Do útržka o rozmere cca 10×20 cm sa odborník ako ja dokáže vysmrkať tak zo dvadsaťkrát. Samozrejme, takáto viacnásobná vreckovka musí mať v byte svoje miesto na preschnutie. Podľa možnosti skryté, (ženské) návštevy niečo podobné z ťažko pochopiteľných dôvodov spravidla nevidia rady.

Ako ušetriť € 20 ročne na (zbytočne spláchnutej) vode

Písať o splachovaní je určite mlátením prázdnej slamy – ale zmienim sa. Aby sa nemyslelo, že snáď pri všetkom mojom šetrení paradoxne plytvám vodou. Prvá cesta takmer každého človeka a určite každého chlapa po zobudení sa vedie na toaletu. U mňa je to najprv malá potreba – no nakoľko viem, že do pol hodiny príde aj na veľkú, je absolútne samozrejmé, že po tej prvej nespláchnem. Svedomie by mi to nedalo.

Rovnako samozrejmé pre mňa počas spoločného života s bývalkou bolo, že pred každou návštevou toalety som sa jej spýtal, či nepotrebuje ísť aj ona. A ak išla, nesmela spláchnuť, prirodzene. Pretože jej vyložený (iba ten malý, zasa nebuďme zvieratá…) náklad som doplnil mojím (to už ktorýmkoľvek) a až vtedy sa použila voda na spláchnutie. Litre denne v zásobníku a centíky denne v domácom rozpočte ušetrené. Ale opakujem: toto určite robí každý, spísal som to len pre pripomenutie.

Za rovnako samozrejmé považujem močenie v sprche

Tam to nevadí vôbec nikomu a nielenže to nie je v mojich očiach žiadnou hanbou. Naopak, podľa môjho názoru by toto mali učiť na základných školách.

Ako šetriť v obchodoch vydrbávaním so systémom

Vernostné karty sú spravidla nanič, česť výnimkám. Nálepky za nákupy som zbieral raz v živote a to v roku 2007, keď sa za ne potom dala s veľkou zľavou kúpiť vkusná, praktická a kvalitná cestovná taška na kolieskach. Samozrejme, že jej výslednú nákupnú cenu som si vopred porovnal s cenami podobného tovaru na internete. A následne som… nie, nenakupoval som, aby som nálepky získal za odmenu. Cez sociálnu sieť som našiel kamošku, ktorá pre daný reťazec pracovala a tá mi priniesla kompletne “vylepenú” kartičku. Ja už som len doplatil za tašku – a mám ju dodnes, keďže s ňou šetrne zaobchádzam.

Kupóny aké nedávno zaviedla jedna reťazovka, môžu zlákať na nákup niečoho, čo človek v skutočnosti (až tak) nepotrebuje. Keď aj mal na prvé videnie pocit, že sa to hodí. Vydrbávam s tým tak, že si kupón, ktorý sa mi zdá lákavý, prezerám viac dní po sebe. V deviatich prípadoch z desiatich usúdim, že to predsa len nepotrebujem – a mám ušetrené.

Ako ušetriť výrazne viac ako € 20 ročne na nápojoch

Pri nákupe čohokoľvek fľaškového sa dajú ušetriť litre nápoja ročne. Stačí venovať nákupu o máličko viac času a dôkladne vyberať tie najplnšie fľaše. Rozdiely sú niekedy v celých glgoch. A čo taký lepší (no, lepší… povedzme drahší) alkohol?! Uvedom si, koľko stojí 2-centilitrový štamperlík kvalitnej značkovej whisky v podniku v centre mesta. Aaaaaha, začína ti to dochádzať, však?

Ako ušetriť € 20 ročne na servítkach

Nákup jedla v McDonald’s mi poskytne hromádku servítok, z ktorých časť mi zabalí obsluha a časť si pribalím sám. Tie sa dajú použiť namiesto vreckoviek na smrkanie, namiesto papierových kuchynských utierok a keď to veľmi treba, aj namiesto toaletného papiera.

Ako ušetriť ďalších výrazne viac ako € 20 ročne

Apropo, toaletný papier… Ten už som nekupoval dlhé roky. Jasné, že keď som “nútený” prespať na akomkoľvek ubytovacom zariadení, neexistuje, že by som odtiaľ odišiel bez jednej celej (tej “zásobnej”) a jednej načatej rolky. Tie sú automaticky v cene ubytovania, len to málokto vie. Aj z návštevy podniku, kde sa stretnú tie dve okolnosti, že za prvé, na toalete je pripravená zásoba papiera a za druhé, ja mám so sebou ruksak či nejakú tašku, si nevyhnutne nejakú tú rolku prinesiem. Tiež je to v cene jedla či niečoho iného, za čím som do podniku prišiel – len na to nikdy nikto neupozorní. A personál si takto zákazníkmi nevyzdvihnutý tovar určite nosí domov…

Napísať som však chcel o inom tipe na šetrenie: zbieram letáky s akciovými ponukami. Takisto neváham zbaliť kôpku časopisov, ktorú vidím vyhodenú v kontajneri na papier, keď vynášam smetie. Nie je to žiadna hanba a medzi papierovým odpadom je spravidla relatívne čisto. Cca každý polrok sa takto papiera nazbiera dosť na to, aby som mohol

zavolať pojazdného zberača, ktorý mi ho vymení za toaleťák.

Kedysi aj za kuchynské utierky, ale tie už mi poskytuje korporát, čo ma zneužíva ako lacnú pracovnú silu. Ozaj, čo tak môže stáť zásobník na tie obrovské kotúče toaletného papiera? Lebo namontovať si taký doma na wc, poskytla by mi firma aj toaleťák… A zberový papier by som mohol meniť za prípravky na umývanie riadu alebo priamo za hotovosť.


Pevne verím, že tento článok – nech je jeho podstata myslená akokoľvek seriózne a relevantne – nebude nikto brať úplne, úplne vážne. Z istej časti je to myslené ako fór. I keď za jednotlivými tipmi na šetrenie si neochvejne stojím.


Zdrojom ilustračnej fotografie a spolu s ňou takmer všetkých na tomto webe je môj vlastný archív. Nefotím v tom pravom zmysle slova. Iba pre vlastnú radosť a zábavu “lovím zaujímavé pohľady”.

Médiá mi prisúdili titul "guru erotického priemyslu na Slovensku". Po bezmála 20-ich rokoch pôsobenia v oblasti zábavy skutočne viem o tejto brandži prvé aj posledné. Som označovaný tiež za "priekopníka", "znalca" a "odborníka" na sexbiznis a všetko súvisiace. Okrem toho sa však považujem aj za blogera a tak trocha za spisovateľa. Píšem od strednej školy. Nakoľko vysvitlo, že ma to nielenže baví, ale som v tom aj kurva dobrý - robím to teraz na zákazku. Stal som sa excelentným copywriterom za rozumné náklady, pretože ma to nemusí živiť a stále to vnímam ako platené hobby. Ergo som človekom, ktorý vie nielen o čom píše, ale hlavne ako to napísať tak, aby si to ty ako čitateľ na internete vôbec našiel.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *