Vianočný fejtón, žiaľ, nie vtipný ani sviatočný
Vlastná próza

Vianočný fejtón, ktorému sa nedarí byť sviatočným ani vtipným

Na úvod poznámka: tento vianočný fejtón (niežeby som ho považoval za vtipný, ale ináč ten literárny žáner nazvať nedokážem) nemá tendenciu ašpirovať na pobavenie niekoho. Vlastne mal pobaviť len autora, o tom ale viac na konci.

Tak je to tu po roku zasa

Spoľahlivo, isto a pevne ako Kaliňákova pozícia vo vláde: prijebkané Vianoce. Práve vo chvíli písania tohto textu je ich (nie práve orgazmický, ale predsa) vrchol: 24. december, Štedrý večer, niečo po 18-tej hodine. Presnejšie nemám šancu a ako to tak vyzerá ani nárok vedieť to.

Tento raz sa mi, pragmaticky vzaté na 39. pokus podarilo tomu celému vcelku úspešne vyhnúť. Nie, nezostal som na svete sám. Mám milovanú partnerku, oboch rodičov plus sestru.

Napriek tomu ma to už niekoľko týždňov nezaujíma. Veľmi prakticky som sa

vyvliekol z vianočného ošiaľu hneď na jeho začiatku.

Kúpil som včas vopred iba nejakú tú hlúposť na zalepenie očí pre mňa najdôležitejšej osobe, aby som to naozaj úplne, ale že úúúplne nedojebal. No hneď nato som zabalil akékoľvek ďalšie starosti okolo čohokoľvek vianočného.

Môj čas som začal venovať absolútne nenáročnému a zbytočnému ničnerobeniu. Od polovice novembra si celé dni posedávam s preloženými nohami, vylihujem, driemem. Čítam si, píšem pamflety podobné tomuto, ktoré dokopy nikto nebude čítať. Ani starosti o vlastné zdravie si nemusím robiť: v mletých rybích prstoch (skutočne geniálna náhrada poctivých kaprích podkov z niektorého zo slovenských rybníkov) sa kosť, ktorá by mi potenciálne uviazla v hrdle, určite nevyskytne.

Vyvliekol som sa z navliekania vianočných ozdôb

(dúfam, že registruješ tú popiči slovnú hračku). Vyzul som sa z plnenia mikulášskej ponožky orieškami a mandarínkami či jednoducho iba druhou ponožkou. Netýka sa ma zdobenie stromčeka a nemusím sa trepať 100km od pohodlia vlastného bytu na to, aby som vlastnou spoločnosťou “spríjemnil večer najbližším”. Čo v skutočnosti znamená pomáhať s otravným obaľovaním kotvičiek, ich vyprážaním a potom ešte šúpaním a krájaním zeleninky na šalát.

Ako sa dá takýto vianočný fejtón / ojeb dosiahnuť?

Nie je to až také zložité, ako by sa zdalo a je to o dosť menej obdivuhodné, než by možno niekto čakal. Treba len nejaký čas vopred začať robiť protizákonné pičoviny a “oni” si to do Vianoc určite stihnú všimnúť. Aby ťa ešte pred ich príchodom mohli šupnúť do vyšetrovacej väzby a nechali ťa tam čakať, kým si všetci povybavujú všetky tie vyššie opísané

“úžasné” vianočné povinnosti a radosti.

A kým sa niekedy začiatkom leta začnú venovať tvojmu prípadu. V ideálnom prípade na to, aby zistili, že ťa vlastne mali po celý čas vyšetrovať na slobode.


Tento vianočný fejtón by mohol napísať napr. niekto, koho povedzme niekedy v novembri zatkli a obvinili z nejakej ilegálnej činnosti. A koho nechali vo vyšetrovacej väzbe počas celých vianočných sviatkov a vlastne až do leta. A koho vyšetrovanie nakoniec ukončili s tým, že ho obvinili a súdili iba z prečinu, za ktorý môže dostať kvázi len podmienečný trest. A teda že ho naozaj mali vyšetrovať na slobode… Čiže z pera niekoho v takejto nejakej situácii by hypoteticky mohlo vyliezť niečo takéto. Domnievam sa. Ale môžem sa aj úplne mýliť, prirodzene.

Ako na autora tohto webu na mňa môžeš nazerať optikou podľa vlastnej voľby. Ak budeš chcieť, uvidíš zdanlivo arogantného, holohlavého a výrazne tetovaného grázla. Médiami titulovaného "guruom erotického priemyslu" a za jednu jeho zložku kedysi dokonca stíhaného. Ak sa rozhodneš inak, uvidíš vo mne možno až prekvapivo duchovne založeného človeka s nadhľadom, žijúceho podľa karmických princípov. Fungujúceho vo vlastnom malom svete. Konajúceho s presvedčením, že každý je strojcom vlastnej spokojnosti a že hranica akéhokoľvek konania je presne tam, kde by mohlo uškodiť niekomu inému. Pestovateľa orchideí, držiteľa najvyššej čiže Kňazovického medaily za 100 bezplatných darovaní krvi (iba na Slovensku). Chlapa komunikujúceho na vysokej úrovni, keď aj bez najmenšej servítky pred ústami. Člena Mensy, ktorý nemá problém relevantne použiť vulgarizmus. Šikovného "textára" - blogera, copywritera, spisovateľa. Voľba uhla pohľadu - napokon, tak ako všetkého v živote - je len a len na tebe. A maj na pamäti, že tvoj výber optiky spätne veľa vypovedá o tebe.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *