Brika ma pobavila. Prekvapila, ale nastúpil som dobrovoľne a bez nátlaku.
Bratislavčan v Košiciach

Dnes ma v KE pobavilo – alebo slovník košických slov, časť prvá

Keď Bratislavčan počuje (dobre, tak keď JA počujem) výraz “brika”, prvou asociáciou na to, čo by to mohlo znamenať, je niečo ako kočiar. Vygoogliť toto slovo je takmer nemožné, preto si môžem len matne spomenúť na jeho použitie v knihách. Lebo tých som najmä ako adolescent prečítal požehnane. Napriek otcovým zákazom, keďže to údajne “kazí zrak”.

Brika je to, čím cestoval Sherlock Holmes,

ak si dobre spomínam. Počuť však upozornenie “Pozor, brika!” v Košiciach, zbytočne sa človek bude obzerať po koňoch a zbytočne bude načúvať, z ktorej strany začuje dupot podkov.

Na východe totiž slovenčina žije svojím vlastným neviazaným – a hlavne zjavne ničím neobmedzovaným – životom. I keď nedá mi na tomto mieste nezmieniť, že v mojej predstave z minulosti rozprávali východniari podstatne mäkšie. Realita je však úplne inde.

V Košiciach “brika” znamená električku

Brika ako košická električka - alebo električkou po Košiciach

A zdôrazňujem to “v Košiciach”, lebo aj sami východniari uznávajú, že toto synonumum sa zrejme nepoužíva nikde inde na východe, na Slovensku a ani vo svete. Len a len “f to tych Košicoch”.

Celkom rád by som zistil, kde sa takýto slovný zvrat vlastne vzal. Ako došlo k tomu alebo ako a komu napadlo, použiť výraz pre jednu vec na oznaženie niečoho úplne iného. Je to vtipné a pobavilo ma to podobne ako už a ešte kopa ďalších vecí. (Nie vyslovene vtipným, zato pomerne zábavným je fakt, že brikou sa dá jazdiť aj bezplatne. Presný návod ako na to prinášam v tomto článku o cestovaní mhd zadarmo.)

V každom prípade, záver je, že

keď v Košiciach cestuješ brikou, necestuješ z minulosti.

Naopak. Električkové spojenie funguje tu v Košiciach podľa mojich skúseností najlepšie spomedzi arzenálu prostriedkov mhd. (“Arzenál” je zrejme pekelne silné slovo, keď ide o dva typy dopravných prostriedkov: briky a busy. Lebo trolejbusy pred pár rokmi premávať prestali – zatiaľ som nepátral po dôvodoch – a ako novému Košičanovi mi zosáva iba dúfať, že aktuálny primátor, ktorého som tiež volil, dodrží predvolebný sľub a znovu ich aktivuje. I keď na druhej strane ani vlastne neviem, po akých trasách jazdili alebo by mohli.)


Zdrojom titulnej fotografie a spolu s ňou takmer všetkých na tomto webe je môj vlastný archív. Zatiaľ sa ešte nedá napísať, že by som robil skutočnú fototvorbu v pravom zmysle slova. Zatiaľ iba pre vlastnú radosť a zábavu “lovím zaujímavé pohľady”.

Ako na autora tohto webu na mňa môžeš nazerať optikou podľa vlastnej voľby. Ak budeš chcieť, uvidíš zdanlivo arogantného, holohlavého a výrazne tetovaného grázla. Médiami titulovaného "guruom erotického priemyslu" a za jednu jeho zložku kedysi dokonca stíhaného. Ak sa rozhodneš inak, uvidíš vo mne možno až prekvapivo duchovne založeného človeka s nadhľadom, žijúceho podľa karmických princípov. Fungujúceho vo vlastnom malom svete. Konajúceho s presvedčením, že každý je strojcom vlastnej spokojnosti a že hranica akéhokoľvek konania je presne tam, kde by mohlo uškodiť niekomu inému. Pestovateľa orchideí, držiteľa najvyššej čiže Kňazovického medaily za 100 bezplatných darovaní krvi (iba na Slovensku). Chlapa komunikujúceho na vysokej úrovni, keď aj bez najmenšej servítky pred ústami. Člena Mensy, ktorý nemá problém relevantne použiť vulgarizmus. Šikovného "textára" - blogera, copywritera, spisovateľa. Voľba uhla pohľadu - napokon, tak ako všetkého v živote - je len a len na tebe. A maj na pamäti, že tvoj výber optiky spätne veľa vypovedá o tebe.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *