Bezohľadní bicyklisti a ich jazda po chodníkoch pre chodcov
Andyho svet

Existuje medzinárodný deň bezohľadných cyklistov? Mal by!

Sám som bývalým aktívnym cyklistom. Jazdil som po Bratislave (kým som v nej ešte žil) do práce aj všelikde inde denno-denne. Viem, že spojenie “cyklistická trať v Bratislave” je stále ešte v podstate totálnym oxymorónom. Napriek existencii zopár trás, kde čo-to symbolické (v zmysle symbolov nasprejovaných len tak naverímboha na ceste) existuje. Ako podstatne väčší problém však ja osobne vnímam fenomén s názvom: bezohľadní bicyklisti.

Lenže, dofrasa, neexistencia (resp. existencia zúfalo mizerná) cyklotrás,

nedáva cyklistom právo ohrozovať

alebo v lepšom prípade “iba” stresovať chodcov na chodníkoch. Či existujú cyklotrasy alebo nie: chodník je pre chodcov. Pre bicyklistov je jednoznačne určená vozovka, cyklista je účastníkom cestnej premávky. Na chodníku v podstate

nemá čo robiť tak ako auto či motorka.

Viem, čím cyklisti argumentujú: na vozovke, kde chýba nielen cyklotrasa, ale aj ohľaduplnosť a pozornosť vodičov voči cyklistom, hrozí týmto nehoda. S potenciálne fatálnymi následkami. Lenže, milý, cyklista: uvedomuješ si, čo

hrozí chodcovi, do ktorého v rýchlosti 30km za hodinu vpáliš

na chodníku?! Kde nemáš čo robiť a kde ten chodec nemá ani najmenší dôvod predvídať ťa a vyhýbať sa ti…? A to už je v poriadku?

Nepíšem o žiadnej fikcii. Ani nevychádzam zo žiadnych katastrofických správ či štatistík. Píšem o tom, čo ma štve bežne napriek tomu, že sa snažím brať veci s nadhľadom. (Naozaj sa snažím, Dominika, moja mega kaderníčka.) A čo ma naštvalo naposledy 26. júna 2018.

Pekný slnečný deň v hlavnom meste. Cestou od Nepela arény k Justičnému palácu a naspäť domov, ergo na trase cca tri kilometre dlhej ma

priamo donútili zmeniť trasu po chodníku

alebo aspoň poriadne vystrašili siedmi (7) bezohľadní bicyklisti!

Písať o tom, aké skurvene irelevantné je to, aby som ja ako chodec musel na chodníku, ktorý je určený v podstate výhradne pre mňa,

uhýbať a dávať prednosť oproti sa rútiacemu bicyklu

je úplne zbytočné. V tom mi dá za pravdu zrejme (aj) väčšina cyklistov. Aspoň v to s mojou vrodenou životnou naivitou dúfam. Ale nie je to len o tom.

Je až nechutné, keď si spokojne a v mieri kráčam po chodníčku a cítim sa úplne v bezpečí, počúvajúc si ilegálne stiahnutú hudbu z mobilu. (Fór. Pre menej chápavých. Napr. pre policajtov.) A zrazu mi tep vystrelí odhadom tak na 10-násobok. Lebo sa mi spoza chrbta, tesne ma líznuc vynorí šialenec na bmx-ke, preskakújuci obrubníky.

Aj slušný človek/chodec dostane v tej situácii chuť

vraziť mu palicu do zadného kolesa.

A to sa veľmi ospravedlňujem za opis niečoho, čo by som s mojou striktne pacifistickou povahou určite v žiadnom prípade neurobil, samozrejme. Lebo nikomu nič zlé neprajem. Ale napadne to narýchlo v tom šoku aj mne, priznávam.

Skús si ako cyklista predstaviť nasledovné: ja si kráčam, netušiac o tebe. Som na chodníku, ergo mám pocit, že ma nemá čo ohroziť tak, aby to mohlo mať fatálne následky. (Lebo tlačiaca sa babka s nákupnou taškou, ktorej pomaly končia happy hours v Kauflande, mi nemôže až tak ublížiť.) Idúc si stredom chodníka rozhodnem sa zrazu doslova v sekunde, že nakuknem do výkladu, ktorý míňam… Čo si myslíš, že sa mi stane, keď ty ma práve obchádzaš presne z tej strany? Navyše práve pridajúc, aby si ma obišiel

čo najrýchlejšie a mohol sa nerušene rútiť ďalej…?!

Ja viem, že ani ty neodídeš z miesta takejto nehody bez následkov. Lenže budú pravdepodobne podstatne menšie ako tie moje. A hlavne: ty si si ich zapríčinil sám.

Zatiaľ čo ja si naplno odseriem tvoju bezohľadnosť

Udal som ako príklad seba. Zdravého, silného chlapa v najlepších rokoch. (Zlato, naozaj si iba robím prdel a trocha machrujem. Nezoznamujem sa ani si nemasturbujem ego.) Ale ak ti takto do cesty vbehne o 10 rokov starší a teda ešte vetchejší manžel tej babky, čo svišťala do Kauflandu? Tomu čo sa stane?! A to išiel, chudák krehký, opatrne po chodníku.

Médiá mi prisúdili titul "guru erotického priemyslu na Slovensku". Po bezmála 20-ich rokoch pôsobenia v oblasti zábavy skutočne viem o tejto brandži prvé aj posledné. Som označovaný tiež za "priekopníka", "znalca" a "odborníka" na sexbiznis a všetko súvisiace. Okrem toho sa však považujem aj za blogera a tak trocha za spisovateľa. Píšem od strednej školy. Nakoľko vysvitlo, že ma to nielenže baví, ale som v tom aj kurva dobrý - robím to teraz na zákazku. Stal som sa excelentným copywriterom za rozumné náklady, pretože ma to nemusí živiť a stále to vnímam ako platené hobby. Ergo som človekom, ktorý vie nielen o čom píše, ale hlavne ako to napísať tak, aby si to ty ako čitateľ na internete vôbec našiel.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *