Brika ma pobavila. Prekvapila, ale nastúpil som dobrovoľne a bez nátlaku.
Bratislavčan v Košiciach

Dnes ma v KE pobavilo – alebo slovník košických slov, časť prvá

Keď Bratislavčan počuje (dobre, tak keď JA počujem) výraz “brika”, prvou asociáciou na to, čo by to mohlo znamenať, je niečo ako kočiar. Vygoogliť toto slovo je takmer nemožné, preto si môžem len matne spomenúť na jeho použitie v knihách. Lebo tých som najmä ako adolescent prečítal požehnane. Napriek otcovým zákazom, keďže to údajne “kazí zrak”.

Brika je to, čím cestoval Sherlock Holmes,

ak si dobre spomínam. Počuť však upozornenie “Pozor, brika!” v Košiciach, zbytočne sa človek bude obzerať po koňoch a zbytočne bude načúvať, z ktorej strany začuje dupot podkov.

Na východe totiž slovenčina žije svojím vlastným neviazaným – a hlavne zjavne ničím neobmedzovaným – životom. I keď nedá mi na tomto mieste nezmieniť, že v mojej predstave z minulosti rozprávali východniari podstatne mäkšie. Realita je však úplne inde.

V Košiciach “brika” znamená električku

Brika ako košická električka - alebo električkou po Košiciach

A zdôrazňujem to “v Košiciach”, lebo aj sami východniari uznávajú, že toto synonumum sa zrejme nepoužíva nikde inde na východe, na Slovensku a ani vo svete. Len a len “f to tych Košicoch”.

Celkom rád by som zistil, kde sa takýto slovný zvrat vlastne vzal. Ako došlo k tomu alebo ako a komu napadlo, použiť výraz pre jednu vec na oznaženie niečoho úplne iného. Je to vtipné a pobavilo ma to podobne ako už a ešte kopa ďalších vecí. (Nie vyslovene vtipným, zato pomerne zábavným je fakt, že brikou sa dá jazdiť aj bezplatne. Presný návod ako na to prinášam v tomto článku o cestovaní mhd zadarmo.)

V každom prípade, záver je, že

keď v Košiciach cestuješ brikou, necestuješ z minulosti.

Naopak. Električkové spojenie funguje tu v Košiciach podľa mojich skúseností najlepšie spomedzi arzenálu prostriedkov mhd. (“Arzenál” je zrejme pekelne silné slovo, keď ide o dva typy dopravných prostriedkov: briky a busy. Lebo trolejbusy pred pár rokmi premávať prestali – zatiaľ som nepátral po dôvodoch – a ako novému Košičanovi mi zosáva iba dúfať, že aktuálny primátor, ktorého som tiež volil, dodrží predvolebný sľub a znovu ich aktivuje. I keď na druhej strane ani vlastne neviem, po akých trasách jazdili alebo by mohli.)


Zdrojom ilustračnej fotografie a spolu s ňou takmer všetkých na tomto webe je môj vlastný archív. Nefotím v tom pravom zmysle slova. Iba pre vlastnú radosť a zábavu “lovím zaujímavé pohľady”.

Krátkozraký a/alebo zadubený človek vníma holohlavého a potetovaného grázla. Drzého a pôsobiaceho v erotickom priemysle, za čo bol dokonca stíhaný. Inteligentný človek s nadhľadom vidí na úrovni komunikujúceho a distingvovane sa vyjadrujúceho blogera a copywritera, píšuceho bez servítky pred ústami. Držiteľa Diamantovej Janského plakety za 80 bezplatných darovaní krvi. Zvoleného a aktívneho zástupcu vlastníkov v bytových domoch, kde vlastní byty. Médiami titulovaného guruom za prínos a angažovanosť - keď aj vo vyslovene háklivej oblasti. Ja sám seba vnímam ako človeka, ktorý žije v hlbokej viere v potrebu dodržiavania karmických zásad. V overenom presvedčení, že každý je strojcom vlastnej životnej spokojnosti. A s pokorou pred tým, že hranica akéhokoľvek konania je presne tam, kde by mohlo uškodiť niekomu inému. No a drzo sa považujem tak trocha aj za spisovateľa. Nakoľko píšem a publikujem už od strednej školy a čiastočne ma to dokonca živí. Ako excelentný copywriter za rozumné náklady viem nielen o čom píšem, ale hlavne ako písať tak, aby to čitateľ na šíravách internetov vôbec našiel.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *