Ako ušetriť € 20 ročne na bežných nevyhnutných veciach
Andyho svet

Byť držgrošom znamená musieť citeľne menej makať na vlastnú spotrebu

Som držgroš a som na to hrdý. Na úvod môjho návodu ako ušetriť € 20 ročne pre objasnenie vysvetlím, čomu vďačím za ten úžasný dar, že som podľa mňa šetrný, podľa mojej bývalej priateľky * lakomý. Vďaka čomu žijem s minimálnymi prevádzkovými nákladmi na seba samého. (Aktualizované 14. 09. 2023)

* Podľa presne tej bývalej priateľky, ktorú som na jej narodeniny (zdôrazním, že mesiace po našom rozchode a zároveň skôr, než sme spolu znova začali spávať…) pozval do najdrahšieho steak house v meste. No a čo, že som na to použil (aj) 30-eurový voucher, ktorý som získal za používanie kreditnej karty…? Lebo aj kreditka vie ušetriť nejaké tie eurá, ak ju človek používa správne. Správne z pohľadu žgrloša, nie z pohľadu banky.

Moja inteligencia nestačí na to, aby som pochopil. Prečo štát, ktorý produkuje cca 4-násobok elektrickej energie v porovnaní s jeho (s)potrebou, musí svojim občanom niekoľkonásobne zvýšiť jej cenu. Nie som však “konšpirátor” – teda v tom zmysle, že o podobných veciach nepíšem a celkovo sa nimi nezaoberám. Pretože myslím si a je mi jasné to príslovečné svoje. Ale načo…? Poďme k téme.

Doplnený tip ako ušetriť € 20 ročne

sa budem zakaždým snažiť umiestniť na niektoré z popredných miest. Aby ho ľahšie našli tí, ktorí sa sem vracajú.

Vyrastal som nie práve so strýkom, ale zato s otcom držgrošom. * A so šetrnou mamičkou. O tom prvom napíšem viac. K mamičke len toľko, že aj dnes, v čase príjmu vo výške dvoch úbohých slovenských dôchodkov (spolu cca € 750) dokáže nielenže fungovať a podporovať aj moju sestru s jej dvoma malými deťmi… Ale navyše ešte mesiac čo mesiac odkladať tu € 50, tu stovku, tu dve. A sporiť tým na… no, vlastne v konečnom dôsledku asi pre mňa a pre sestru – pretože pri jej šetrnosti si nedokážem predstaviť, že/na čo by tie peniaze vlastne sama minula.

* Píšem to, prirodzene, so všetkou láskou a úctou. Môj otec vie, že ho všetci považujú za držgroša a ja sa úprimne domnievam, že on je na to v podstate hrdý.

Otec je alebo skôr bol extrémistom. Jedným ilustračným príkladom za všetky je fakt, že na rannú hygienu mu stačí zopár kvapiek vody, ktoré vypadnú z vodovodnej batérie, keď na jej koniec pritlačíš prst. Nimi si pretrie oči a je vybavené. 🙂

Veď čo viac šetrný človek potrebuje…?

Či som chcel, či nechcel – šetrnosť je nákazlivá a zo mňa sa nevyhnutne musel stať človek s podobne úsporným fungovaním. V mnohom som rokmi zlenivel, mnohé zo mňa partnerky vo vzťahoch postupne vytĺkli. Ale sú aj praktiky a postupy, ktoré som rokmi vycibril k dokonalosti. Čo tvrdím s neochvejnou istotou, pretože skromnosti ma nikto neučil. A keď som raz v niečom najlepší, pochválim sa tým sám a nečakám, kým to spraví niekto iný, haha.

A ide sa na reálne, jasné, zrozumiteľné, pritom úplne jednoduché tipy, ako ušetriť € 20 ročne. Alebo aj citeľne viac.

Ako ušetriť € 20 ročne na ohreve vody

Neplať za teplú vodu tam, kde ti – keď sa aj poserieš – tečie tak či tak studená. Je to jednoduché. Prídeš zvonku a ideš si umyť ruky. Nech nastavíš batériu akokoľvek, potečie studená. Musí najprv odtiecť, aby tiekla teplá – lenže to už máš ruky vlastne umyté. Pretože nie si až tak fajnová fiflenka (v prípade ženy) či až taká sračka (v prípade muža), aby si čakal/a. Keď si štvorčlenná rodina zvykne nastaviť batériu na studenú vodu – pretože tak či tak potečie studená – je to skutočne cesta, ako ušetriť € 20 ročne. Ak nie viac.

Naozaj nikto nie je tak posratý, aby si ruky nemohol umyť studenou vodou. O zdravotných benefitoch škoda písať, nebudem nosiť stebielka do senníka. Zato za ohrev vody tam, kde aj tak tečie jedine studená, platí iba hlupák.

Ako ušetriť cca € 88 na telekomunikačných službách

Tento tip nie je o pre niekoho smiešnej dvacke ročne, ušetrenej na nejakej blbosti. Domnievam sa, že bezmála stovka za rok už je citeľný peniaz. A jasné, že toto nie je úspora pre každého.

  • Po prvé, nevyhnutné sú určité okolnosti – tie však spĺňa každý druhý užívateľ telekomunikačných služieb.
  • Po druhé, treba mať gule, nesmieš byť posratá/ý z poskytovateľa služieb a musíš si vedieť dupnúť.

V byte, ktorý som prenajímal, som odoberal káblovú televíziu s internetom. Nejaké dva, tri roky som to v podstate neriešil. Bol som na tom, že mám tieto služby za najnižšiu alebo takmer najnižšiu cenu na trhu. Pri ich objednaní od tejto spoločnosti to tak bolo, i keď fakt je, že medzičasom dospela nejaká tá konkurencia. Lenže jednak mal som tam viazanosť a jednak hradilo mi to v podstate nájomné – nemal som potrebu zapodievať sa tým. Ostatné dva roky som dokonca ani nežil v Bratislave, kde tento byt mám.

A bol som tak nejako v presvedčení, že mám dobrú cenu

Došlo však k zmenám a do bytu sa (zasa) sťahujem ja sám. Zhodou okolností končila aj viazanosť, tak som dal výpoveď. S tým, že ak nenájdem porovnateľné služby za lepšiu cenu, výpoveď odvolám. Priniesol som vrátiť zariadenia s upozornením, že je šanca zostať naďalej u nich. Že to ešte zvažujem – mal som na to bezmála 2 mesiace.

Na moje príjemné prekvapenie (nie šok, pretože robia to aj iní) mi okamžite boli ponúknuté nové, neporovnateľne modernejšie prístroje. Zobral som si ich s tým, že ak predsa len zmluvu vypoviem, jednoducho ich zasa prinesiem.

Vzápätí som

prišiel na to, ako ušetriť € 20 ročne niekoľkonásobne

Poštou mi prišla ponuka – zrazu – na špeciálnu vernostnú cenu € 12.80 (namiesto doterajších € 20.10). Fajn, píšem im, ak tá ponuka platí, je pre mňa zaujímavá. Samozrejme, vysvitol háčik v podobe 2-ročnej viazanosti. Ja mám však v úmysle byt cca o rok predať a to som im aj napísal. S výzvou, nech mi urobia podobne zaujímavú ponuku na 12-mesačnú viazanosť. No a čuduj sa svete, išlo to za € 12.80 aj na rok.

Mesačne teda ušetrím € 7.30, čo robí uvedených cca € 88 za rok. Stačilo iba dať najavo pevný záujem odísť a potom

neustúpiť a dožadovať sa akciovej ceny

aj za iných než poskytovateľom stanovených podmienok. Všeobecne – služby tohto charakteru treba minimálne každoročne aktualizovať. Je to cesta, ako ušetriť € 20 ročne niekoľkonásobne. Meniť banku, kde máš bežný účet = zanedbateľná úspora, meniť poistky a poisťovne = príjemná úspora.

Ale hlavne: aktualizovať hypotéky, prenášať ich bez váhania do banky, ktorá ponúkne lepšie podmienky. Môžeš byť na tom, že úrok 1.19 %, ktorý aktuálne máš, je príjemný a ty si rád, že ti (nie prvú) hypotéku tá banka vôbec schválila. Pretože si si musel na pár mesiacov nájsť doplnkové zamestnanie, aby si splnil zákonné limity. Keď tu zrazu vysvitne, že inej banka v prípade pokračujúcej hypotéky nielenže bude stačiť tvoje čestné prehlásenie o príjme. Ale že ti dá špeciálny “kampaňový” úrok – sadni si – 0.40 %! Samozrejme, že som na toto celé neprišiel sám. Napíš mi a ja ťa veľmi rád odkážem na absolútnych machrov, ktorí sa totálne a priam extrémne špecializujú na hypotekárne úvery.

Ako neplatiť aktuálne zvyšované ceny operátorom

Tento trik nie je z mojej hlavy. Vďačím(e) zaň môjmu kamarátovi z môjho (budúceho) podcastu “Cukor a bič”, Borgiovi. Funguje však, len ak nemáš viazanosť – bez ohľadu na to, či odoberáš mobilný paušál, internet, televíziu alebo akúkoľvek kombináciu týchto služieb.

Už ti zrejme prišiel oznam o zvýšení ceny, lebo bla, bla. Kontaktuj ich s tým, že so zvýšením nesúhlasíš. Že si raz podpísal/a nejakú dohodu s ponukou služieb za stanovenú cenu. A že nevidíš dôvod súhlasiť so zvýšením. Borgiovi to fungovalo – operátor mu v momente, kedy oznámil, že teda odíde ku konkurenciu, poskytol “špeciálnu obchodnú zľavu”. Čuduj sa svete, presne vo výške zvýšenia. Ušetrených cca € 24 ročne.

Pýtaš sa, ako ušetriť € 20 ročne a viac na elektrine?

Vypínaním hernej konzoly. Myslím úplne tvrdým vypínaním, odpájaním od napätia. Nie iba prepnutím do “stand by” stavu. Samotní dodávatelia elektrickej energie ako napr. Stredoslovenská energetika tvrdia, že práve týmto spôsobom je možné ušetriť ročne až okolo € 30.

Vyťahovanie nabíjačky zo zástrčky bolo dlho “in”

v zmysle úspory energie. Merania potvrdili, že istý mikro-odber skutočne nabíjačka, ktorá nenabíja, no napriek tomu nečinne trčí v zástrčke, robí. Je tak malý, že zmerať ho je schopné len extrémne citlivé zariadenie. Preto mnohé testy v tomto duchu presviedčali spotrebiteľov, že v momente, keď je mobil, tablet, laptop a pod. nabitý, k odberu elektriny zo siete neprichádza.

Výpočty ukazujú, že vyťahovaním jednej nabíjačky zo zástrčky po nabitý mobilu sa reálne ušetrí približne euro ročne. Zdalo by sa teda, že zapodievať sa touto úsporou je ako zachraňovať Titanic čajovou lyžičkou (nie sú to moje slová, ale netuším, komu je tento výrok pripisovaný). Nesúhlasím. Pretože hovorí sa aj “cent k centu…”.

Existuje taký vtip. Bavia sa v ňom dvaja kamaráti.
“Prečo fajčíš? Vieš, koľko peňazí by si bol ušetril, nemať tento zlozvyk…?”
“Vážne? No koľko?”
“Už si za tie roky mohol mať ferrari.”
“A ty fajčíš?”
“Jasné, že nie!”
“Okej, kde teda parkuješ s tvojím ferrari?!”

Mne osobne sa nijako zvlášť vtipným nezdá. Na túto otázku by som ja ako človek, ktorý si za svoj život ani raz nepotiahol zo zapálenej cigarety, býval odpovedal niečo ako:
“Mám okrem iných byt v hlavnom meste kúpený za hotovosť. Stačí to?”

To je totiž princíp, ktorým ja sa pozerám na šetrenie centov, eur – o dvacke či ešte väčšej sume ani nepíšuc.

Ako ušetriť € 20 ročne na kozmetike

Popravde, pri tomto tipe na úsporu v domácnosti mám dojem, že v ňom neprinesiem na trh nič nové. Že to robí každý. Pretože je natoľko prirodzený, až sa mi o ňom nechce písať. Ale snáď sa nájde niekto, pre koho predsa len bude tipom novým a teda užitočným. Alebo som naozaj tak prepnutý v šetrení v domácnosti, že mi prídu ako samozrejmé veci, nad ktorými ty pokrútiš hlavou a v duchu skonstatuješ, že mi musí úplne drbať.

Hromada kozmetických prípravkov sa predáva v tubách. A z tuby vždy, ale naozaj vždy dokážeš ešte niečo vydolovať. Zo zatvorenej tuby. Keď mne nejaká kozmetika v tube dochádza, tubu poriadne povytláčam rúčkou zubnej kefky (čo sa divíš, je predsa poruke v kúpeľni) a následne ju zrežem cca 2 cm pod jej najširšou časťou. Keď to raz urobíš a nakukneš dovnútra, odpadneš. Áno, skutočne až takáto hrsť kozmetiky doteraz končila v odpade. Smutné, však?

Prirodzene, takto rozrezanú tubu jednoducho znova a opakovane uzavrieš násilným opätovným nasunutím zrezanej časti. Ak si zrátaš za celý rok použité a nie na 100 % využité pleťové krémy, zubné pasty, krémy na ruky atď. – som si pomerne istý, že vzniknutá úspora urobí výrazne viac než dvacku ročne.

Ak môj opis nebol úplne jasný, vráť sa sem neskôr – pribudne foto. Vo chvíli písania tohto blogu, žiaľ, nemám čo odfotiť.

Ako ušetriť € 20 ročne na umývaní riadu

K fotogalérii nižšie vlastne ani nie je čo napísať. Snáď len toľko, že na prípravok na umývanie riadu (a podobne je to napr. s tekutými mydlami či so sprchovými šampónmi) by sa dala aplikovať aj vyššie opísaná metóda šetrenia s kozmetikou. Sú však prípady, kedy nasledovné riešenie je technicky jednoduchšie a/alebo praktickejšie:

Ako ušetriť (a to prekvapivo!) € 10 ročne

Vypínaním rýchlovarnej kanvice krátko predtým, než začne vrieť voda. Veď podľa jej zvuku už každý pozná, že to na ňu ide. Na vodu. Že každou sekundou začne bublať. Je nielen zbytočné, ale priam kontraproduktívne stáť pri nej a čakať. Kým sa vypne sama, kým to cvakne.

99 % toho, čo si zalievame vodou z kanvice, sa aj tak vyslovene nemá zalievať vodou vriacou, ale iba horúcou. Vriaca voda nerobí dobre čaju ani instantnej káve. Je to všeobecne známe a napriek tomu väčšina ľudí (smutne) kašle na to a nevypína. Lenže kto vypína, ušetrí medzi € 5 a € 20 ročne – podľa toho, akú časť týchto nápojov si pripravuje doma a s akou časťou vydrží do práce. Tam to cvaká zamestnávateľ a teda tam to zaujíma iba tých, ktorí nerozmýšľajú len šetrne, ale aj ekologicky. (I keď ono to veľmi úzko súvisí, často však environmentálne hľadisko je žgrlošom ukradnuté. A naopak. Viac o mojom postoji v tomto kontexte v závere článku.)

Ono aj tak: voda tesne pred vypnutím kanvice má možno 90 či 95 stupňov. Čakať, kým bude mať stupňov 100, je nezmysel. Ak už nič iné, je to zbytočná strata času. Zvlášť, ak naozaj stojíš pri tej kanvici a čakáš.

Ešte raz o šetrení na rýchlovarnej kanvici

Nezohrievaj, poťažmo následne ešte aj nevylievaj to, čo netreba. Príklad zo života. Idem si variť instantnú kávu (a už vieš, že to takmer určite nie je o mne). Približne decovú, možno deci a pol veľkú. Vodu do kanvice však napúšťam cca 10 sekúnd. Za ten čas jej natečie asi 500 ml. Naberám si “nesku”, chystám cukor a mlieko. (Zasa – píšem zjavne nie o sebe. Ja pijem kávu, nie kakao.) Voda medzičasom zovrie, kanvica sa vypína. Použijem

mojich 150 ml na zaliatie, zvyšok vylievam do drezu.

Odhliadnuc od vody samotnej, za ktorú som zaplatil, dvakrát platím zbytočne minutú elektrinu. Jednak tú, ktorá zohrievala vodu na 100 °C, ako to vysvetľujem vyššie. A jednak tú, ktorá zohrievala tých nepotrebných 350 ml vody. Pritom stačilo napustiť si vodu do prázdnej šálky, tým si presne namerať potrebné množstvo a iba to zohriať. Na 90 °C, ergo nečakať zbytočne, nešetrne a pre mňa až neuveriteľne pohodlne, kým sa kanvica vypne sama. A bolo by ušetrené.

Viem dokonca o ľuďoch, ktorí v záujme ochrany plastového potrubia počas vylievania zbytočne zovretej vody pustia k tomu ešte aj studenú. Podobne ako to mnohí robia napr. pri zlievaní vody z práve uvarených cestovín. Keď už to chceš robiť (a pri tých cestovinách to dáva zmysel), napusti radšej trochu studenej vody priamo do hrnca. Tým horúcu vodu z cestovín schladíš a použiješ na to

len zlomok množstva, ktoré by inak bolo vytieklo.

Cestovinám to neublíži, nestihnú sa citeľne ochladiť. V tej súvislosti mám však ďalší tip. Možno nie na to, ako ušetriť € 20 ročne, no niečo predsa. Ja osobne si vodu z cestovín či ryže odkladám. Na varenie ďalších cestovín, ryže alebo polievky. Príp. na poliatie izbových rastlín po jej vychladnutí. Aj tie sú schopné zužitkovať niektoré vylúhované minerály.

Ako ušetriť € 20 ročne vďaka zamestnávateľovi

Nie každý má to šťastie, že si kopu spotrebných vecí do domácnosti môže nosiť z práce. Mne osobne môj zamestnávateľ poskytuje:

  • tekuté mydlo, ktoré si prelievam z bandasiek do pollitrových pet fliaš;
  • papierové kuchynské utierky vo forme zvyškových kotúčikov, ktoré zvýšia pri ich výmene obsluhou toaliet za celé;
  • ovocie, ktorým nás zásobuje v množstvách naším tímom nespotrebovateľných;
  • kancelársky papier;
  • rôzne spotrebné kancelárske potreby.

Okej – fakt je, že zamestnávateľ o týchto mojich bonusoch nevie. Poskytujem si ich vo vlastnej réžii a nikomu to neprekáža. Teda prinajmenšom pokým o tom nikto nevie.

Ako ušetriť € 20 ročne na papierových vreckovkách

Kuchynské utierky tým, že boli vlastne pôvodne určené na utieranie rúk, sú pomerne pevné a savé. Do útržka o rozmere cca 10×20 cm sa odborník ako ja dokáže vysmrkať tak zo dvadsaťkrát. Samozrejme, takáto viacnásobná vreckovka musí mať v byte svoje miesto na preschnutie. Podľa možnosti skryté, (ženské) návštevy niečo podobné z ťažko pochopiteľných dôvodov spravidla nevidia rady.

Ako ušetriť € 20 ročne na (zbytočne spláchnutej) vode

Písať o splachovaní je určite mlátením prázdnej slamy – ale zmienim sa. Aby sa nemyslelo, že snáď pri všetkom mojom šetrení paradoxne plytvám vodou. Prvá cesta takmer každého človeka a určite každého chlapa po zobudení sa vedie na toaletu. U mňa je to najprv malá potreba – no nakoľko viem, že do pol hodiny príde aj na veľkú, je absolútne samozrejmé, že po tej prvej nespláchnem. Svedomie by mi to nedalo.

Rovnako samozrejmé pre mňa počas spoločného života s bývalkou bolo, že pred každou návštevou toalety som sa jej spýtal, či nepotrebuje ísť aj ona. A ak išla, nesmela spláchnuť, prirodzene. Pretože jej vyložený (iba ten malý, zasa nebuďme zvieratá…) náklad som doplnil mojím (to už ktorýmkoľvek) a až vtedy sa použila voda na spláchnutie. Litre denne v zásobníku a centíky denne v domácom rozpočte ušetrené. Ale opakujem: toto určite robí každý, spísal som to len pre pripomenutie.

Za rovnako samozrejmé považujem močenie v sprche

Tam to nevadí vôbec nikomu a nielenže to nie je v mojich očiach žiadnou hanbou. Naopak, podľa môjho názoru by toto mali učiť na základných školách. A ak máš pocit, že teraz už si fakt robím prdel… Tak práve tento bod myslím kurevsky vážne!

Ako šetriť v obchodoch vydrbávaním so systémom

Vernostné karty sú spravidla nanič, česť výnimkám. Nálepky za nákupy som zbieral raz v živote a to v roku 2007, keď sa za ne potom dala s veľkou zľavou kúpiť vkusná, praktická a kvalitná cestovná taška na kolieskach. Samozrejme, že jej výslednú nákupnú cenu som si vopred porovnal s cenami podobného tovaru na internete. A následne som… nie, nenakupoval som, aby som nálepky získal za odmenu. Cez sociálnu sieť som našiel kamošku, ktorá pre daný reťazec pracovala a tá mi priniesla kompletne “vylepenú” kartičku. Ja už som len doplatil za tašku – a mám ju dodnes, keďže s ňou šetrne zaobchádzam.

Kupóny aké nedávno zaviedla jedna reťazovka, môžu zlákať na nákup niečoho, čo človek v skutočnosti (až tak) nepotrebuje. Keď aj mal na prvé videnie pocit, že sa to hodí. Vydrbávam s tým tak, že si kupón, ktorý sa mi zdá lákavý, prezerám viac dní po sebe. V deviatich prípadoch z desiatich usúdim, že to predsa len nepotrebujem – a mám ušetrené.

Ako ušetriť výrazne viac ako € 20 ročne na nápojoch

Pri nákupe čohokoľvek fľaškového sa dajú ušetriť litre nápoja ročne. Stačí venovať nákupu o máličko viac času a dôkladne vyberať tie najplnšie fľaše. Rozdiely sú niekedy v celých glgoch. A čo taký lepší (no, lepší… povedzme drahší) alkohol?! Uvedom si, koľko stojí 2-centilitrový štamperlík kvalitnej značkovej whisky v podniku v centre mesta. Aaaaaha, začína ti to dochádzať, však?

Ako ušetriť € 20 ročne na servítkach

Nákup jedla v McDonald’s mi poskytne hromádku servítok, z ktorých časť mi zabalí obsluha a časť si pribalím sám. Tie sa dajú použiť namiesto vreckoviek na smrkanie, namiesto papierových kuchynských utierok a keď to veľmi treba, aj namiesto toaletného papiera.

Ako ušetriť ďalších výrazne viac ako € 20 ročne

Apropo, toaletný papier… Ten už som nekupoval dlhé roky. Jasné, že keď som “nútený” prespať na akomkoľvek ubytovacom zariadení, neexistuje, že by som odtiaľ odišiel bez jednej celej (tej “zásobnej”) a jednej načatej rolky. Tie sú automaticky v cene ubytovania, len to málokto vie. Aj z návštevy podniku, kde sa stretnú tie dve okolnosti, že po prvé, na toalete je pripravená zásoba papiera a po druhé, ja mám so sebou ruksak či nejakú tašku, si nevyhnutne nejakú tú rolku prinesiem. Tiež je to v cene jedla či niečoho iného, za čím som do podniku prišiel – len na to nikdy nikto neupozorní. A personál si takto zákazníkmi nevyzdvihnutý tovar určite nosí domov…

Napísať som však chcel o inom tipe na šetrenie: zbieram letáky s akciovými ponukami. Takisto neváham zbaliť kôpku časopisov, ktorú vidím vyhodenú v kontajneri na papier, keď vynášam smetie. Nie je to žiadna hanba a medzi papierovým odpadom je spravidla relatívne čisto. Cca každý polrok sa takto papiera nazbiera dosť na to, aby som mohol zavolať

pojazdného zberača, ktorý mi ho vymení za toaleťák.

Kedysi aj za kuchynské utierky, ale tie už mi poskytuje korporácia, čo ma zneužíva ako lacnú pracovnú silu (vtip). Ozaj, čo tak môže stáť zásobník na tie obrovské kotúče toaletného papiera? Lebo namontovať si taký doma na wc, poskytla by mi firma aj toaleťák… A zberový papier by som mohol meniť za prípravky na umývanie riadu alebo priamo za hotovosť.

Poznámka z roku 2022: pojazdní zberači zrejme vykapali. Dnes už treba papier odviezť do zberného dvora. Za tip na niekoho, kto to urobí za mňa (v hlavnom meste), ponúkam reálnu vecnú odmenu!

Ako šetriť a byť environmentálne zodpovedným zároveň

Nakoľko TOTO je to, čo mňa osobne veľmi, keď aj možno nie úplne najviac zaujíma a čo riešim. Príklad. V taštičke, ktorú si so sebou beriem von najčastejšie, mám okrem iným užitočných drobností aj ázijské paličky. A nie tie jednorazové. Chutí mi taká tá slovenská ázijská kuchyňa * a zároveň naozaj rád jem paličkami. Často aj iné jedlá ako rizoto a pod. Je to snáď šetrnosť, poťažmo skúposť, používať vlastné paličky? Sotva, keďže sú zadarmo. V tomto prípade šetrím len prírodné zdroje. A robím to rovnako rád aj keď šetrím cengotavé chechtáky.

* Zatiaľ som nebol v Ázii a teda nejedol som skutočné ázijské jedlo. Je mi však jasné, že výtvory, ktoré sa predávajú tu u nás – keď ich aj varia reálni Aziati – majú od tej tradičnej ázijskej kuchyne brutálne ďaleko.

Námety ako ušetriť € 20 ročne som vyčerpal

Mám však ešte tip, ako si zaujímavou formou privyrobiť. Eviduješ, že sa dá darovať plazma? V susednom Rakúsku, v mestečku iba 15 km vzdialenom od Bratislavy, môžeš za túto ľudomilnú činnosť dostať celkom zaujímavé peniaze.

Pevne verím, že tento článok – nech je jeho podstata myslená akokoľvek seriózne a relevantne – nebudeš brať úplne, úplne vážne. Z istej časti je myslený ako fór. 🙂 I keď za jednotlivými tipmi na šetrenie si neochvejne stojím.


Zdrojom titulnej fotografie a spolu s ňou takmer všetkých na tomto webe je môj vlastný archív. Zatiaľ sa ešte nedá napísať, že by som robil skutočnú fototvorbu v pravom zmysle slova. Zatiaľ iba pre vlastnú radosť a zábavu “lovím zaujímavé pohľady”.

Ako na autora tohto webu na mňa môžeš nazerať optikou podľa vlastnej voľby. Ak budeš chcieť, uvidíš zdanlivo arogantného, holohlavého a výrazne tetovaného grázla. Médiami titulovaného "guruom erotického priemyslu" a za jednu jeho zložku kedysi dokonca stíhaného. Ak sa rozhodneš inak, uvidíš vo mne možno až prekvapivo duchovne založeného človeka s nadhľadom, žijúceho podľa karmických princípov. Fungujúceho vo vlastnom malom svete. Konajúceho s presvedčením, že každý je strojcom vlastnej spokojnosti a že hranica akéhokoľvek konania je presne tam, kde by mohlo uškodiť niekomu inému. Pestovateľa orchideí, držiteľa najvyššej čiže Kňazovického medaily za 100 bezplatných darovaní krvi (iba na Slovensku). Chlapa komunikujúceho na vysokej úrovni, keď aj bez najmenšej servítky pred ústami. Člena Mensy, ktorý nemá problém relevantne použiť vulgarizmus. Šikovného "textára" - blogera, copywritera, spisovateľa. Voľba uhla pohľadu - napokon, tak ako všetkého v živote - je len a len na tebe. A maj na pamäti, že tvoj výber optiky spätne veľa vypovedá o tebe.

2 komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *